Cibona s nagradom, Zagreb bez nje

Borna Rupnik • ponedjeljak, 22.03.2010.

Najveći gubitnik posljednjeg kola NLB lige svakako je Zagreb, kojemu su se poklopili svi potrebni rezultati osim - njihovog. Cibona će u završni turnir nakon pobjede protiv Cedevite krenuti s prve startne pozicije, a Cedevita i Zadar naposljetku imaju identičan omjer...

Prije završnih obračuna u regionalnom natjecanju postavljalo se pitanje može li Cibona sačuvati "broj jedan" te može li Zagreb napraviti malo čudo i probiti se do četvrtog mjesta. Cibona je u svojoj namjeri uspjela, Zagreb nije, a sve zahvaljujući pokazanim vlastitim snagama u hrvatskim obračunima.

Mravi iz Trnskog u Zadru su pratili i kretanje rezultata na dva terena u Srbiji, no propustili su svladati domaćina i tako su im sve nade pale u vodu. Tako su propustili okruniti sve dobro što su ove sezone napravili u regionalnom natjecanju. Nije da protiv Zadra nisu imali prilike - u nekoliko su navrata vodili, početkom posljednje četvrtine još su držali egal, a u samoj završnici zakomplicirali su napad koji je mogao kreirati potpuno neizvjestan kraj.

Zanimljivo, trener Denis Bajramović ovoga puta niti jednom svom košarkašu nije dao više od 30 minuta, što mu ove sezone nije bio običaj, pa je tako učinak svih Mrava prilično uravnotežen. S druge strane, nisu imali odgovora na raspoloženog Hrvoja Perića, koji je pogađao u prijelomnim trenucima četvrte četvrtine. Treba istaknuti i da je Toni Prostran na svom povratku u Višnjik odigrao 18 minuta uz šest poena, no i on bi statistiku vjerojatno radije mijenjao za pobjedu nad bivšim suigračima.

Zadar je tako na najbolji mogući način odgovorio na nadolazeće crne oblake financijske krize i opet pružio tračak nade svojim navijačima da barem dobrim nastupom u hrvatskom prvenstvu može isprati gorak okus regionalnih izvedbi, gdje su potpuno neočekivano ostali naš najlošije plasirani klub.

Za taj atribut djelomično su zaslužne i jednako neočekivano dobre igre zagrebačke Cedevite, koja se u zadnjem kolu ipak nije uspjela spasiti poraza od prvog gradskog kluba, Cibone. Doduše, taj je rasplet bio realna opcija i zbog uloga u tom dvoboju - neplaćeni momci Velimira Perasovića borili su se za sam vrh poretka, dok su igrači Slobodana Subotića već u prošlom kolu osigurali plasman u kvalifikacije Eurokupa.

Razliku u kvaliteti Cedevita je na trenutke nadoknađivala borbenošću i željom, no stanovnicima Draženovog doma ovoga puta nije pošlo za rukom izgubiti dobiveno. Nagrađeni su prvim mjestom, ali za suparnika su dobili Olimpiju, ekipu koja ih je ove godine pobijedila oba puta. Osim toga, Marko Tomas je zaradio lakšu ozljedu, dok je Samo Udrih ponovno odigrao jednu sasvim solidnu partiju (17 koševa).

Cedevita se od debitantske sezone oprostila u svom stilu: Žižićevih 19 ubačaja za 26 minuta, Baždarićevih 14, a novopridošli Ricardo Marsh dodao je 12. Na tim će temeljima podsusedska uprava graditi budućnost i nadati se da će naredne sezone ovakva utakmica završiti u njihovu korist.

Dobitnikom zadnjeg kola svakako će se smatrati upravo Olimpija, koja je usprkos prilično sigurnom porazu u Vršcu (trećeplasirani Hemofarm je vodio gotovo tijekom cijele utakmice) izborila Final Four, a Budućnost je to prokockala promašenim tricama u posljednje dvije minute na gostovanju kod FMP-a.

Najneizvjesniji susret 26. kola bio je onaj u Sarajevu, gdje je Bosna slobodnim bacanjima Muhameda Pašalića slavila s tijesnih 68:67 protiv Crvene zvezde, koja će ovu sezonu najradije gurnuti pod tepih. Bosna je tako izbjegla začelje, ostavivši ulogu fenjeraša Heliosu iz Domžala, kojemu nije pomogla ni pobjeda nad Radničkim. Hrvatska kolonija iz Širokog Brijega zaključila je svoju godinu u NLB ligi očekivanim porazom od Partizana, spašavajući obraz nakon -27 još u prvom poluvremenu. Završilo je pristojnih 80:69 za branitelje naslova.