Gripe i Cibona nepobjedivi, Zadrove slovenske muke

Piše:Bernard Jurišić • četvrtak, 03.05.2012.

Utakmicom između Splita i Zagreba CO zaokruženo je 10. kolo Lige za prvaka koje su ostali odigrali još prije desetak dana. Podsjetimo se, tada je Cibona protiv Cedevite sačuvala nulu u rubrici poraza, Jolly JB je slavio u Bedekovčini, a Zadar pretrpio iznenađujući poraz u Slavonskom Brodu...

Tri sezone Splićani nisu izašli izvan granica Lijepe naše, a kako stvari danas stoje - naredne sezone opet će Gripe gledati najbolje momčadi iz regije. Druga pobjeda protiv aktualnih prvaka, zagrebačkih Mrava, Splićane je dovela u situaciju da ih još samo nerealna teorija može skinuti s trećeg mjesta koje vodi na Cedevitu u polufinalu doigravanja, ali i daje besplatnu ulaznicu u ABA ligu naredne sezone.

8. Žižić, Barbour, Rudež (Cibona), Draper (Cedevita), Kaštropil (Zadar) - 4
9. Bašić (Zabok), Koštomaj (Svjetlost), Mimica (Split), Mrva (Jolly JB), Zubčić (Cibona) - 3
10. Delaš (Zadar), Šamadan (Svjetlost) - 2
11. Mašić (Zagreb CO), Barać (Svjetlost), Rozić (Cibona) - 1

Gripe su i u 16. ovogodišnjoj domaćoj pobjedi bile dobro popunjene, splitski ljubitelji košarke počeli su prepoznavati tu lijepu priču, valjda će i sponzori. Dva Sobina bila su u glavnim ulogama. Stariji Goran ponosno je podigao zastavu za osvojeni naslov prvaka Europe 1989/90, a mlađi Josip Zagrebu je "poklonio" najbolju partiju svoje karijere. Mravi bez ozlijeđenih Kasuna, Simona, Babića, Mašića i Mavre nisu imali izgleda protiv raspoloženih i "gladnih" Splićana, pa ih do kraja sezone čeka "majstorica" protiv Zadra za četvrto mjesto u kojoj će loviti pobjedu od osam razlike.

Cibona i Cedevita igrale su drugu ovosezonsku "uvertiru" onoga što mnogi vide finalnim okršajem za titulu. U zanimljivoj utakmici punoj preokreta Repešina momčad i drugi je put pobijedila Anzulovićevu i osigurala si startnu jedinicu za doigravanje. Cedeviti su pripala dva regionalna okršaja, Ciboni dva prvenstvena, tek ćemo vidjeti komu će pripasti finale. Ako do njega doista i jedni i drugi dođu.

Zadar je u ovom kolu prosuo sve dobro što je napravio prije toga pobjedom protiv Splita s dovoljnom koš-razlikom. Iako su na poluvremenu imali 14 poena prednosti i činilo se da će rutinski ubilježiti važnu pobjedu, Zadrani su u drugom poluvremenu odigrali katastrofalno i Brođanima omogućili posljednji napad u kojemu je Koštomaj s linije slobodnih bacanja donio veliku radost svojoj, a još veću tugu protivničkoj momčadi.

Jolly JB je nakon Svjetlosti kod kuće pobijedio i Zabok u gostima, opet na krilima sve boljeg Amerikanca Rossa. Domaćini su u posljednju četvrtinu ušli s četiri poena prednosti, ali šibenska je momčad furioznom četvrtinom (26:11) ubilježila svoju drugu pobjedu.

Igrač kola

Kapetan Splita Josip Sobin odabrao je pravu večer za odigrati utakmicu karijere. U pobjedi protiv Zagreba, koja je Split dovela pred vrata 3. mjesta i regionalne lige, Sobin je ubacio 32 poena i to bez promašenog šuta (15/15), uz 11 skokova, po pet asistencija i osvojenih lopti i dvije blokade za nevjerojatnu valorizaciju - 54! Zakucavanjem "u lice" Dariju Šariću dignuo je 2.500 navijača na noge, na Gripama se odavno nije skandiralo nečije ime.

Petorka kola

Ronald Ross (Jolly JB) - 23 poena, 15 skokova, 4 asistencije (3 boda)

Marin Rozić (Cibona) - 13 poena, 4 skoka, 4 osvojene lopte (1)

Ljubo Šamadan (Svjetlost) - 19 poena, 3 skoka (2)

Goran Suton (Cibona) - 15 poena, 14 skokova (4)

Josip Sobin (Split) - 32 poena, 11 skokova, 5 asistencija, 5 osvojenih lopti, 2 blokade (5)

Zanimljivost kola

Slovenska košarka u Zadru ovih dana nije baš previše popularna. Na Kalelargi se vode žučne rasprave glede toga je li Aleš Pipan bio pravo rješenje za zadarsku klupu ove sezone, no bilo kako bilo - klupska uprava odlučila je vjerovati mu do kraja sezone.

No, u 10. kolu bolan poraz Zadra u Slavonskom Brodu "zakuhala" su druga dva Slovenca. Zadrov Uroš Zadnik faulirao je brodskog Tadeja Koštomaja na trici u posljednjem napadu na utakmici, a Koštomaj s dva od tri pogođena slobodna bacanja donio Brođanima najveći skalp u Ligi za prvaka. Ostane li Zadar izvan doigravanja i regionalne lige naredne sezone, dugo će se na Kalelargi analizirati "slovenske muke".