U Koprivnici ključni Čačićevo buđenje i fair-play, nedostaje hrabrost u gostima

Simona Margetić • srijeda, 03.06.2015.

Početkom sezone budućnost prvoligaša iz Koprivnice nije baš bila bajna, ali Slaven Belupo uspio je sezonu završiti na vrlo dobrom šestom mjestu s osvojena 42 boda. Odličnim izborom nakon odlaska Elvisa Scorije pokazao se Ante Čačić, koji je probudio ekipu punu perspektivnih, ali nedovoljno motiviranih igrača.

Momčad u jesenskom dijelu prvenstva nije izgledala kao momčad koja bi na proljeće s Dinamom mogla odigrati 0:0 ili dobiti Lokomotivu s 4:0. Do dolaska Ante Čačića, imala je slabih deset bodova koje je sakupila u 15 kola, ali kako se kraj sezone bližio, Slaven Belupo bio je u sve boljoj formi i sezonu završio na šestom mjestu s 42 boda.

Fair-play ključni faktor

Farmaceuti su na fair-play tablici zauzeli prvo mjesto koje su držali dugo tijekom prvenstva. Samo jednom su pocrvenili i to u posljednjem susretu protiv Osijeka, kada je Špiro Peričić dobio crveni karton u 85. minuti. Tijekom sezone sakupili su 57 žutih kartona, a na tablici fair-play igre slijede ih Lokomotiva i Istra 1961.

Nakon Elvisa Scorije i Josipa Omrčena-Čeke, koji je odradio samo jednu utakmicu, klupu koprivničkog prvoligaša preuzeo je Ante Čačić i uveo reda u svlačionicu. No, ispada samo na domaćem terenu, na kojem, kako je Čačić često i naglašavao nitko nije bio favorit. Potvrdili su to kroz deset pobjeda i samo tri poraza pod njegovim vodstvom, ali problem su predstavljale utakmice u gostima. Mateas Delić naveo je i mogući razlog: "Niti nas prati sreća u gostima, niti smo hrabri". Dokaz tome je 13 poraza, a samo jednom su se kući vratili sa sva tri boda.

Treća ekipa po učinku, u periodu od 15. do 36. kola, u zadnja 22 susreta protivničku mrežu tresla je čak 30 puta, a primila 25 golova. U tome je uvelike pomogao i Slavenov Marko Mirić, koji je u klub došao prošlog ljeta, a na listu strijelaca upisao se deset puta. Kod pet drugih pogodaka bio je asistent. Dobro se u Koprivnici snašao i Muzafer Ejupi. Makedonski napadač klubu je pristupio sredinom veljače, a pet je puta zabijao i jednom asistirao.

Najveći gubitak za klub u zimskom prijelaznom roku bio je odlazak Darija Melnjaka, koji se pridružio belgijskom Lokerenu, a u to vrijeme otišlo je još šest igrača. Kako to uvijek biva, Slaven je pojačanje pronašao u Petru Mišiću i Filipu Mihaljeviću, koji su došli na posudbu iz Dinama, Petra Lelu iz moldavskog Šerifa, Špiri Peričiću iz Dugopolja i Ejupiju, koji je došao iz tajlandskog Songkhla. Povukli su i mlade Nikolu Jambora, Marka Martinagu i Davida Arapa iz škole nogometa.

Kapetan Mato Grgić odigrao 2862 minute

Najviše nastupa u sezoni sakupio je, očekivano, kapetan Koprivničanaca, Mato Grgić. Odigrao je 33 utakmice, a u minutama to iznosi 2862. Isti broj utakmica piše se i Ljubanu Crepulji, ali minutaža je nešto manja, 2746 minuta. Slijede ih Marko Mirić, Mateas Delić i mladi reprezentativac Petar Brlek, koji broje po 30 susreta.

Iako s manjom minutažom, pokazali su se kao dobar odabir, ali priliku su od prve minute ipak dobivali Kardum, Grgić, Purić, Crepulja, Brlek, Delić, Mirić i ekipa, a krajem sezone problem su predstavljale i ozljede mnogih igrača. Unatoč svemu uspjeli su ostvariti ono zbog čega je Čačić, na kraju, i došao, a to je bila sredina tablice Prve HNL. Najveći upitnik sada u redovima Slaven Belupa je tko će preuzeti klupu koprivničkog prvoligaša s obzirom da se Ante Čačić oprostio od Farmaceuta.