Portugalsko slavlje u golijadi

Mihaela Bradovski • subota, 08.10.2011.

Očekivanu pobjedu upisala je u petak Republika Irska na gostovanju kod Andore. Gosti su slavili rezultatom 2:0, a oba su pogotka pala u prvom dijelu. U Skupini H Portugal je na svom terenu dočekao sastav Islanda i u konačnici slavio s 5:3...

Skupina B

Andora - Republika Irska
(Doyle 8', McGeady 20')

U Skupini B Republika Irska pobijedila je Andoru rezultatom 2:0. Pogotke za Irce postigli su Kevin Doyle nakon kornera u osmoj minuti, te Aiden McGeady na dodavanje Whelana 12 minuta kasnije. Irska je s ova tri boda, a uoči posljednjeg kola, preskočila Armeniju i trenutno se nalazi na drugom mjestu s 18 osvojenih bodova. Dva više skupila je Rusija.

Skupina H

Portugal - Island
(Nani 13', Nani 21', Postiga 44', Jónasson 48', Jónasson 68', Moutinho 81', Eliseu 87', Sigurdsson 90')

Reprezentativci Portugala u svom pretposljednjem kvalifikacijskom nastupu nisu propustili, iako su si početkom nastavka zakomplicirali život, upisati trobod u utakmici s Islandom čime je nastavljena mrtva utrka koju u ovoj Skupini vode čak tri reprezentacije. Nakon sedam odigranih kola u vodstvu su nacionalne vrste Portugala i Danske sa 16 bodova. Norveška ima tri manje, ali u posljednjem kolu na vlastitom terenu dočekuje posljednjeplasirani Cipar, dok će trenutni lideri Skupine ciklus morati zaključiti baš međusobnim okršajem.

Izbornik pobjedničkog sastava, Paulo Bento, Islandu je suprotstavio momčad u formaciji 4-3-3, a ofenziva koja nije bila na izbor, urodila je plodom nakon nešto više od deset minuta susreta. Gosti su na samom startu susreta imali nekoliko prilika iz kuta, no upravo je prvi portugalski rezultirao promjenom rezultata. Glavom je, u 13. minuti, 1:0 postavio Nani. Do novog pogotka, kojeg je postigao isti igrač u 21. minuti, svoje su udarce okušali i Cristiano Ronaldo, odnosno Bruno Alves.

Ronaldo je gostujućeg vratara pokušao iznenaditi u 27. minuti, a potom i nakon točno pola sata igre, no u njegovim udarcima nije bilo dovoljno preciznosti. Islanđani su pak Patricia neuspješno pokušali matirati na samom startu, u sedmoj minuti kada je izvan okvira gola pucao Solvi Geir Jonsson, a zatim tek u 32. minuti. Akciju svoje momčadi Birkir Bjarnason završio je na isti način. U sudačkoj nadoknadi portugalska posljednja linija uspješno je blokirala udarac Sigurdsson, a u tom je trenutku na semaforu već stajalo uvjerljivih 3:0. Minutu ranije, nakon još jednog kornera, u strijelce se upisao i Postiga.

I sam početak nastavka donio je nova uzbuđenja na Estadio do Dragao. Nakon dvije minute igre zatresla se greda islandske momčadi. Udarac prema Magnussonu uputio je Cristiano Ronaldo. Ono što nije od ruke pošlo njemu, u pogodak je u idućoj akciji pretvorio Hallgrimur Jónasson. Na dodavanje Jonssona glavom je pogodio za 3:1. Na primljeni pogodak, u periodu između 53. i 58. minute dva su puta pokušavali Ronaldo i Raul Meireles, kojeg je nedugo potom zamijenio Miguel Veloso.

Usprkos daljnjim prilikama i poluprilikama domaćina u 68. minuti ponovno su kombinirali Jonsson i Jónasson i Island je zaostatak od tri pogotka u svega deset minuta pretvorio u obećavajućih 2:3. Olakšanje domaćim tribinama donio je Joao Moutinho u 81. minuti, a u strijelce se upisao i asistent kod prvog pogotka Eliseu. Točku na i golijade u Portu stavio je Sigurdsson iz kaznenog udarca. Igrala se 90. minuta.

• randy marsh08.10.2011. u 12:18
    koja je vjerovatnoća da CR u pobjedi svoje ekipe sa 5 golova ne postigne ni jedan :)