Nogomet

"Ukrajinski Pariz", kolijevka sporta i poveznica dviju država

Piše:Igor Šestak • nedjelja, 27.05.2012.
"Ukrajinski Pariz", kolijevka sporta i poveznica dviju država

Grad koji se kroz povijest često "selio" iz države u državu, najzapadniji je od četiri ukrajinska grada domaćina Europskog nogometnog prvenstva. Lviv je kroz povijest više od četiri stoljeća pripadao Poljskoj i prava je poveznica između dvije države, koje zajedničkim snagama organiziraju Euro. Također, Lviv za obje države predstavlja nogometnu kolijevku budući da je ugostio prvu nogometnu utakmicu na tim prostorima.

Lviv

Stanovništvo: 760.026
Površina: 182,01 km2
Nadmorska visina: 296 m
Službena web stranica: http://lviv.travel/en/index

Zbog svog geografskog smještaja i povijesnih utjecaja, u Lvivu se može primijetiti snažan utjecaj zapadnih kultura. Važan period za grad bilo je 19. stoljeće u kojem su njime vladali austrijski vladari, što je u to područje donijelo mnoge znanstvene, kulturne, ali i društvene novitete. Upravo zbog tih utjecaja Lviv je dobio nadimak "Mali Pariz Ukrajine".

Lviv se u gospodarskom smislu vrlo brzo razvija, a 2009. godine dobio je priznanje od ukrajinskog izdanja časopisa Focus, koji ga je proglasio najugodnijim ukrajinskim gradom za život. Ovo važno kulturno, povijesno, ali i sportsko središte Ukrajine ugostit će tri utakmice u prvoj fazi natjecanja Europskog prvenstva, a na novoizgrađenom stadionu nastupit će reprezentacije Njemačke, Danske i Portugala u svojim međusobnim susretima skupine B.

Opće informacije

Lviv se nalazi u zapadnom dijelu Ukrajine, na rubu uzvisine Roztochia i od poljske granice udaljen je samo 70 kilometara. Udaljenost između Lviva i glavnog ukrajinskog grada Kijeva iznosi 540 kilometara, dok je glavni grad Poljske udaljen "samo" 382 kilometra. Grad se nalazi na prosječnoj nadmorskoj visini od 296 metara, a najviša točka je Vysokyi Zamok, dvorac smješten na 409 metara nadmorske visine.

Prema popisu stanovništva iz 2011. godine, Lviv ima 760.026 stanovnika i sedmi je najbrojniji ukrajinski grad. Oko 90 posto današnjeg stanovništva su Ukrajinci, a najveća manjina su Rusi, koji čine oko devet posto stanovništva. U prošlosti, u Lvivu je živio veliki broj Poljaka i Židova (1931. godine više od 80 posto), ali su za vrijeme i nakon Drugog svjetskog rata raseljeni i trenutno čine manje od jedan posto stanovništva.

Gospodarstvo Lviva sve više napreduje, a najvažnije grane su industrija, bankarstvo, trgovina i u posljednje vrijeme turizam. Od 2010. godine zabilježen je porast broja turista od čak 40 posto i time je Lviv vodeći grad u Europi. Također, ovaj ukrajinski grad je važno obrazovno i znanstveno središte, budući da ima tri velika sveučilišta i osam instituta ukrajinske Nacionalne znanstvene akademije.

Povijest

Grad je 1256. godine osnovao galicijski kralj Daniel, a ime mu je dao po sinu Levu. Od 1349. do 1772. godine Lviv se nalazio u sastavu Poljske, u sljedećih 146 godina njime su upravljali Habsburgovci, a nakon Prvog svjetskog rata ponovno je pripao Poljskoj.

Nakon što su Nijemci okupirali Poljsku 1939. godine, Lviv je pridodan Sovjetskom Savezu, a od 1941. do 1944. i sam je bio pod njemačkom okupacijom. Nakon završetka Drugog svjetskog rata, na konferenciji u Jalti je odlučeno da će Lviv pripasti Sovjetskom savezu. Za vrijeme rata, Lviv i okolica su pretrpjeli velike gubitke, a do tada najbrojnije poljsko i židovsko stanovništvo je raseljeno. Od 1991. i raspada SSSR-a, Lviv je dio Ukrajine.

Od poznatih osoba, iz Lviva potječu pisci Leopold von Sacher-Masoch, Ivan Franko i Stanislaw Lem, pijanist Emanuel Ax, glumac i dobitnik Oscara Paul Muni, pjevačica Ruslana, koja je Ukrajini donijela pobjedu na Eurosongu 2004. godine te Casimir Zeglen, izumitelj zaštitnog prsluka, popularne pancirke.

Za turiste

Centar grada Lviva nalazi se na popisu UNESCO-ve svjetske baštine, a najznačajnije mjesto je glavni gradski trg Ploshcha Rynok. Trg je omeđen zgradama s vrlo dekorativnim fasadama, a zanimljivo je da ih većina ima tri ili četiri kata i na svakom katu po tri prozora, budući da se naplaćivao dodatni porez svakome tko je želio imati više od četiri prozora po katu. Na glavnom trgu nalazi se i gradska vijećnica.

Glavna gradska ulica je Svobody Prospekt, koja vodi do Opere, a izgrađena je kao veliko šetalište s brojnim fontanama i kipovima. Gradom dominiraju crkve različitih religija, kojih je ukupno više od 80, a u gradu postoji i dvadesetak palača. S dvorca smještenog na 409 metara nadmorske visine pruža se lijepi pogled na stari dio grada, a posjetitelji Lviva još mogu vidjeti i znamenito groblje Lychakivskiy, na kojem su pokopane poznate gradske osobe.

U gradu ima i nekoliko muzeja, među kojima se ističe Muzej oružja. Još jedna gradska znamenitost je i rodna kuća pisca Leopolda von Sacher-Masocha, prema čijem je književnom opusu nastala riječ mazohizam.

Prijevoz

Zračna luka nalazi se šest kilometara od centra grada, a nudi svakodnevne letove do Kijeva, Beča i Varšave. Za potrebe Europskog nogometnog prvenstva izgrađen je novi terminal koji bi trebao olakšati priljev većeg broja gostiju. Glavni autobusni kolodvor je još dalje od centra grada, ali do Varšave ili Kijeva se može putovati i sa autobusne stanice u blizini željezničkog kolodvora, znatno bliže samom gradskom središtu.

Željeznica je najjeftiniji i najjednostavniji način putovanja, a Lviv je željeznicom odlično povezan sa zapadnim destinacijama poput Budimpešte u Mađarskoj ili Košica u Slovačkoj. Posebno je dobra povezanost za poljskim gradovima, budući da je Lviv dugo bio u sklopu Poljske, a redovno voze i vlakovi prema Kijevu (šest i pol sati vožnje), Harkivu (20 sati vožnje) i Moskvi (25 sati vožnje).

Gradski prijevoz se sastoji od tramvaja, buseva i trolejbusa. Obnovljenih tramvajskih pruga ima 75 kilometara, a gradom vozi 220 tramvaja. Trolejbusi su uvedeni 1952, a danas ih gradom kruži stotinjak. Ulice Lviva su prilično uske pa nisu prikladne za velike autobuse. Zato gradom kruže marshrutke, mini-busevi koji nemaju određene stanice, već putnik mora vikati ili mahati vozaču kada želi ući ili izaći. Karte za sve oblike gradskog prijevoza se kupuju kod vozača, a cijena karte se kreće od jedne do dvije ukrajinske grivnje.

Sport

Lviv se smatra kolijevkom sporta na prostoru Poljske i Ukrajine. Upravo je u tom gradu odigrana prva nogometna, košarkaška, hokejaška, ragbi i vaterpolo utakmica, a početkom 20. stoljeća održana su i prva natjecanja u atletici i skijaškim skokovima.

Prva nogometna utakmica na prostoru Poljske i Ukrajine odigrana je u Lvivu 1894. godine između Lviva i Krakova. Prvi gradski klub Czarni Lviv osnovan je 1903. godine, a u Lvivu je 1911. osnovan i Poljski nogometni savez.

Trenutno najbolji gradski klub je Karpaty, a najveći uspjeh mu je osvajanje Kupa SSSR-a 1969. godine, iako se tada nije natjecao u najvišem rangu sovjetskog nogometnog natjecanja. Danas Karpaty igra u ukrajinskoj Premier ligi, a najveći klupski uspjesi su drugo mjesto u prvenstvu 2005. i dva plasmana u finale Ukrajinskog kupa. Drugi gradski klub je Lviv, koji se natječe u drugom razredu ukrajinskog nogometa, a u svojoj kratkoj povijesti samo je jednu sezonu proveo u prvoj ligi.

Od značajnijih nogometnih pojedinaca, iz Lviva potječe Kazimierz Hamerling, koji je prvi preveo nogometna pravila na Poljski, zatim bivši poljski izbornici Kuchar, Koncevicz, Matyas i Gorski te Oleh Luzhny, bivši prvotimac kijevskog Dynama i londonskog Arsenala.

Nogomet je definitivno prvi sport u gradu, a osim njega u gradu postoje klubovi u futsalu, košarci, rukometu, hokeju na ledu i ragbiju. Stanovnici Lviva ponose se i svojom šahovskom školom koja je svoje zlatno doba imala u 60-im godinama prošlog stoljeća i od tada redovito stvara šahovske velemajstore.

EP 2012. - Skupina C

1Španjolska 36:1+57
2Italija 34:2+25
3Hrvatska 34:3+14
4Irska 31:9-80

Sviđa ti se članak? Podijeli ga!

  • Najnovije
  • Najčitanije

EP 2012. - Skupina C

1Španjolska 36:1+57
2Italija 34:2+25
3Hrvatska 34:3+14
4Irska 31:9-80

Sportnet Forum

Za komentiranje članaka morate biti prijavljeni kao član Sportnet Kluba. Prijavite se!
  • lambik30.05.2012. u 02:21
    A iz kojeg si ti gradića majstore? 
    lambik
  • lambik30.05.2012. u 02:20
    lambik
  • Obrisan korisnik28.05.2012. u 09:09
    a kakav je to novinar koji na zna pravopis. Najlakse je pisat text ggole translator + copy/paste
    Obrisan korisnik
  • ian wright28.05.2012. u 09:04
    zato jer je lakse nesto izguglat nego konzultirat pravopis
    ian wright
  • Obrisan korisnik28.05.2012. u 08:46
    za ukrajinske gradove u nas su uglavnom udomaceni ruski nazivi. Tako da govorimo i pisemo Kijev, Lavov, Harkov, a ne Kijiv, Ljviv, Harkiv. Ali to je ovdje manji problem. Ocito je da je autor ovaj text preuzeo i preveo s nekog stranog izvora (vjerojatno pisanog na engleskom) i tako pisao ukrajinske... [više na forumu]
    Obrisan korisnik