Lille prvaka slomio u zadnjoj sekundi

Maja Giljanović • subota, 08.05.2010.

Golom Debouchyja u petoj minuti nadoknade Lille je u 37. kolu Le Championnata skinuo skalp prvaka Marseillea i 90 minuta prije kraja izravan plasman u Ligu prvaka drži u vlastitim rukama. Dejan Lovren je odigrao 90 minuta u remiju Lyona u Valenciennesu, Gregory Sertić 64 minute u trijumfu Bordeauxa protiv Sochauxa, Josip Tadić 62 minute u pobjedi Grenoblea protiv Boulougnea i Jerko Leko 10-tak minuta u slavlju Monaca protiv Nancyja.

Ni jedan Alfred Hitchcock ne bi se posramio scenarija utakmice 37. kola Le Championnata između Lillea i Marseillea. Prvak je na Metropoleu poveo u 7. minuti golom najboljeg strijelca lige Nianga, ali Lille je u egal vratio Cabaye iz jedanaesterca u 28. minuti nakon prekršaja Mandande na Gervinhu. Golman Olympiquea zaradio je i izravni crveni i teret obrane gola Marseillea u preostalih je sat vremena pao na Elintona Andradea.

31-godišnji Brazilac branio je samo 90 minuta utakmice protiv Valenciennesa (5:1) u ligi i ukupno 255 minuta u Liga-kupu i 17,789 navijača Lillea trljalo je ruke. Hladan su tuš, međutim, doživjeli u 45. minuti kad je Hilton u gužvi nakon kornera vratio Marseille u vodstvo. U drugom poluvremenu utakmica je nalikovala utakmici između Barcelone i Intera u polufinalu Lige prvaka, Lille je pritiskao, posjed lopte je bio obilato na njihovoj strani, ali Marseille je odolijevao.

Vezane vijesti

Branili su se prvaci do 80. minute i izjednačenja De Mela, a pukli su u petoj minuti nadoknade kad se u junaka Lillea prometnuo Mathieu Debouchy. 24-godišnjak u svih 2585 minuta odigranih u 30 utakmica nije dao ni gola, ali je u posljednjoj sekundi zakucao loptu u gol prvaka i osigurao Lilleu luksuz da u posljednjih 90 minuta sam odluči o svojoj sudbini.

Lille, naime, na drugom mjestu koje izravno vodi u Ligu prvaka ispred Auxerrea vodi dva i ispred Lyona koji je odigrao utakmicu manje četiri boda. Lille u 38. kolu gostuje u Lorientu, Auxerre putuje na noge Sochauxu, a Lyon nakon što odradi zaostalu utakmicu protiv Monaca na Gerlandu dočekuje Le Mans.

Auxerre je odigrao samo 0:0 protiv Lensa i još može biti sretan jer su gosti propustili tri kolosalne šanse (Jemaa u 58. i 63. minuti i Monnet-Pacquet u 72.), a bod je osvojio i Lyon u Valenciennesu.

Lavovi za koje je hrvatski reprezentativac Dejan Lovren odigrao svih 90 minuta vodili su golom Kallströma od 7. do izjednačenja Audela u 71. minuti, a Cohade je u 81. iz jedanaesterca preokrenuo na 2:1. Lovren je zamalo bio strijelac u 83., Penneteau je spasio stvar za Valenciennes, ali je poklekao u nadoknadi nakon što se lopta Lisandra Lopeza odbila od njegovog Baldea i dala Lyonu bod.

U večer jedanaesteraca uklopili su se i Montpellier i Bordeaux. Montpellier je slavio protiv Lorienta 2:1 i oba gola postigao iz jedanaesterca, prvi je u 30. realizirao Montano, drugi u 44. Camara, a tri boda su grčevito spašavali nakon što je Spahić isključen u 82. minuti, gosti su stigli smanjiti u 89. (Mourillon), za više nije bilo vremena.

Za Bordeaux je, pak, protiv Sochauxa prvi gol postigao Wendel iz jedanaesterca u 66. minuti, a pun plijen koji Žirondince i Gregoryja Sertića (odigrao je potencijalni hrvatski reprezentativac 64 minute) ostavlja u nadi da će u posljednjih 90 minuta izboriti plasman u Europsku ligu potvrdio je Tremoulinas u 86. minuti.

Viza za Europu je trenutno u rukama Montpelliera, kolo prije kraja Bordeaux za Montpellierom kaska dva boda, 15. svibnja Montpellier gostuje na Parku prinčeva protiv PSG-a, a Bordeaux u Lensu.

Jerko Leko je nakon 25 minuta protiv Rennesa u 11. kolu i minute u sudačkoj nadoknadi protiv Lyona u 18. kolu protiv Nancyja večeras na Louisu II dobio priliku u 86. minuti, a Monaco je slavio 2:1 mada je posljednjih 25 minuta nakon isključenja Muratorija igrao s devetoricom u polju.

62 je minute odigrao Josip Tadić u trijumfu Grenoblea protiv Boulognea, supatnike iz Ligue 2 u sljedećoj sezoni Grenoble je dobio 2:0 golovima Ljuboje.