Najgori scenarij za Zadar, Split i Široki

Piše:Ante Zovko • utorak, 29.01.2013.

Rezultati 19. kola ABA lige nisu mogli biti gori za dva hrvatska predstavnika i prvaka Bosne i Hercegovine kojima prijeti posljednja pozicija. Cedevita je ostvarila vitalnu pobjedu i zadržala izglede za Final Four, a dogodio se rijedak kiks Igokee.

Zadar i Cedevita ušli su s različitim ambicijama u ogled na Višnjiku. Dok su domaćima trebali bodovi kako bi se odmaknuli od ostatka davljenika, Cedeviti je bila potrebna pobjeda za nastavak utrke za završni turnir. Presudila je trica Marka Tomasa dvije sekunde prije kraja koja bi mogla biti vrlo skupa za Zadar kojem na ruku ide što i u sljedećem kolu igra na domaćem parketu protiv još jednog iz skupine koja se bori za ostanak, Širokog.

Momčad Ante Nazora pokušava izbjeći posljednje mjesto i ispadanje iz regionalne lige, a uslugu joj, kao ni sebi, nije učinio Split kapituliravši na Gripama protiv Szolnokija igrajući bez Nikole Vujčića u posljednjoj četvrtini. Mađarima se praktički sve poklopilo. Dobili su Žute, Zadar je izgubio, kao i Široki od Cibone, pa su vratili nadu da ipak možda neće biti posljednji. Iako im je zapravo svejedno jer imaju osiguran nastup i sljedeće sezone.

Dok je u cijeloj prvoj četvrtini primio 21 poen, Široki je od Cibone primio isto toliko samo u zadnjih pet minuta, nakon što je imao deset poena prednosti. Krcata Pecara bila je spremna za još jedno rušenje zagrebačkog velikana, ali Vujanovićeva momčad dopustila je povratak Cibosa koji su, pogotovo Andrija Žižić, razotkrili propuh u reketu Širokobriježana nastao poslije odlaska Darka Planinića.

Cedeviti se i nisu poklopili rezultati konkurenata za završni turnir. Union Olimpija zadržala je isti zaostatak za Zagrepčanima zaustavivši Igokeu uz sjajne partije Prepeliča i Blažiča. Prvi je ubacio 18 poena samo u drugoj četvrtini, a drugi je preuzeo uzde u drugom dijelu utakmice i tricom zaključio priču u Stožicama. S druge strane, Budućnost je bila sigurna protiv Krke za koju je sjajnu partiju pružio Jure Lalić.

Sa šutom 11/16 Igor Rakočević opet je predvodio Crvenu zvezdu. U Pioniru pao je MZT. Beograđanima se sve poklopilo. Dok je Partizan poražen u Kragujevcu, Igokea je pokazala da je ranjiva i dovela u pitanje svoje prvo mjesto na kraju osnovnog dijela sezone.

Utakmica kola

Makar je Cibona napravila veliki preokret u Širokom Brijegu, po dramatičnosti se nijedna utakmica nije mogla mjeriti s ne posebno kvalitetnim dvobojem Radničkog i Partizana koji je završen domaćim slavljem 78:76. Iako je Aleksandar Ćapin šutirao tricu 3/11, Radnički nije imao "crn" postotak u toj kategoriji (42,3) u odnosu na Partizanov (28,6) kod kojeg se najviše ispromašivao Bertans (3/8). Gordon je bio još lošiji za dvicu (1/8). Na kraju su odlučila slobodna bacanja, a kapetan Lučić propustio je u posljednjem šutu donijeti slavlje Partizanu.

Igrač kola

Aleksandar Ćapin pokazao je još jednom zašto je kapetan Radničkog. Nije imao briljantan šut za tricu, ali je ubacio tri vitalne, kad se Radnički rezultatski odvajao protiv Partizana. Zato je bio mnogo uspješniji s linije slobodnih bacanja (8/9), odakle je pogodio ključne poene u završnici susreta u Jezeru. Za 40 minuta dodao je i šest asistencija, dva skoka te po jednu osvojenu i izgubljenu loptu.

Petorka kola

Aleksandar Ćapin (Radnički): 40 minuta, 23 poena, šest asistencija, dva skoka, jedna osvojena lopta

Dino Murić (Union Olimpija): 34 minute, 13 poena, deset skokova, četiri asistencije

Željko Šakić (Široki WWin): 34 minute, 21 poen, šest skokova, devet asistencija, jedna osvojena lopta

Jure Lalić (Krka): 29 minuta, deset poena, pet skokova, četiri blokade, jedna asistencija

Igor Rakočević (Crvena zvezda): 26 minuta, 25 poena, pet asistencija, dva skoka, dvije osvojene lopte

Izjava kola

Dok je Cibona ubacila 21 poen u posljednjih pet minuta, cijelo drugo poluvrijeme Splitu je bilo dovoljno tek za 22. Stoga je treneru Mladenu Erjavcu preostalo lamentirati:

"Kako smo danas odigrali to je ispod razine ozbiljne košarke. Otvorili smo prvu četvrtinu s 27 primljenih poena, to je amaterizam. Što ću pričati nakon 22 postignuta poena u drugom poluvremenu? Problem je što smo izgubili još jednu utakmicu koju smo morali dobiti i to je alarm koji nas mora probuditi. Kad igramo rasterećeno dobri smo, ali kad dođe imperativ onda očito ne reagiramo dobro. Na tome moramo raditi. Danas smo bili lošiji mentalno nego tjelesno."

• thomann30.01.2013. u 00:19
    a i Ćapin je imao odličan šut za tricu 3/11..
    thomann
  • Obrisan korisnik29.01.2013. u 22:21
    Kakva igracina je ovaj Aleksandar Capin, uzivanje ga je gledati. Sledece kolo Igrajte na Cibonu (Buducnost), Zvezdu (Szolnoki), Zadar (Shiroki), Partizan (Split), Igokea (Cedevita), Radnicki (Krka) i Olimpija (MZT) :)
  • Obrisan korisnik29.01.2013. u 21:45
    ako možete stavite tablicu prema omjeru pobjeda i poraza, a ne ovako po bodovima...lakše je za pratiti...
  • Obrisan korisnik29.01.2013. u 15:52
    i ja sam se začudio kad sam vidio da nema Žižića, stvarno čudni kriteriji evo jedna za autora petorke kola
  • Obrisan korisnik29.01.2013. u 13:31