Piše:Mario Majdić Natrlin • petak, 03.02.2012.

Philadelphia 76ersi su u srijedu doživjeli zvižduke pred vlastitim navijačima. Nije im to prvi put i stigli su u posljednjim sekundama pobjede 98:82 nad ponajboljom momčadi lige - Chicago Bullsima. Bila je to pobjeda koja je dala zeleno svjetlo za ozbiljniju analizu ovogodišnje sezone Sixersa...

Doug Collins imao je što za reći nakon pobjede nad Chicago Bullsima.

"Slušao sam o tome kako smo do sada pobjeđivali samo inferiorne momčadi."

60-godišnji trener (iako bi zbog njegove uloge učitelj možda bio bolji naziv) Sixersa uživa u fantastičnom otvaranju sezone. Najboljem nakon 2002. Na omjeru 16-6 prva su momčad u svojoj Atlantic diviziji. Ispred Bostona i Knicksa. I New Jerseyja i Toronta.

Momčad koja u doigravanju nije pobijedila nijednu seriju još od 2003. i momčad koja od 2005. nije sezonu završila s pozitivnim omjerom, uživa svoje najbolje dane od odlaska Allena Iversona. Navijači Philadelphije reći će kako uživaju još i više jer gledaju nesebičnu, timsku košarku.

Najbolja obrana lige

Obrana Philadelphije je, prema obrambenoj efikasnosti, najbolja u ligi. Prima svega 91,7 poena u sto protivničkih napada. Napad je u tom segmentu rangiran kao četvrti u NBA-u. Drugi su u ligi prema postotku protivničkog šuta (41,5%). Protivnički napadi tricu šutiraju svega 29,5%. U napadu Sixersi u prosjeku gube 11,3 lopte po utakmici - najmanje u NBA-u.

76ersi su uvjerljivom pobjedom nad Bullsima sa sebe, barem privremeno, skinuli fusnotu o tome kako su do sada imali najlakši raspored u NBA-u i kako se tek trebaju dokazivati protiv velikih momčadi.

"Do sada nam drugi baš i nisu iskazivali poštovanje. Mislim da pomalo dolazimo do toga", izjavio je nakon pobjede Andre Iguodala.

Bez zvijezda i bez velikih transakcija, Sixersi su uz mudro vodstvo trenera Collinsa izgradili momčad koja je trenutno izjednačena za drugo mjesto na Istoku i koja sadrži širinu na kojoj joj većina NBA momčadi itekako zavidi u ovoj kaotičnoj lockout sezoni.

"Ovo je bez sumnje jedna od najnesebičnijih momčadi u kojima sam igrao", izjavio je veteran Elton Brand još ranije ove sezone. Protiv Chicaga su imali 26 asistencija.

Iguodala zasjenio Rosea

Sixersi su znali da ih protiv Bullsa čeka pravi test vrijednosti. Protiv momčadi s najboljim omjerom na Istoku i s aktualnim MVP-em u sastavu, nisu ustuknuli već su ih pobijedili onako kako su to radili i protiv tih "inferiornijih" momčadi. Uvjerljivo, s ujednačenim napadom i odličnom obranom.

"Ovo je vrlo dobra momčad", izjavio je Derrick Rose i dodao: "Ovaj poraz nećemo tako lako zaboraviti. Ja znam da ja neću"

Philadelphia je tako pobijedila četvrtu uzastopnu utakmicu i 12. kod kuće gdje su do sada poraženi svega dvaput. Iako se u zgradi nalazio atraktivni Rose, svjetla pozornice u potpunosti su pripala Iguodali koji je domaćine predvodio s 19 poena, devet skokova, četiri asistencije i dvije ukradene lopte uz cijeli niz uzbudljivih proigravanja i zakucavanja.

"Bila je ovo vrlo dobra, obrambena utakmica. Uspjeli smo ih natjerati na izgubljene lopte i pokrenuti kontru te tako izbjeći igru pet na pet. Kad nam takve momčadi pristupe s obrambenim intenzitetom mi znamo uzvratiti istom mjerom. Lijepo je bilo pobijediti pred domaćom publikom", rekao je Iguodala.

Obrana 76ersa je, inače discipliniran, napad Bullsa natjerala na čak 17 izgubljenih lopti koje su rezultirale sa čak 29 poena. Kao što je to često bio slučaj ove sezone, Philadelphia je utakmicu prelomila u trećoj četvrtini koju su odnijeli s 26:11 i limitirali Chicago na svega tri ubačaja iz igre.

Rosea, koji je u prethodne tri utakmice imao prosjek od 34,3 poena, Sixersi su limitirali na 18 poena. Pomoglo je i to što je trener Tom Thibodeau odmarao svoje startere u četvrtoj četvrtini u kojoj su domaćini držali ugodnu prednost. Nije bilo ni ozlijeđenih Denga i Hamiltona.

Treća četvrtina ove je sezone zaštitni znak Collinsove momčadi koja u njoj zabija 25,5 poena po utakmici (treći u NBA-u) i ima najbolju koš razliku.

"Još kao komentator na televiziji inzistirao sam na kvalitetnoj trećoj četvrtini. Vidio bih kako momčadi u treću četvrtinu ulaze nezagrijane i smatram kako se u prvih pet do šest minuta može promijeniti cijela utakmica. Razgovarali smo o tome i dogovorili se da dobro otvorimo drugo poluvrijeme", objašnjava Collins.

Odlično otvaranje Philadelphije opravdano se uzimalo s rezervom. Njihovi protivnici u prvih dvadesetak utakmica nisu bili kvalitetan uzorak za bilo kakvu ozbiljniju analizu. Stoga je ovo razdoblje u njihovom rasporedu bilo osobito važno. U ponedjeljak su svladali Orlando, u srijedu Chicago. U petak ih čeka Miami, a zatim Atlanta pa Lakersi, San Antonio i Clippersi. Prednost je u tome što će sve te utakmice, osim gostovanja kod Hawksa, igrati kod kuće.

Kuća s novim vlasnikom

A "kuća" momčadi koja je nedavno promijenila vlasnika, zjapila je poluprazna tijekom proteklih sezoni. Čak i prošle godine kada su se plodovi Collinsovog rada dali okusiti, sportski ljubitelji u Philadelphiji nevoljko su se odazivali u arenu koja je i sama u nekoliko navrata mijenjala sponzore i imena.

I u srijedu je 18 tisuća navijača u Wells Fargo centru zviždalo. Pred sam kraj utakmice jer su se Sixersi zaustavili na 98 poena. Dva manje od čarobne granice koja bi navijačima osigurala besplatne hamburgere.

Velik je to preokret za momčad koja cijelo desetljeće nije mogla pronaći pravu kemiju. Uoči ove okrnjene sezone u sklopu koje momčadi igraju i po četiri utakmice tjedno, raspravljalo se o tome je li bolje imati veteransku, uigranu momčad (zbog pomanjkanja treninga i priprema) ili mladu, svježu ekipu (zbog ludo napornog ritma).

Što kažete na oboje. 76ersi su zadržali svoju kompletnu momčad koju predvode iskusni Iguodala i Brand. Momčad je ovo koja je prošle sezone razvila fantastičnu kemiju, a čija mlada jezgra bez većih poteškoća može prkositi ovom samoubilačkom tempu. 21-godišnji Jrue Holiday sve više zadivljuje i uvjerava na poziciji razigravača, a rukovodstvo je bez razmišljanja zadržalo i talentirano krilo Thaddeusa Younga.

"Osjećali smo kako je ovo jedna od onih utakmica u kojoj moramo nametnuti svoju volju što prije. Znali smo da ćemo u suprotnom imati problema. Znali smo da Rosea moramo zaustaviti. Željeli smo ga natjerati na njegovu lijevu stranu i učiniti što god je bilo moguće kako bi ga zadržali van reketa. Večeras smo u tome uspjeli", izjavio je Young koji ove sezone bilježi 12,3 poena i 4,5 skoka.

Iza Dallasa i Denvera imaju najbolju klupu u ligi u kojoj uz Younga igra i drugi izbor na draftu prije dvije godine, Evan Turner, čije su brojke ove sezone također porasle. Čak i prvi strijelac 76ersa, Lou Williams, ulazi s klupe i bilježi 15,3 poena u prosjeku.

Sinoć su, bez ozlijeđenog startnog centra Spencera Hawesa, nadskakali najbolju skakačku momčad lige 43-37.

Onda? Koliko daleko mogu? Teško je zamisliti da mogu svladati ovogodišnji Miami ili Chicago u jednoj seriji doigravanja. Ali mogu se boriti za prednost domaćeg terena i mogu se nositi sa svim drugim ekipama na Istoku.

To je i sam po sebi veliki uspjeh za Philadelphiju. Puno će se još mijenjati ove sezone, ali ova simpatična momčad Sixersa za sada može uživati u rezultatima svog rada i zvižducima svojih navijača.

• gangrena03.02.2012. u 14:30
    pa knicksima zvižde u zadnje vrijeme skoro na svakoj domaćoj tekmi, ali za razliku od philadelphie knicksima opravdano, i sinoć su zviždali :)
    gangrena
  • Obrisan korisnik03.02.2012. u 13:16
    Napokon članak o Philli.Za Chicago i Miami znam da su u stanju dignuti obranu u PO-u na jednu drugu dimenziju, živo me zanima je li Philla to u stanju, jer ako jesu, onda mogu svakoga izbaciti.Gledam ih konstantno, ljudi u 3. četvrtini na +25 grizu parket u obrani, baš se osjeti veliko... [više na forumu]
  • danchy03.02.2012. u 12:58
    kad nisu Eaglesi uspjeli, neka bar Sixersi rasturaju. GO PHILLY!!!!
    danchy
  • Obrisan korisnik03.02.2012. u 12:22
    najveće je pitanje kakvi će bit u playoffu, teško da će dalje od drugog kruga, ali ako nastave napredovat dogodine je sve moguće