Nogomet

Euro udahnuo novi život sveučilišnom gradu

Piše:Damir Žbulj • nedjelja, 01.04.2012.
Euro udahnuo novi život sveučilišnom gradu

Za sve hrvatske navijače koji planiraju barem dio lipnja provesti u Poljskoj, Wroclaw bi mogao biti prikladan grad koji će im poslužiti kao usputna stanica prema konačnim odredištima, Poznanu ili Gdansku...

Wroclaw

Stanovništvo: 630 tisuća
Površina: 293 km2
Nadmorska visina: 120 metara
Službena web stranica: www.wroclaw.pl

Osim što će ga u tri dana kada će se u njemu odigrati utakmice iz skupine A doslovno preplaviti navijačko ludilo Čeha, Rusa, Grka, ali i domaćina Poljaka kada će boravak u njemu biti posebno uzbudljiv, i inače zanimljiv, životopisan grad, veliko poljsko sveučilišno središte, zaslužuje da ga se posjeti.

Kao najveći na jugozapadu Poljske, četvrti grad po veličini u toj velikoj zemlji, Wroclaw vam može biti veliko kulturno, ali zabavno otkriće. Nadolazeći Euro udahnuo mu je novi život, renovirani su i željeznički kolodvor, ali i zračna luka. Izgrađeni su i novi hoteli, sređene ceste, a što je najvažnije za samo natjecanje sagrađen je novi stadion Wroclaw Municipal (na poljskom Stadion Miejski).

Wroclaw će biti grad domaćin tri utakmice u skupini A Europskog prvenstva, a češki navijači bit će posebno oduševljeni što će svoje utakmice igrati u gradu samo 200-tinjak kilometara udaljenom od njihova glavnog grada Praga. Gomilu ruskih navijača ugostit će 8. lipnja, grčki će u gradu boraviti najmanje 12. lipnja kada njihova reprezentacija igra protiv Češke, dok će najveći nogometni praznik, kada će gradom vjerojatno teći, ne potoci niti rijeke, nego Amazona pive biti 16. lipnja, pred dvoboj domaćina Poljaka i vojske navijača obližnjih susjeda Čeha, u posljednjem obračunu skupine A, koji će vjerojatno i o odlučivati o putniku u četvrtinu finala.

Opće informacije

Wroclaw je smještena na jugozapadu današnje Poljske, no, tijekom povijesti, bas zbog svoje specifične lokacije, mijenjao je države kojima je pripadao. Svojevremeno prijestolnica povijesne Šleske, danas centar poljskog Donjošleskog vojvodstva, jedne od 16 poljskih administrativnih jedinica.

Prema zadnjem popisu, grad naseljava gotovo 650 tisuća stanovnika, čime je najveći u tom dijelu Poljske, a po veličini ukupno četvrti, iza Varšave, Krakowa i Lodza. Iako je prvenstveno sveučilišno središte Poljske s preko 40 tisuća studenata, Wroclaw je i gospodarsko i trgovinsko središte, prije svega zbog velike povijesne tradicije.

Osnovan na sjecištu trgovačkih puteva, kroz srednji vijek izuzetno važno središte, no, razvojem i industrijalizacijom u 19. stoljeću, postaje i i industrijski centar, veliko željezničko čvorište. Padom Berlinskog zida grad je privukao mnoštvo stranih investitora, a u njemu se nalaze i sjedišta velikih bankarskih i financijskih institucija. U Wroclawu se proizvode autobusi, vagoni, kemijska sredstva i elektronika. Zadnjih se godina ubrzano razvija informatički sektor. Grad je, nakon Varšave, najvažnije poljsko financijsko središte. Mnoge financijske institucije imaju sjedište u gradu, a također je značajni centar farmaceutske industrije.

Udaljenost od poljskih gradova domaćina

Poznan – 175 km
Varšava – 350 km
Gdansk – 480 km

Sam grad nastao je uz Odru i njene pritoke, na 12 riječnih otoka te ga lokalno stanovništvo često voli nazivati poljskom Venecijom ili poljskim Amsterdamom. Dijelovi grada povezani su s preko 200 mostova te se možda najbolje grad može fantastično doživjeti ploveći Odrom. Četvrti je u Europi po broju mostova, uključujući i pješačke, iza Amsterdama, Venecije i Sankt Peterburga. Wroclaw je, osim po Odri, otocima, mostovima, kanalima, poznat i po svom zelenilu, jer je čak više od 17 posto površina prekriveno parkovima, livadama, šumama, a kao najreprezentativniji se ističe park Szczytnicki, koji se nalazi u starom dijelu grada.

Wroclaw karakterizira srednjovjekovna arhitektura, vidljiv je utjecaj gotike, ali i svih ostalih umjetničkih stilova kroz povijest, a njegova jedinstvenost donijela mu je i titulu europskog glavnog grada kulture za 2016. godinu.

Povijest

Na mjestu slavenskog naselja, koje je postojalo na tom prostoru barem nekih 150-ak godina prije, Wroclaw se spominje prilikom osnivanja biskupije i to 1000. godine, a ime mu potječe od latinskog naziva Wratislavia.

Zbog svog položaja uz rijeku Odru, ali i na sjecištima važnih trgovačkih puteva, grad je tijekom povijesti često mijenjao svoje vladare. Od 14. stoljeća i tadašnje Kraljevine Češke, kasnije je bio priključen Habsburškoj monarhiji, dok je od 18. stoljeća potpao pod vlast tadašnje Pruske, uz status kraljevskog glavnog i rezidencijalnog grada.

Važni brojevi telefona

999: Hitna
998: Vatrogasci
997: Policija
981: Pomoć na cesti
986: Gradska policija

Industrijskim razvojem u 19. stoljeću postaje po razvijenosti i broju stanovnika treći njemački grad, odmah iza Berlina i Hamburga. Veća ratna stradanja zaobišla su ga tijekom čitavog Prvog, ali i većine Drugog svjetskog rata. No, u završnoj godini njemačkog Trećeg Reicha, nažalost, sve je to bilo 'nadoknađeno'. Hitler ga je proglasio gradom-tvrđavom, koji se ni pod koju cijenu ne smije napustiti pred nadiranjem Crvene armije, što se pokazalo pogubni i za stanovništvo, ali i za sam grad. Breslau, kako mu je njemački naziv, u veljači 1945. godine našao se na putu Rusima, a u opsadi grada te u prekasno i loše organiziranoj evakuaciji žena i djece, život je izgubilo gotovo 60 tisuća stanovnika. Nakon Drugog svjetskog rata Breslau je pod imenom Wroclaw ušao u sastav Poljske.

Danas je Wroclaw jedinstven i zanimljiv grad, nastao pod utjecajem raznih naroda i kultura, Čeha, Nijemaca, Austrijanaca i samih Poljaka.

Za turiste

Kada se za neki grad kaže da je sveučilišni, zna se što to točno znači kada je u pitanju ugostiteljska ponuda. Velik broj mladih na jednom mjestu za posljedicu ima broj i velik broj barova, klubova, ali i restorana, a kroz zanimljivu povijesnu sudbinu grada možete se upoznati u velikom broju muzeja.

u samom centru sačuvan je velik broj starih građevina, nešto u izvornom obliku, dok je dio rekonstruiran i obnovljen nakon Drugog svjetskog rata.

Gradski centralni trg, njihov Jelačić plac je Trg Rynek, koji je drugi po veličini u Poljskoj. Upravo na tom, glavnom gradskom trgu, u samom centru Starog grada, na jednom od najvećih srednjovjekovnih trgova, dužine 200, širine 175 metara smjestit će se i fan zona za oko 30 tisuća navijača. Kako je i slogan Wroclawa - mjesto susreta, u samom srcu grada navijači će imati priliku, od 10 sati ujutro do ponoći, besplatno boraviti, na tri velika video zida prenositi će se sve utakmice, uz potpunu ugostiteljsku i zabavnu ponudu, dopunjenu koncertima i DJ nastupima.

Centar grada, koji je i inače privlačna turistička destinacija, pun je restorana, kafića. Često se na pozornicama održavaju razni koncerti, a na sam Rynek slijeva se 11 ulica iz raznih dijelova grada. Kroz povijest je bio glavno mjesto trgovine, no, danas je isključivo mjesto uživanja i zabave.

U Wroclawu se stvarno ima puno toga za vidjeti, od gotičkih crkava te gotičke gradske vijećnice (Ratusz) pa do baroknih kompleksa zgrada Sveučilišta ili barokno-neoklasicističke Kraljevske palače, Dvorca pruskih kraljeva. Hala Stulecia, Dvorana stoljetnice, upisana je i na popis svjetske baštine UNESCO-a.

No, osim strogog centra i u ostalim dijelovima grada Wroclaw ima što za ponuditi. Brojni otoci, pogotovo Otok Katedrale, kanali, parkovi, mostovi, multimedijalna fontana, slična onoj u Barceloni. U gradu se nalazi najstariji i najveći zoološki vrt u Poljskoj, a Panorama racławicka kružna je slika dimenzija 15 x 114 metara, na koju su posebno ponosni stanovnici Wroclawa, prikazuje povijesnu bitku kod Racaawica, a protiv Rusa i jednostavno se mora doživjeti.

Sve dodatne informacije o samom gradu, smještaju, zabavi, kao i ostale tehnikalije možete, osim na službenim stranicama Wroclawa, pronaći i ovdje.

Prijevoz

Preko Zračne luke "Kopernik", koja je udaljena desetak kilometara od grada, renovirana za nadolazeći Euro, možda je i najjednostavniji način da se stigne do ovog poljskog grada. Izravno nije povezan sa Zagrebom, no iz glavnog grada Hrvatske, a čak i s niskobudžetnim aviokompanijama, može se jednostavno preko njemačkih Münchena, Kölna ili Frankfurta stići do Wroclawa.

Velik broj hrvatskih navijača vjerojatno će se i vlakovima uputiti prema Poljskoj, u kojoj je Wroclaw najveće željezničko čvorište, a neogotička zgrada Glavnog kolodvora podsjeća na onaj zagrebački. Grad je na dnevnoj bazi povezan sa svim važnijim poljskim gradovima, do Varšave put od Wroclawa traje pet sati, do Krakowa tri ili Poznana dva i pol sata.

Ceste su vjerojatno najveći problem, kako i poljske tako i ukrajinske organizacije ovog Europskog prvenstva. Ipak su donekle obnavljane i prilagođavane potrebama velikog nogometnog natjecanja i kretanju velikog broja navijača, no i dalje su daleko od standarda zapadne Europe, ali čak i Hrvatske. Lokalce karakterizira agresivan stil vožnje, brzina im nije mrska, a svim gostima se preporučuje da prilikom posjeta Poljskoj povećaju razinu svoje pažnje u prometu. Upotreba svjetala je obavezna.

Sami centar Wroclawa može se obići pješice ili na biciklu, a razvijena je mreža taksi prijevoznika. Javni prijevoz odvija se tramvajima i autobusima. Premda je tramvajska mreža jedna od većih u državi, mnogi gusto naseljeni dijelovi grada u nju nisu integrirani, već u njima prometuju gradski autobusi. Ukupno postoje 23 tramvajske te 49 autobusnih linija, karat je obavezna, ali i, prema cijenama u Hrvatskoj, izuzetno jeftina. Jedan vožnja koštat će vas manje od pola eura (dva zlota).

Noćna vožnja duplo je skuplja, ali modernom i brzom tramvajskom linijom povezani su centar grada s aerodromom, ali i stadionom. No, nezaboravan doživljaj sigurno će svakom biti obilazaka grada plovidbom brodom po rijeci Odri.

Cijene u Wroclawu nisu više jeftine kao što su bile nekada, ali su još uvijek pristupačne i niže su od onih na koje nailazimo u hrvatskom glavnom gradu. Pivo se toči po cijeni od šest zlota, što je oko euro i pol, dok je litra benzina oko pet zlota, što je nešto više od jednog eura. Cijene hrane također su pristupačne, ali naravno, za vrijeme Eura morate računati da će svaki poljski trgovac na vama htjeti dodatno zaraditi i da cijene koje inače vrijede možete zaboraviti.

Za sve navijače koji u lipnju namjeravaju posjetiti Poljsku, možda će dobro doći tzv. Polish Pass, koji bi im mogao pomoći kod pronalaska smještaja, organizacije prijevoza, ali i zdravstvenog osiguranja za vrijeme boravka u toj zemlji.

Sport

O sportu u Wroclawu nema se puno toga za naglasiti. Slask je prvi sportski kolektiv grada. Nogometni klub je bez većih uspjeha i na domaćoj, a još manje na međunarodnoj sceni. Prvaci su prvi puta bili davne 1977. godine, no zanimljivo kako su uz izgradnju novog stadiona, porasle ambicije, ali i kvaliteta rezultata. Prošle sezone završili su kao drugi, dok su se ove ravnopravno s Ruchom, Lechom i Legijom borili za naslov te su u uzbudljivoj završnici stigli do titule prvaka, čime su izborili kvalifikacije za Ligu prvaka, ali i podigli nogometnu atmosferu i euforiju u gradu.

U Europi, treća kola Kupa Uefa te jedno četvrtfinale Kupa pobjednika kupova 1977. godine, kada su ispali od Napolija, najveći su im uspjesi. Slask je u košarci 17. puta bio prvak zemlje, no, posljednjih godina zbog financijskih problema nije u vrhu poljske košarke.

EP 2012. - Skupina C

1Španjolska 36:1+57
2Italija 34:2+25
3Hrvatska 34:3+14
4Irska 31:9-80

Sviđa ti se članak? Podijeli ga!

  • Najnovije
  • Najčitanije

EP 2012. - Skupina C

1Španjolska 36:1+57
2Italija 34:2+25
3Hrvatska 34:3+14
4Irska 31:9-80

Sportnet Forum

Za komentiranje članaka morate biti prijavljeni kao član Sportnet Kluba. Prijavite se!
  • lambik30.05.2012. u 02:12
    Hvala, facaabc4 . Ja sam 10. 6. u Poznanju, bpojim se da ovaj put nece biti vremena za Wroclaw. Iduci put...
    lambik
  • Kajser29.05.2012. u 21:49
    Jako lep grad, bio nekoliko puta poslovno..... Ako neko ide obavezno da se malo pomuci i popne na vrh Sv.Elizabete. Vidik je fenomenalan. Jos nesto, ja nikada u zivotu nisam video tako lepe zene na jednom mestu... :)
    Kajser
  • Obrisan korisnik29.05.2012. u 19:53
    @lambik - naravno, grad je dobio svoje ime po vojvodi Vratislavu Bohemskom, bar se tako vjeruje. Prijestolnica Šleske, biser poljskih visoravni... tko ide, obvezno otići na Rynek, i, naravno, Hala Stulecia, s tim što će vam ju lokalci često zvati Hala Ludowa ili čak samo Ludowa, jer joj je to bivše... [više na forumu]
    Obrisan korisnik
  • Obrisan korisnik29.05.2012. u 13:39
    Slask ove godine prvak bio.
    Obrisan korisnik
  • Lomax29.05.2012. u 11:26
    Članak je napisan još prije mjesec dana. Ali dobro dođe kao vodič ako itko hoće posjetiti ovaj nadasve zanimljiv grad.
    Lomax