Vodeni sportovi

Amerikanke i Australke za naslov

Maja Giljanović • subota, 03.07.2010.

Finale završnog turnira Svjetske lige u San Diegu izborile su vaterpolistice SAD-a i Australije, svjetske prvakinje su pobijedile Grčku 9:7, a brončane olimpijke Rusiju 8:7.

Na oduševljenje tribina u La Jolli u San Diegu vaterpolistice SAD-a izborile su finale završnog turnira Svjetske lige, svjetske prvakinje su u polufinalu slovile za neprikosnovene favoritkinje protiv Grčke i furiozno krenule opravdati reputaciju.

Nakon prvog poluvremena igračice Adama Krikoriana su vodile 5:1, briljirale su trostruki strijelac Brenda Villa i gotovo nepogrešiva Betsey Armstrong na golu (12 obrana). Grkinje nisu odustajale, ali sve do kasno u četvrtoj četvrtini nisu se uspjele približiti na više od dva gola i na koncu su potpisale kapitulaciju (7:9).

Finale su izborile i brončane s OI u Pekingu prije dvije godine, Australke su protiv Ruskinja nadoknadile 1:3 s početka druge četvrtine i predvođene dvostrukim strijelcima Rowenom Brown i Bronwyn Knox pitanje pobjednika otklonile serijom od 5:0 za ukupno 8:7.

U utakmicama za plasman od petog do osmog mjesta s(p)retnijima su se pokazale Mađarice i Kineskinje. Mađarska je protiv viceprvakinja svijeta Kanađanki gubila 3:7 u prvom poluvremenu samo da bi golom Dore Kisteleki izborila peterce i u konačnici slavila 11:9, a čvršća na peterce je bila i Kina protiv olimpijskih pobjednica Nizozemki (13:10).

Svjetska liga:
Za plasman od 1. do 4. mjesta:
Australija - Rusija 8:7, SAD - Grčka 9:7
Za plasman od 5. do 8. mjesta:
Kina - Nizozemska 8:8 (13:10 nakon peteraca), Mađarska - Kanada 9:9 (11:9 nakon peteraca)