Vodeni sportovi

Kina se ispuhala u skupini

Maja Giljanović • petak, 02.07.2010.

Najbolji dojam u utakmicama u skupini na završnici Svjetske lige u San Diegu ostavile su Kineskinje, ali nakon što su pobijedile i olimpijske pobjednice Nizozemke i viceprvakinje svijeta Kanađanke vaterpolistice Kine su se ispuhale i u četvrtfinalu izgubile od reprezentacije Rusije koja u prve tri utakmice nikog nije pobijedila i osvojila je samo jedan bod. Polufinale su izborile i Amerikanke, Australke i Grkinje.

Kina je prva dva dana završnice Svjetske lige u San Diegu briljirala, pobijedile su Kineskinje i olimpijske pobjednice Nizozemke (7:5) i svjetske viceprvakinje Kanađanke (7:4), osvojile su prvo mjesto u Skupini A i u četvrtfinalu slovile za neprikosnovene favoritkinje protiv Rusije koja u Skupini B nikog nije pobijedila i jedini je bod osvojila protiv Grčke od koje je nakon 13:13 na koncu izgubila na peterce.

Igračice bivšeg izbornika španjolskih vaterpolista Juana Giralta kao da su olako pristupile utakmici, gubile su od prvog napada i nakon 4:5 na poluvremenu nisu pronašle snage za preokret. Ruskinje su se ubrzo odvojile na 7:4 i na koncu mirno privele posao kraju (10:6).

Protivnice Ruskinjama u polufinalu su Australke, predvođene trostrukim strijelcem Glencorom Ralph i raspoloženom Victorijom Brown na golu (10 obrana) vaterpolistice Grega McFaddena su protiv olimpijskih pobjednica Nizozemki slavile 10:7.

Drugi polufinalni par su SAD i Grčka. Svjetske prvakinje su u reprizi finala SP-a u Rimu u nervoznoj utakmici Kanadu pobijedile 7:4, a Grčka je otpor Mađarske slomila boljim izvođenjem peteraca. Grkinje su prokockale vodstvo od 8:4 na poluvremenu, Mađarice su poravnale na 11:11, ali Grčku je s tri obrane peteraca izvukla izvrsna Maria Tsouri (14:13).

Svjetska liga, četvrtfinale:
Grčka - Mađarska 11:11 (14:13 nakon peteraca), Australija - Nizozemska 10:7, Rusija - Kina 10:6, SAD - Kanada 7:4