Nogomet

Istinski velegrad istočne Europe

Piše:Josip Tolić • nedjelja, 01.04.2012.
Istinski velegrad istočne Europe

Glavni grad jedne od država domaćina Eura 2012., Kijev, mjesto je na kojem su se kroz povijest ispreplele brojne kulture i utjecaji, no ostao je jedinstven među istočnoslavenskom zajednicom te će navijačkom puku pružiti brojne zabavno-sportske sadržaje.

Opće informacije

Kijev

Stanovništvo: 2.820.000
Površina: 839 km2
Nadmorska visina: 124 metra
Službeni web: en.city-kyiv.com.ua/uefaeuro2012

Broj stanovnika glavnog i najvećeg ukrajinskog grada neprestano se povećavao kroz povijest. Danas ima nešto više od 2.800.000 žitelja od kojih je 47 posto muškaraca, a žene su nešto brojnije (53 posto). Kijev je dom više od 130 nacionalnih i etničkih skupina, najviše Ukrajinaca (83 posto) i Rusa (13 posto). Analogno tome, ukrajinski i ruski koriste se u gradu kao sredstvo sporazumijevanja, a u samom središtu češće se može čuti ruski.

Osim što je po broju stanovnika i površini najveći u zemlji, Kijev prednjači i po gospodarskoj aktivnosti s više od 230.000 registriranih poduzeća. Od gospodarskih grana dominantne su građevinarstvo i izrada zrakoplova, dok je nuklearna katastrofa u Černobilu 1986., udaljenom samo stotinjak kilometara, pospješila korištenje hidroenergetskih izvora.

Hidroenergetski potencijal dolazi iz rijeka Dnjepar, četvrte po veličini u Europi, te Desne, a obje protječu središtem grada i oblikuju brojne male otoke i jezera. U Kijevu vlada vlažna kontinentalna klima s dosta hladnim zimama koje nerijetko zna obilježiti dugo zadržavanje snježnog pokrivača. Prosječna godišnja temperatura kreće se oko sedam Celzijevih stupnjeva.

Povijest

Kijev su, prema povijesnim dokumentima, osnovala trojica braće: knez poljanin Kij, Ščeko, Horiv te sestra Libid u petom stoljeću. Veliki razvoj grad je doživio između desetog i 13. stoljeća pod vladavinom Volodimira Velikog, kada se isprofilirao kao središte istočnoslavenskog svijeta, sve do 1240. i navale Mongola.

Brojne su države i narodi tijekom srednjeg i novog vijeka imali vlast nad ovim gradom. Bio je dijelom Velike kneževine Litve u 14. stoljeću, potom se nalazio pod poljsko-litavskom vladavinom, a sve do kraja 20. stoljeća bio je u sastavu Sovjetskog saveza. Najteže su godine u Kijevu bile tijekom njemačke okupacije između 1941. i 1943. kada je 80 posto stanovnika bilo bez krova nad glavom, no poslijeratno razdoblje donijelo je bolje dane i infrastrukturnu obnovu.

Za turiste

Preko stotinu muzeja, 33 kazališta i 141 knjižnica samo su dio bogate kulturno-obrazovne ponude koju pruža glavni grad Ukrajine. Od znamenitih mjesta Kijevljanima su drage Kreščatikova ulica koja je u užem centru, veličanstvena Crkva Sv. Andrije, zatim Katedrala Sv. Sofije iz 11. stoljeća i samostan Kijevo-pečerska lavra koji su pod zaštitom Unesca te nekoliko plaža.

Zabaviti se može i u hidroparku koji se nalazi na otočiću na Dnjepru sa zabavno-sportskim sadržajima, a vrijedni posjeta su i Palača Marijanskiy, zgrada Ministarstva vanjskih poslova, spomenici plemiću Bogdanu Hmeljnickom i Volodimiru Velikom te Trg neovisnosti, središte grada i mjesto gdje će se tijekom prvenstva organizirati zona za navijače gdje će moći pratiti sve utakmice ovogodišnjeg Eura.

Prijevoz

Smješten u samom središtu zemlje, Kijev je odlično prometno povezan s europskim i drugim destinacijama. Ima dva aerodroma od kojih će jedan imati redovite veze s ostalim gradovima domaćinima prvenstva, jednako kao i autobusi i vlakovi.

Engleske, francuske i švedske navijače svakako će obradovati podatak da Kijev ima razgranatu mrežu tramvajskih linija i metroa koja se konstantno širi, a jedna od stanica, Arsenalna, jedna je od najdubljih na svijetu s dubinom od čak 102 metra. Mjesečna karta za podzemnu željeznicu košta korektnih 95 ukrajinskih hrivnja, što je nešto više od 67 kuna.

Sport

Kijev je dom dobro poznatom imenjaku hrvatskog prvaka, Dynamu, 13-erostrukom prvaku SSSR-a i Ukrajine gdje nastupa i hrvatski reprezentativni veznjak Ognjen Vukojević, a pridružit će mu se i Niko Kranjčar. Osim Bijelo-plavih, u gradu su još dva člana najvišeg razreda ukrajinskog klupskog nogometa, Arsenal i Obolon.

Najpoznatiji kijevski nogometaši dva su osvajača Zlatne lopte, Oleg Blohin (1975.) i Andriy Ševčenko (2005.), koji je još uvijek aktivan u Dynamu. Najveća trenerska legenda Kijeva svakako je Valeriy Lobanovskiy, strateg koji je Dynamo odveo do osam naslova prvaka u Sovjetskom savezu i pet u Ukrajini.

Od ostalih sportskih kolektiva ističe se ženski rukometni klub Spartak koji je osvojio 20 uzastopnih naslova prvaka u bivšoj državi, dok su grad zadužili pojedinci poput gimnastičara Borisa Šaklina i Larise Latinine, osvajača sedam odnosno devet olimpijskih zlatnih odličja te dvostrukog pobjednika Stanley kupa Ruslana Fedotenka.

EP 2012. - Skupina C

1Španjolska 36:1+57
2Italija 34:2+25
3Hrvatska 34:3+14
4Irska 31:9-80

Sviđa ti se članak? Podijeli ga!

  • Najnovije
  • Najčitanije

EP 2012. - Skupina C

1Španjolska 36:1+57
2Italija 34:2+25
3Hrvatska 34:3+14
4Irska 31:9-80

Sportnet Forum

Za komentiranje članaka morate biti prijavljeni kao član Sportnet Kluba. Prijavite se!
  • Obrisan korisnik07.06.2012. u 10:46
    nisam ja u nikakvoj mladezi nego si ti imbecil i neznalica. nije nacisticka stranka vodila rat nego NJEMACKA DRZAVA, ciji narod je legalno na izborima izabrao hitlera za kancelara i njegovu stranku kao parlamentarnu vecinu. a sve to zbog dugotrajne kome u kojoj se nalazila njemacka, kao rezultat... [više na forumu]
    Obrisan korisnik
  • Obrisan korisnik06.06.2012. u 21:40
    cyc ti mora da si u mladeži stranke onog luđaka Josipa Miljka,sramotno da tako nešto netko može i da pomisli a kamo li napiše,a još je sramotnije da takav komantar nije obrisan.Jer oko 10 miliona Ukrajinca je ubijeno ili poginulo,a negdje između 26 i 28 milona je mrtvih Sovjeta u drugom svjetskom... [više na forumu]
    Obrisan korisnik
  • lambik06.06.2012. u 12:36
    Bio, isplatilo se! Preporucam: Dorothy Pub (ulica Saksahanskoho), Sato (Hrescatik)... Ukrajinska piva su (iznenadjujuce) dobra, posebno mi se svidjelo Cernigivske Bile (toceno mmmmmm). Ono sto svakako treba probati su i zacinjene votke ('nastojanke'); npr. hrenom ili medom i paprikama...
    lambik
  • Obrisan korisnik06.06.2012. u 11:59
    360! za najgori javni prijevoz u civiliziranoj europi.  odlican clanak, uz napomenu da Kijev nije bio pod nacistickom nego njemackom okupacijom.
    Obrisan korisnik
  • Obrisan korisnik06.06.2012. u 11:06
    mjesečna karta za METRO (koji je najbolji i najbrži javni gradski prijevoz!) je 67 kn!! a mi ZET-u plaćamo za tramvaje i buseve, koji su puno sporiji 320 kn mjesečno! majku vam lopovsku!!
    Obrisan korisnik