Derbi bez pobjednika za slavlje Intera

Ivana Spahija • subota, 06.03.2010.

Derbi 27. kola Serie A, dvoboj Rome i Milana na rimskom Olimpicu, završio je podjelom bodova između ovih dviju momčadi, čime najviše zadovoljni mogu biti nogometaši Intera, koji su zadržali prednost pred pratiljama. Iako su obje momčadi imale prilika za vodstvo, posebice Milan, gledatelji na Olimpicu ostali su uskraćeni za pogotke. U drugoj utakmici dana, Juventus je došao do vrijedne pobjede nad Fiorentinom i vratio se u konkurenciju za Ligu prvaka...

Dugoočekivani derbi prvih pratilja vodećeg Intera, Rome i Milana, završio je prilično razočaravajuće za obje momčadi, koje su na Olimpicu podijelile bodove u susretu bez pogodaka. Iako je Leonardova momčad propustila nebrojeno više prilika od Vukova, mreže su ipak ostale netaknute, čime je najviše profitirao Inter, koji je zadržao malu, ali značajnu prednost od najmanje tri boda ispred Milana, s obzirom na utakmicu manje. Podjela bodova donijela je praktički jednako stanje na ljestvici, i Roma i Milan konkuriraju za Scudetto, no moraju čekati eventualni kiks crno-plavih.

Što se same utakmice tiče, Roma je vratima Milana zaprijetila već u trećoj minuti susreta. De Rossi je prošao gostujuću obranu i uputio opasan udarac prema vratima Abbiatija, ali je lopta prohujala pokraj vratnice. Pet minuta kasnije ponovno su zaprijetili Vukovi, svoj je udarac iz daljine isprobao Baptista, na mjestu je bio Abbiati. Rossoneri su u tom dijelu susreta bili pritisnuti daleko na svojoj polovici, a vratima Rome približili su se tek u 15. minuti kada je Borriello glavom gađao pokraj gola.

Gosti su novu priliku za vodstvo propustili u 23. minuti, Antonini je s ruba prostora pokušao iznenaditi Julija Sergija, ali je lopta završila malo iznad grede. Pet minuta kasnije svoj je udarac ponovno isprobao Borriello nakon idealne asistencije Ronaldinha, ali je neprecizno gađao iznad gola Rome. Nakon bljeska u prvih desetak minuta susreta, Vukovi su se u nastavku potpuno povukli i dominaciju prepustili Milanu.

Rossoneri su i drugo poluvrijeme otvorili odlučno, pokušaj Borriella iz 55. minute jedva je ukrotio Julio Sergio, a samo minutu kasnije udarac Ambrosinija završio je nekoliko centimetara iznad gola Rome. Vukovi su do prilike uspjeli doći u 63. minuti, udarac Riisea iz slobodnog udarca netko iz živog zida je skrenuo prema vratima Milana, ali je spreman bio Abbiati. Deset minuta kasnije ukazala se nova prilika domaćinima, Vučinić je propustio možda i najveću šansu Rome pogodivši malo iznad gola u trenutku kada je Abbiati već bio svladan.

Milan je novu priliku za vodstvo prokockao u 81. minuti, Beckham je dobro uposlio Ronaldinha, koji je za nekoliko centimetara bio neprecizan. Do kraja dvoboja gosti su još nekoliko puta opasno zaprijetili golu Julija Sergija, no semafor se u konačnici ipak zaustavio na rezultatu 0:0, koji ne ide na ruku ni jednima ni drugima. Milan je ostao na drugom mjestu s tri boda zaostatka za gradskim rivalom, a Roma se približila Rossonerima, za kojima zaostaje također tri boda.

U drugoj utakmici dana, Juventus je upisao vrlo važnu pobjedu u gostima kod Fiorentine, Stara dama je rezultatom 2:1 ugrabila vrijedna tri boda za nastavak borbe za Ligu prvaka. Izabranici Alberta Zaccheronija ponovno nisu zablistali, no tri boda su tu, kao i nada da bi Juventus iduće sezone ipak mogao igrati u najelitnijem europskom natjecanju. Stara dama privremeno je oduzela četvrto mjesto Palermu i ponovno konkurira za Ligu prvaka. Fiorentini poraz nikako ne ide na ruku, Viole koje traže put prema Europi ostale su na desetom mjestu, sa sve manjim šansama za plasman u Europu.

Juventus je poveo iz prve akcije u susretu, igrala se tek druga minuta kada je Diego nakon solo prodora zaobišao domaćeg vratara Freya i pospremio loptu u mrežu Fiorentine. Sedam minuta kasnije pokušale su uzvratiti Viole, ali je odličan udarac Gilardina uspio obraniti Manninger. Ipak, sreća je domaćine poslužila u 32. minuti kada je Marchionni glavom pronašao put do mreže Juventusa i poravnao rezultat na 1:1.

Početkom drugog dijela silovito su krenuli gosti iz Torina, koji su lijepu priliku za novo vodstvo propustili u 49. minuti. Trezeguet je iskoristio pomutnju u obrani Fiorentine i uputio udarac prema golu, no Frey je gotovo čudesno uspio odbiti tu loptu i sačuvati domaćine od novog pogotka. Sreća se Juventusu ipak osmjehnula, i to u 68. minuti susreta. Sissoko je probio po lijevoj strani obrane domaćina i centrirao za Grossa, koji nije imao težak posao matirati Freya za novo vodstvo Stare dame od 2:1, što je bilo i konačno rješenje ove utakmice.