Marin Vuković • nedjelja, 02.05.2010.

Nakon pobjede Chelseaja nad Liverpoolom u derbiju na Anfieldu, izgledi da Manchester United obrani naslov prvaka svedeni su na minimum. Kako bi odluku o prvaku odgodili za posljednje kolo, igrači Alexa Fergusona morali su na Stadionu svjetla svladati Sunderland i to su i učinili pogotkom Nanija iz prvog poluvremena. U drugoj popodnevnoj utakmici finalist Europske lige Fulham bio je bolji od West Hama.

Sve dok postoje i najmanji izgledi da može osvojiti naslov prvaka Manchester United neće potpisati kapitulaciju, pa je usprkos razočaravajućim vijestima s Anfielda profesionalno odradio posao na Stadionu svjetla i odnio tri boda. Pobjedom nad Sunderlandom odluku o prvaku Engleske odgodili su za posljednje kolo u kojem će na svom Old Traffordu dočekati Stoke City.

Usprkos najavama kako je sezona za njega završena, u redovima Uniteda ponovno je osvanuo Wayne Rooney, s kojim je branitelj naslova djelovao puno opasnije i već unutar pet minuta mogo doći do vodstva. U tome su uspjeli u 28. minuti nakon kombinacije s nekoliko kratkih dodavanja i preciznog udarca Nanija koji je iskosa pogodio "malu mrežicu" Sunderlandova gola.

Vezane vijesti

Berbatoff

Koliko još strpljenja Alex Ferguson ima sa svojim napadačem Dimitrom Berbatovim, teško je procijeniti, no bugarski je strijelac i u ovoj utakmici prezentirao niz nevjerojatnih promašaja. Nije ni čudo da je potrošio puno kredita i među navijačima, od kojih su ga mnogi, ciljajući na njegov odlazak na kraju sezone, prozvali - Berbatoff.

Bugarin je u prvih sat vremena mogao ubilježiti najmanje hat-trick, a u posebnom sjećanju ostaje promašaj praznoga gola s dva metra udaljenosti te udarac glavom iz neposredne blizine kojeg je od čitavih dvadesetak kvadrata Sunderlandova gola poslao u blok.

United je do kraja utakmice mogao i vjerojatno trebao napuniti mrežu Sunderlanda jer pregršt prilika promašio je Dimitar Berbatov, a bilo je tu i čišćenja s crte nakon udarca Michaela Carricka. Sunderland je, međutim, skupo prodao svoju kožu iako za menadžera ima bivšeg kapetana Manchester Uniteda Stevea Brucea, a na travnjaku bivše igrače Crvenih vragova Kierana Richardsona i Fraziera Campbella.

Upravo su njih dvojica u završnici stvorili ponešto nervoznih situacija pred vratima Uniteda, no rezultat je do kraja ipak ostao 1:0, što znači da nas čeka vrlo zanimljivih posljednjih 90 minuta jedne od najuzbudljivijih sezona Premier lige. Chelsea će na Stamford Bridgeu dočekati Wigan, momčad od koje su u prvom dijelu prvenstva izgubili s 3:1, a United na Old Traffordu ugostiti Stoke City kojeg su i na Britanniji svladali s 2:0.

Londonski derbi na Craven Cottageu sučelio je posljednju englesku momčad u europskim natjecanjima i momčad koja je u prošlom kolu osigurala opstanak. Pobjeda je na kraju pripala Fulhamu, koji je s 3:2 svladao West Ham i tako proslavio plasman u finale Europske lige. Zanimljiv je podatak da je ovo Fulhamova prva ligaška pobjeda nad Čekićarima nakon čak 44 godine.

Domaćin je poveo krajem prvog dijela golom Clinta Dempseyja, a u nastavku smo vidjeli još četiri pogotka. Autogol Carltona Colea dao je Fulhamu prednost od dva pogotka, ali tri minute kasnije isti igrač pogodio je i na drugoj strani te vratio West Ham u igru. Stefano Okaka Chuka je 11 minuta prije povisio na 3:1, a u drugoj minuti sudačke nadoknade konačnih 3:2 postavo je Guillermo Franco.