SP 2010., Natjecanje po skupinama, Skupina C, 1. kolo, 13.06.2010, 13:30 h, Polokwane, Stadion Peter Mokaba
Suci: Carlos Batres (Gvatemala), Leonel Leal (Kostarika), Carlos Pashtrana (Honduras)

Maja Giljanović • nedjelja, 13.06.2010.

Sinoćnji remi Engleske i SAD-a u prvoj utakmici prvog kola Skupine C otvorio je prostor Alžiru i Sloveniji, ali akteri utakmice u Polokwaneu gotovo su se 80 minuta vodili motom "Bolje vrabac u ruci nego golub na grani" i stvorili šansi da ih se može nabrojiti na prste jedne ruke. Ključni trenutak susreta dogodio se u 73. minuti, napadač Siene Ghezzal je nesmotreno zaradio drugi žuti karton, Alžirce ostavio na cjedilu, a šest minuta poslije Koren je kroz uši golmana Chaouchija pogodio za povijesnu prvu pobjedu Slovenaca na svjetskim prvenstvima.

Abdelkader Ghezzal
58'
10
Rafik Saifi
81'
17
Adlene Guedioura
82'
Zlatan Ljubijankič
53'
7
Nejc Pečnik
84'
20
Andrej Komac
87'
Matjaž Kek

Prognoze o tvrdoj, zatvorenoj i utakmici siromašnoj šansama su se obistinile, reprezentacije Slovenije i Alžira su gotovo 80 minuta izgledale zadovoljne bodom, ni Saadane ni Kek nisu bili spremni preuzeti rizik, spustiti gard i krenuti na tri boda koja su nakon sinoćnjeg remija SAD-a i Engleske (1:1) jamčila preuzimanje čelne pozicije u Skupini C.

Nakon prvog poluvremena bolji dojam su ostavili Alžirci, Belhadj je u 3. minuti iz slobodnog udarca pucao na gol Handanovića, ali golman Udinesea je izvukao loptu od ispod prečke, a u 36. se minuti Halliche nakon kornera Zianija iz drugog plana ubacio ispred bivšeg dinamovca Cesara i pucao tik pored stative. Jedinu suvislu akciju Slovenci su izveli u 43. minuti,Birsa je odlično pucao, ali Chaouchi je izbio u korner.

U drugom poluvremenu preslik igre iz prvog dijela, a ključnim se pokazala izmjena Djebbora za Ghezzala u 58. minuti. Napadač Siene je nakon samo desetak sekundi provedenih na travnjaku zbog povlačenja za dres zaradio prvi, a nakon 15 minuta zbog nepotrebnog igranja rukom i drugi žuti karton i Alžir ostavio s igračem manje u polju.

U 77. minuti vuvuzele su zamalo skupo koštale Slovence, Šuler nije vidio ni čuo povike Handanovića koji mu je poslao loptu iza leđa, Ziani se sjurio, ali je dao predug for i Handanović je stigao spasiti najgore.

Samo dvije minute poslije Koren baca Slovence u trans. Veznjak West Bromwich Albiona s vrha šesnaesterca upućuje šut prema Chaouchiju, lopta se odbija od poda, a 25-godišnjak strahovito kiksa i lopta mu prolazi doslovce kroz uši.

Dežela slavi prvu povijesnu pobjedu na svjetskim prvenstvima nakon što su u Južnoj Koreji i Japanu 2002. godine izgubili sva tri puta u skupini, 1:3 od Španjolske, 0:1 od Južnoafričke Republike i 1:3 od Paragvaja, Slovenija je prva europska reprezentacija koja je u Južnoafričkoj Republici osvojila sva tri boda nakon remija Francuza (1:1 protiv JAR-a) i Engleza te poraza Grka (0:2 protiv Južne Koreje), a preuzela je i čelnu poziciju u skupini ispred Engleza i Amerikanaca.

• Obrisan korisnik14.06.2010. u 01:09
    Golman je totalno amaterski iša hvatat u ruke loptu koja je bižala od njega,tako da tu Jablan nije kriv.
  • JeremijaX13.06.2010. u 18:07
    Svi igrači igraju s tim jabulanijem, tako da neravnopravnosti nema. Ovo je pacerska greška alžirskog golmana, primio bi je i da su igrali sa super teletom!