Hemofarm i Olimpija na Final Fouru

Matej Milanović • subota, 20.03.2010.

U zadnjem kolu regularnog dijela NLB lige Hemofarm i Olimpija su izborili nastup na Final Fouru. Budućnost je porazom propustila veliku priliku za ulaz među četiri najbolje.

Hemofarm i Olimpija igrali su važan dvoboj za prolaz na Final Four. Gosti su u prvoj četvrtini imali i +5, no serijom od deset poena je Hemofarm do 13. minute preokrenuo na 18:12. U predzadnjoj minuti domaći su došli sve do +12, a na poluvrijeme se otišlo s 32:25. Početkom nastavka je Olimpija došla na -4. No, Hemofarm je brzo vratio prednost i ponovno poveo 12 razlike pri kraju dionice, no na odmor se još jedanput otišlo s +7 za domaćina, 50:43.

Polovicom posljednje četvrtine Hemofarm je došao do najviše prednosti od 14 razlike, a do kraja dvoboja više nije bilo velikih promjena te su domaći slavili 73:60. Domaće je predvodio Miloš Mačvan s 21 poenom, a kod Olimpije je Vlado Ilievski upisao jednog manje. Hemofarm je time izborio nastup na Final Fouru, a Olimpija je prošla usprkos prolazu, zahvaljujući porazima Budućnosti i Zagreba.

FMP je, na svom terenu, protiv Budućnosti poveo 12:5 u petoj minuti nakon serije od sedam poena. Minutu kasnije domaći su imali i devet razlike, a Budućnost je ipak do kraja prve dionice smanjila rezultat. Gosti su bili i na -3, a na prvi odmor se otišlo s 22:17 za FMP. Domaći su držali prednost kroz drugu četvrtinu, a potom su serijom od devet poena došli do 40:26 u 19. minuti, s čime se otišlo i na poluvrijeme.

Budućnost se u igru vratila u trećoj četvrtini serijom 15:2 za izjednačenje na 51:51. Do posljednjeg odmora domaći su postigli tricu i s +3 ušli u zadnjih deset minuta. Budućnost je dugo lovila rezultat, ali je u 38. minuti povela 66:65. No, u završnici su gosti napravili koji prekršaj previše, promašili dvije trice, jedno polaganje i izgubili 73:70, ostavši tako bez završnog turnira. FMP je predvodio Miroslav Raduljica s 23 poena i 11 skokova. Kod Budućnosti je najbolji bio Nemanja Gordić s 18 poena.

Zanimljiv susret odigrali su Bosna i Crvena zvezda. Gosti iz Beograda su konstantno držali inicijativu u prvom poluvremenu u kojem su najviše vodili sedam razlike, a s tolikom su prednošću i otišli u svlačionice, 38:31. Treću četvrtinu su gosti otvorili sa šest poena za odlazak na +13. Bosna se u susret vratila krajem treće i početkom četvrte dionice, te je u 33. minuti povela 59:58.

Do kraja se igrala izjednačena utakmica s prilikama s obje strane. Odlučila su bacanja Muhameda Pašalića pred sam kraj za završnih 68:67 u korist Bosne. Vuk Radivojević je pokušao tricom donijeti pobjedu gostima, ali nije pogodio. U obje momčadi su najbolji realizatori imali po 18 poena. Kod domaćih je to bio Suad Šehović, a kod Zvezde Oliver Stević.

Zanimljivo je bilo i u Domžalama gdje je u goste došao Radnički. Gosti su u prvih 15 minuta više puta vodili po šest razlike, no domaći su s osam poena preokrenuli na 26:24 u 18. minuti. Na poluvrijeme je Helios otišao s 33:31, a s dvije trice je povećao na 44:36 u 25. minuti. Do kraja četvrtine Radnički je uspio smanjiti na 53:52, a početkom četvrte dionice i povesti.

U 38. minuti domaćini su došli do pet razlike i Radnički se više nije uspio vratiti, iako je u par navrata bio na -2. Domžale su dobile susret sa 73:71, a najbolji je bio Richard Essington Shields s 24 poena. Aliaksei Laškevič je pak upisao 11 skokova. Najbolji je kod gostiju bio Vukašin Aleksić sa 17 poena, dok su po devet skokova ostvarili Mladen Pantić i Marko Brkić.

Partizan je dosta lagano svladao Širokog. Domaći su krenuli s 15:0, a u desetoj minuti bilo je i +23, 27:4. Susret je tada već bio riješen, a najveću je prednost Partizan dostigao u 17. minuti, 44:17. Do kraja dvoboja su domaći rutinski kontrolirali rezultat i Široki se tek u završnici malo približio i došao do konačnih 80:69. Kod Partizana su svi igrači upisali poene, a Aleksandar Marić ih je realizirao 12. Ivan Milenković ih je pak postigao 19 za Široki, kod kojeg je Chester Mason uz 15 poena ostvario i 11 skokova.