Pobjede renomiranih, porazi "malih"

Piše: Edvard Burić • ponedjeljak, 07.02.2011.

U košarkaškoj NLB ligi odigrano je 20. kolo. Naši predstavnici ostvarili su polovičan uspjeh. Do važnih domaćih pobjeda došli su Cibona i Zadar, a neugodne gostujuće poraze s aspekta plasmana na završni turnir upisali su Zagreb Croatia osiguranje i Cedevita.

Za Zadar je rasplet 20. kola regionalnog natjecanja bio izuzetno uspješan. Upisali su uvjerljivu pobjedu na domaćem parketu protiv Igokee, ali i dočekali poraz izravnog konkurenta za opstanak - košarkaša Crvene zvezde.

Zadrani su konačno odigrali vrlo kvalitetnu utakmicu. U Višnjiku su ugostili Igokeu u utakmici koja se jednostavno morala dobiti. Ako takav termin uopće postoji u sportu. Za Zadar je debitirao Devan Downey i izvedbom na parketu pokazao da će biti od pomoći u nastavku sezone. Trener Tihomir Bujan itekako može biti zadovoljan obranom, u prvom poluvremenu kada je najveća razlika i nastala, Zadar je primio samo 27 poena.

Završilo je 89:65, a moglo je i više da je trebalo. Ovom pobjedom Zadar je ostao u igri za o(p)stanak u NLB ligi i iduće sezone te se sada mirno može okrenuti završnici Kupa Krešimira Ćosića koja je na rasporedu već ovaj tjedan. Iako im je prioritet izboriti ostanak u regionalnom natjecanju, Zadrane će sigurno motivirati borba za prvi trofej sezone.

Kako smo već rekli, za Zadrane su odlične vijesti stigle iz Zagreba. Crvena zvezda protiv aktualnog hrvatskog prvaka nije imala velike šanse. Cibona je Zvezdu "ostavila" na šest pobjeda koliko nakon pobjede nad Igokeom ima i Zadar. Jedini problem za Zadrane je bolja međusobna koš razlika u korist predstavnika Srbije, što znači da će ako žele ostati u ligi, morati ostvariti pobjedu više.

Cibona se od samog početka autoritativno postavila, povela, napravila razliku (bilo je i 60:38) i mirno je očuvala do kraja. Iako je Crvena zvezda pet minuta prije završetka došla na -7, a onda i na -6. Utakmica je završila 86:78. Najbolji u redovima zagrebačkih Vukova bili su Bojan Bogdanović s 20 koševa (uz sedam skokova i šest asistencija), Leon Radošević je ubacio 17 (uz devet skokova), a 14 poena upisano je na konto kapetana Marina Rozića.

I za Cibonu baš kao i sve ostale naše NLB ligaše, sada je na rasporedu završnica Kupa. Očekuju nas tri vrlo zanimljive utakmice, a ono što može brinuti navijače Cibone, sasvim sigurno je pitanje u kakvom sastavu će Cibosi istrčati na megdan Zagrebu u polufinalu natjecanja.

Cibona je upisala devet NLB pobjeda i u regionalnom natjecanju nema velikih briga oko opstanka, možda samo oko skupljanja bodova za nastup u Euroligi iduće sezone, ali u domaćim natjecanjima mogli bi imati velikih problema. Cibona (nešto slično muči i Zadar) ne može registrirati nove igrače zbog dugova, barem dok se ne dogovori oko rješenja sa svojim vjerovnicima, mahom bivšim igračima i trenerima. Zagreb (u polufinalu Kupa) sigurno neće propustiti priliku da naplati Cibonine probleme iz prošlosti koji sada dolaze na naplatu.

Zagreb Croatia osiguranje svoju priliku u Vršcu nije niti imao. Ili je nije prepoznao kao priliku. Trener Mladen Erjavec tvrdi da je prvo poluvrijeme protiv Hemofarma najlošijih 20 minuta od kad on vodi momčad. Zagreb je taj period igre izgubio 56:41. Mravi su zaostajali i više od 20 koševa (72:51), tako da konačnih 98:81 i ne treba previše čuditi. Branitelj Kupa Krešimira Ćosića sada kreće u obranu naslova. Prvo je na redu Cibona.

Ostala je još Cedevita. Bespoštedna borba vodi se za vrh i plasman na Final Four NLB lige. Zagreb je ostao na 11 pobjeda porazom u Vršcu, a Cedevita je na istom broju pobjeda ostala u Podgorici. Deveti poraz pokušali su izbjeći u utakmici s puno koševa, ali nisu uspjeli. Budućnost je pobijedila 93:90. Zagrepčani su se dobro držali, ali im je pred kraj ponestalo snage što je Budućnost iskoristila upisavši važne bodove. Dobro je jedino to što je Cedevita "obranila" +11 iz Sutinskih vrela (70:59) pa će u slučaju eventualnog istog broja pobjeda biti ispred crnogorskog predstavnika.

Šteta je što ponajbolji igrač Cedevite nije bio raspoloženiji. Dontaye Draper je ubacio samo devet poena uz 3/7 iz igre i 1/4 s linije slobodnih bacanja. Ostao je na nuli u rubrici asistencija, a ono što najboljeg dodavača lige donekle može opravdati je umor. Američki razigravač jako puno vremena provodi na parketu, i tek dolaskom Braceya Wrighta taj se segment počeo mijenjati.

Cedevita je pustila Trenta Plaisteda u Žalgiris, a u klubu se nadaju da će njegovu zamjenu pronaći u liku Andrije Žižića. Za momčad Aleksandra Petrovića to bi bila odlična kupovina s kojom bi ambicije u nastavku sezone bile još veće.

U ostalim utakmicama Krka je u Novom Mestu pobijedila Radnički 88:73. Veliku pobjedu upisao je i HKK Široki TT Kabeli svladavši na Pecari euroligaša Union Olimpiju 86:85, a Partizan je rutinski na svom parketu upisao dva boda protiv češkog Nymburka (86:75) te mu tako uzvratio za poraz u prvom dijelu sezone.

Još je šest kola do kraja, a iduće kolo igra se za dva tjedna (19. i 20.2). U 21. kolo NLB lige Partizan i Krka ući će s 13 pobjeda i sedam poraza. Po 12 pobjeda skupili su Olimpija i Budućnost, a prate ih Cedevita i Zagreb s 11-9. Igokea i Radnički imaju 50 posto učinka (10-10), a tom postotku nadaju se Nymburk, Hemofarm i Cibona s devet pobjeda. Na dnu veliku borbu za opstanak vode Zadar i Crvena zvezda s po šest pobjeda i 14 poraza.