Marin Vuković • srijeda, 05.05.2010.

Nogometaši Tottenhama dovršili su fantastičan preobražaj iz momčadi koja se prošle sezone grčevito borila za opstanak u momčad koja će sljedeće sezone igrati u elitnom europskom natjecanju, Ligi prvaka. Spursi su na teškom gostovanju nakon sjajne, otvorene utakmice visokog tempa, zasluženo svladali Manchester City i došli do nedostižne bodovne prednosti.

Odličnom, pametno odigranom utakmicom Tottenham je u Manchesteru ostvario najvažniju pobjedu sezone i u izravnom dvoboju za četvrto mjesto svladao domaći City s minimalnih 1:0. Prema svemu prikazanome Spursi su mogli upisati i uvjerljiviju pobjedu, no bit će posve zadovoljni pogotkom Petera Croucha u završnim minutama utakmice.

Redknapp "pokisnuo"

Da osim pobjeđivanja znaju i proslaviti igrači Tottenhama pokazali su odmah po završetku utakmice na Eastlandsu. Dok je njihov menadžer Harry Redknapp davao izjavu pred televizijskom kamerom, prikrali su mu se i na glavu mu ispraznili golemu kantu vode, smočivši ga od glave do pete.

Kao jedini spremni i zdravi hrvatski reprezentativac u redovima Spursa Luka Modrić zaigrao je od prve minute, no kao i u proteklih nekoliko utakmica nije odigrao posebno zapaženu ulogu. Luka je često bio predaleko od zbivanja, premalo u posjedu lopte, a u napadačkim avanturama Tottenhama nije sudjelovao na način na koji smo to od njega navikli. Nešto bolju igru pokazao je u drugom poluvremenu, a iz igre je izašao tek u 87. minuti.

Prvo poluvrijeme prepuno uzbuđenja bolje je otvorio Manchester City, zahvaljujući posebno rastrčanom i raspoloženom Carlosu Tevezu, koji je već u prvih desetak minuta natjerao Heurelha Gomesa na dvije intervencije. Spursima je trebalo gotovo 20 minuta da se othrvaju početnom pritisku domaćina, a zatim je u 18. minuti Peter Crouch pogodio vratnicu, a Ledley King postigao pogodak koji je potom poništen zbog prekršaja na Garethu Barryju.

Harry Redknapp: "Ovo je fantastično. Bila je ovo sjajna sezona za nas, igrali smo odličan nogomet i zaslužili smo ovaj plasman. Večera smo također odigrali sjajno i znao sam da pogodak mora doći. Crouch je bio fantastičan, vodio je momčad, nevjerojatno."

Roberto Mancini: "Ovo je veliko razočaranje, ali takav je nogomet. Pokušali smo pobijediti, imali smo prilike i u prvom i u drugom poluvremenu, a kada smo se u nastavku otvorili Tottenham je dobio prostor iz kontranapada. Sretan sam jer smo ostvarli plasman u Ligu prv... Europsku ligu, a sljedeće godine pokušat ćemo ući i u Ligu prvaka. Htio sam da budemo četvrti zbog navijača i zbog kluba jer smatram da to zaslužujemo, a sada mislim da moramo biti sretni što smo odigrali dobru sezonu."

Nije bilo vremena za odmor jer već u 27. minuti Adam Johnson ponovno je zagrijao rukavice Gomesa, a sedam minuta kasnije svoga je vratara iskušao i Gareth Bale, umalo postigavši autogol. Velšanin se iskupio pet minuta kasnije, kada je u srcu Cityjeva šesnaesterca dočekao loptu Croucha i volejem je poslao tik pored vratnice.

Tottenham je u nastavku svjesno prepustio posjed lopte Manchester Cityju, svjestan da će domaća momčad morati kad-tad iskočiti iz zacrtanog plana i otvorenijom igrom pokazati određene ranjivosti. Upravo to se i dogodilo, City je privatizirao loptu, ali njome nije znao previše učiniti. Obrambena linija Spursa u drugom je dijelu posve zakočila Teveza, a nije se naigrao ni Emmanuel Adebayor.

Sve otvoreniju igru Cityja gostujući su nogometaši znalački iskorištavali i samo u drugom poluvremenu mogli su postići čak tri ili četiri pogotka. Samo zahvaljujući sjajnim intervencijama Martona Fulopa rezultat se nije mijenjao sve do završnice, vratar na posudbi majstorskim je intervencijama zaustavio sjajne prilike Jermaina Defoea i Petera Croucha.

Potvrđeno: Mancini ostaje

Roberto Mancini i sljedeće sezone će s klupe voditi Manchester City. Britanskom radiju BBC5 to su potvrdili čelnici kluba s Eastlandsa, a i sam menadžer u izjavi nakon utakmice.

"Da, da, ostajem. Već planiramo sljedeću sezonu. Radit ćemo naporno u predsezoni i sljedeće sezone igrati bolje nego sada i biti bolje plasirani", rekao je Mancini.

Osam minuta prije kraja City je ipak kapitulirao. Desnom je stranom prošao Younes Kaboul, njegov oštar ubačaj iz mrtvog kuta krajnjim naporom odbio je Fulop, ali odbijenu loptu spremno je dočekao Crouch i glavom je poslao u mrežu za konačnih 1:0. Spursi su pokazali više, odigrali bolje, stvorili više prilika i općenito djelovali kao zrelija momčad od Manchester Cityja. Četvrti engleski kandidat za Ligu prvaka određen je tako na najpošteniji mogući način, izravnim dvobojem iz kojeg je izašla bolja momčad.

U posljednjem kolu Spursi imaju priliku osvojiti čak i treće mjesto i izravan plasman u Ligu prvaka, no za takav, malo vjerojatan završetak prvenstva potrebna im je pobjeda nad Burnleyjem i domaći poraz Arsenala od Fulhama. Cityju pak preostaje nastup u Europskoj ligi, propustili su izboriti plasman u natjecanje koje bi poslužilo kao pravi mamac potencijalnim pojačanjima u narednom prijelaznom roku.

U drugoj večerašnjoj utakmici, koja nije imala ni izbliza sličan značaj derbiju na Eastlandsu, Stoke City je pogotkom Matthewa Etheringtona iz 83. minute svladao Fulham i uoči posljednjeg kola zasjeo na deseto mjesto Premiershipa.

• Obrisan korisnik06.05.2010. u 02:58
    a da..mislim da će lille i sampdoria bit najteži protivnici od navedenih,mada se ne treba unaprijed upisat "fiks jedan" ni protiv dinama kijeva i mallorce.
  • Largo LaGrande06.05.2010. u 02:07
    Čestitke Spursima. Ali daleko je još Liga prvaka. Osigurali su plasman u 4. pretkolo, a tamo mogu izvući Lille, Sampdoriju, Mallorcu, Dinamo Kijev, itd. Nimalo bezazleni protivnici.
    Largo LaGrande
  • Obrisan korisnik06.05.2010. u 01:35
    luka je previse ukocen,ne sjecam se kad je zadnji put pokusao prijeci igraca driblingom,vecinu opti sto dobiva on vraca natrag a trebao bi biti napadacki vezni u paru s defanzivcem huddlestoneom...
  • beaver06.05.2010. u 00:57
    Utakmica je bila jako rastrgana, bez previse rizika i to je pomalo ubilo nogomet ali to je tako kas su ulozi veliki. Po mojemu prevaga je dosla oko 70te minute kad se Barry povrijedio i Viera je usao. Lagana prevaga u tome momantu is sretan gol na zavrsetku Croucha koji je imao o izglednije prilike... [više na forumu]