Rukomet
Važan okršaj Rusije i Srbije već u prvom kolu, Mađari se uzdaju u svoje iskustvo
Mihaela Bradovski • subota, 05.01.2019.
Predstavljanje sudionica Svjetskog rukometnog prvenstva nastavljamo s krugom europskih reprezentacija kojima ne pripada uloga favorita, ali će sve redom krajem idućeg tjedna krenuti po prolaz u drugu fazu turnira koja će se igrati u Kölnu i Herningu...
• Rusi optimistični u najavama, spremni su pokazati za što su uistinu sposobni
• Srpski izbornik oprezan, jedini plan je ići iz utakmice u utakmicu
• Austrijanci po dobar rezultat i u svrhu što bolje pripreme za domaćinstvo Eura iduće godine
• Csoknyai se nada što većem broju utakmica, kao najveću snagu ističe iskustvo svog kadra
U društvu europskih reprezentacija koje nisu favoriti svojih skupina nalaze se Island i Makedonija, koje je ždrijeb smjestio u društvo Hrvatske i Španjolske, Rusija i Srbija ispred kojih se nalaze domaćin Njemačka i branitelj naslova Francuska, Austrija koja se smjestila u skupinu s drugom domaćom vrstom, sastavom Danske, ali i aktualnim svjetskim doprvakom Norveškom, te Mađarska koja će prolaz dalje tražiti u skupini čiji su favoriti rukometaši Švedske.
Sve njih očekuje borba za preostalu poziciju, ili u slučaju skupine D dvije, koja vodi u glavnu fazu Svjetskog prvenstva, otkrili su to i sami akteri u svojim najavama, a najzanimljivije će biti u skupini A u kojoj se nalaze optimistična Rusija i oprezna Srbija. Njihov međusobni susret na rasporedu je već u prvom kolu. Najteži posao imat će Austrija u konkurenciji ne samo sa skandinavskim dvojcem već i afričkim prvakom Tunisom.
Rusi optimistični u najavama, spremni su pokazati za što su uistinu sposobni
Svjetskim prvenstvom u Hrvatskoj 2009. godine, na kojem je ruska izabrana vrsta osvojila 16. mjesto, krenuo je pad nekada najjače rukometne selekcije svijeta. Dvije godine kasnije Švedsku Rusi nisu niti vidjeli, a zatim su redom osvajali sedmo mjesto u Španjolskoj, 19. u Kataru te 12. u Francuskoj. Na posljednje veliko natjecanje, prošlogodišnji Euro, također se nisu uspjeli plasirati.
Baš poput islandskog i ruski je roster prepun renomiranih imena, ali veliki rezultati uporno ih zaobilaze. Brigu o sadašnjem kadru vodi nekadašnji olimpijski, svjetski i europski prvak, tada u ulozi igrača, Eduard Kokšarov koji je ujedno i sportski direktor Vardara, a jedan od ruskih planova povratka na veliku scenu je skupljanje iskustva mladih talentiranih igrača kroz igre u dresu makedonskog kluba.
Takva "nova" Rusija put u Njemačku i Dansku izborila je ukupnim 55:48 slavljem kroz dvije utakmice protiv Češke, šeste reprezentacije posljednjeg Eura u Hrvatskoj. Iako ih je kasnije ždrijeb smjestio u tešku skupinu s jednim od domaćina Njemačkom te aktualnim svjetskim prvakom Francuskom, u susretima sa Srbijom i Brazilom ruski će rukometaši tražiti kartu za glavni dio turnira. Od Koreje bi svakako trebali biti uspješniji žele li izbjeći još jedan razočaravajući plasman.
"Ne možemo dočekati početak Svjetskog prvenstva i priliku da pokažemo snagu naše vrste. Ovoga puta spremni smo demonstrirati za što smo uistinu sposobni. Osim toga, dobar rezultat na ovom Prvenstvu važan je i oko plasmana na Olimpijske igre u Tokiju. Nadam se da će nas ozljede zaobilaziti i da ćemo u najjačem sastavu moći časno predstaviti našu zemlju, što je uostalom i naša najvažnija zadaća", na ruske se planove kratko osvrnuo Dmitrij Kovaljev.
Desno krilo Spartaka jedan je od stožernih igrača i u Kokšarovoj viziji, a u toj su skupini još i srednji vanjski Pavel Atman i Dmitrij Žitnikov, lijevo krilo Timur Dibirov, desno Daniil Šiškarjev, kružni napadač Jegor Jevdokimov te vratari Viktor Kirejev i Oleg Grams. A iz spomenutog Vardara na popisu 19 igrača, osim Dibirova i Šiškarjeva, našli su se još i pivot Gleb Kalaraš te Dmitrij Kiseljev.
Srpski izbornik oprezan, jedini plan je ići iz utakmice u utakmicu
U toj skupini A za isti će se cilj pokušati izboriti i reprezentacija Srbije. Nakon dva bezuspješna pokušaja plasmana na svjetska prvenstva, prvo u Katar, a zatim i u Francusku, u posljednjem je kvalifikacijskom ciklusu svladana izabrana vrsta Portugala koja je prethodno tome iza sebe ostavila Poljsku. Tada pod vodstvom Ljubomira Obradovića prvi su susret srpski rukometaši dobili sa sedam pogodaka razlike dok im je u uzvratu bio dovoljan i 25:25 remi.
"U kvalifikacijskim susretima protiv Portugala igrali smo iznenađujuće dobro i naša su nadanja da tadašnja izdanja možemo ponavljati i na Svjetskom prvenstvu. Skupina u kojoj smo smješteni je teška i u njoj nema momčadi protiv koje se unaprijed mogu upisati bodovi, koja se može pobijediti 'na papiru'. U toj situaciji teško je dati bilo kakve prognoze. Ono što je jasno je da ćemo morati ići iz utakmice u utakmicu, dan po dan", riječi su kapetana Srbije Nemanje Ilića.
Lijevo krilo francuskog Fenixa jedan je od onih igrača na kojima Nenad Peruničić gradi igru i ambicije svoje selekcije. Vratar Vladimir Cupara, desni vanjski Nemanja Zelenović, desno krilo Bogdan Radivojević i pivot Mijajlo Marsenić također će morati preuzeti velik dio odgovornosti, tu je i nekadašnji hrvatski reprezentativac Stefan Vujić, dok je, iako uvršten na preliminarni popis predan IHF-u, Darko Đukić svoj nedolazak na pripreme opravdao ozljedom lakta.
Peruničić kao igrač i na reprezentativnoj razini ima iskustvo osvajanja medalja, a svom prvom izborničkom zadatku pristupa s najvećom mogućom mjerom opreza. "Berlin će biti veliki izazov za sve nas. Na Prvenstvu nema autsajdera, ne samo u našoj skupini, već generalno gledano stoga nema razloga da se bilo koga podcijeni. Naš će pristup biti kao da u svakom kolu igramo protiv olimpijskih prvaka. Jedina mi je želja da na raspolaganju imam zdravu i motiviranu skupinu igrača na kraju pripremnog dijela."
Austrijanci po dobar rezultat i u svrhu što bolje pripreme za domaćinstvo Eura iduće godine
"Odlična je stvar to što smo postigli, a u te sam obje utakmice protiv Bjelorusije bio vrlo zadovoljan prikazanim od strane svoje momčadi. Ako usporedimo ta dva izdanja i ono na Europskom prvenstvu šest mjeseci ranije riječ je o velikom napretku u našoj igri, pa tako i kvaliteti čitavog kadra", tim se riječima na 28:28 podjelu bodova i 31:26 pobjedu nad Bjelorusijom u kvalifikacijskom ciklusu osvrnuo izbornik Austrije Patrekur Johannesson.
2010. godine Austrija je ugostila najbolje europske reprezentacije i na tom je Euru postigla i svoj najbolji rezultat na velikim natjecanjima, a da je u pitanju novija povijest. Osim tog pozitivnog debija na smotri starog kontinenta iza nje su još 11. i 15. mjesto osvojeno u Danskoj te prošle godine u Hrvatskoj. Kada su u pitanju svjetska prvenstva, u Švedskoj 2011. godine austrijska rukometna vrsta dohvatila je 18. poziciju, a za pet je mjesta napredovala u Kataru 2015.
Kako je ždrijeb odlučio da je smjesti u skupinu u kojoj se nalaze daleko kvalitetnije Danska i Norveška, najozbiljnijeg konkurenta za posljednju poziciju skupine C imat će u prvaku Afrike Tunisu. Tu su još i Čile te Saudijska Arabija, dvije vrste koje su na posljednjem SP-u osvojile dva boda te tako ostale "ispod crte". Želi li idući siječanj, kada je zajedno sa Švedskom i Norveškom domaćin Europskog prvenstva, dočekati sa što više optimizma i određenim vjetrom u leđa ta će dva protivnika svakako morati ostaviti za sobom.
Austrijske najveće zvijezde su 22-godišnji član Kiela Nikola Bilyk te 33-godišnje desno krilo Magdeburga Robert Weber. Bilyk, koga Johannesson može iskoristiti na pozicijama lijevog i srednjeg vanjskog, u Kataru je bio najmlađi igrač SP-a, a za sobom ima 51 reprezentativni nastup u kojem je postigao 194 pogotka. Islandski stručnjak velike nade polaže i u vratare Thomasa Bauera i nekadašnjeg člana Nexea Kristiana Pilipovića te Raula Santosa, Alexandera Hermanna, Janka Božovića...
Csoknyai se nada što većem broju utakmica, kao najveću snagu ističe iskustvo svog kadra
Sedmoj s posljednjeg Svjetskog prvenstva, reprezentaciji Mađarske put kroz prošlogodišnji Euro nije trajao duže od tri utakmice. Nekoliko mjeseci kasnije, s kadrom koji se nalazi u prijelaznom razdoblju, Ljubomir Vranješ kreirao je iznenađenje u kvalifikacijama u kojima su njegovi izabranici svladali Sloveniju, brončani sastav iz Francuske. Ključnom se pokazala 29:24 pobjeda pred domaćim navijačima, a mađarski su rukometaši, nakon poraza u uzvratu, kartu za Njemačku i Dansku osigurali zahvaljujući tek jednom postignutom pogotku više.
A kada je u listopadu Veszprem odlučio prekinuti suradnju sa svojim trenerom za isto se odlučio i Mađarski rukometni savez, a na njegovo je mjesto postavljen Istvan Csoknyai. "Imamo poprilično iskusan sastav, s igračima koji se međusobno vrlo dobro poznaju što apsolutno može biti naša snaga. Naš je glavni cilj protiv svih protivnika odigrati tako kao da imamo potencijalne šanse za slavljem. Što se čitavom turnira tiče, važno je da naše napore jednako kvalitetno usmjerimo u sve susrete, a nadamo se da će njih biti devet ili deset."
U skupini s najmanje europskih sastava, Švedska je veliki favorit za prvo mjesto, ispred upravo Mađarske te Katara, Argentine i Egipta i između te četiri vrste tražit će se dva putnika u idući krug. Za dvoboje s Katarom i posebno Egiptom trebat će joj repriza čvrstog izdanja s puno kontakt igre iz kvalifikacija, a koliko zaista ima pravo težiti tom prolasku dalje vidjet će se već u prvom susretu, onom protiv Argentine drugog dana natjecanja. Žele li zaista osigurati što veći broj utakmica pobjeda nad Angolom Mađarima je 'must', a za obavezu imaju i nadoknadu manjka kvalitete na krilima kvalitetnim predstavama na ostalim pozicijama.
Prije svega se to odnosi na onu vratarsku, na kojoj najviše iskustva ima Veszpremov čuvar mreže Roland Mikler, poziciju razigravača koju pokrivaju Mate Lekai i Gabor Csaszar, lijevog vanjskog na kojoj ispred veterana Ferenca Ilyesa prednost ima Richard Bodo, kružnog napadača na kojoj bi najveći teret trebali iznijeti Bence Banhidi i Timuzsin Schuch u fazi obrane, a uspjeh Mađarske teško je zamisliti bez Gabora Ancsina i Zsolta Balogha. Treba spomenuti kako je tu i Laszlo Nagy u "dvosmjernoj" ulozi, bit će dio reprezentacije, ali polako se priprema za posao nakon igračke karijere i bit će korišten ako stvarno za to bude potrebe.
* Island i Makedonija bit će predstavljeni u posebnom tekstu kao protivnici Hrvatske u skupini B
* Preostale europske reprezentacije Njemačka, Danska, Francuska, Španjolska, Norveška i Švedska bit će predstavljene kroz posebne tekstove
- Najnovije
- Najčitanije
Hezonja dvoznamenkast u pobjedi Real Madrida, Partizan prekinuo niz poraza od Zvezde
6 sati•Euroliga
Šoštarić predvodio Szeged do pobjede kod Karačićevog Kielcea
6 sati•Liga prvaka
Utakmica puna preokreta, 11 golova i poraz Siska
6 sati•Hrvatski hokej
Tricaški raspoložena Hrvatska do vrijedne pobjede u borbi za Eurobasket!
7 sati•Reprezentacija
Mladost bez prave šanse, odluka u zadnjem kolu
7 sati•Europski kupovi
Jug AO do pobjede s potrebna četiri gola prednosti
8 sati•Europski kupovi
Dino Prižmić slavio nakon velike borbe u hrvatskom dvoboju
9 sati•ATP Tour
Tricaški raspoložena Hrvatska do vrijedne pobjede u borbi za Eurobasket!
7 sati•Reprezentacija
Josip Sesar odredio 12 igrača koji će se suprotstaviti u Zagrebu Bosni i Hercegovini
19 sati•Reprezentacija
Težak udarac za Dinamo, Petar Sučić zbog ozljede mora na dužu pauzu
14 sati•SuperSport HNL
Dino Prižmić slavio nakon velike borbe u hrvatskom dvoboju
9 sati•ATP Tour
Botosani i FCSB odrađuju zaostatak iz četvrtog kola, domaćin traži izlazak iz krize
14 sati•Europske lige
Đalović: 'Znamo sve o Dinamu, ali više bih se koncentrirao na nas'
10 sati•SuperSport HNL
Poljaci i Škoti igraju prvenstveno za izbjegavanje izravnog puta u Ligu B
3 dana•Nogometni svijet
Kielce u vrlo teškoj skupini traži važne bodove protiv Szegeda
19 sati•Liga prvaka
Pročitaj više
Za komentiranje članaka morate biti prijavljeni kao član Sportnet Kluba. Prijavite se!
2. HRL - istok 2024/25
Danas u 02:39
Liga prvaka 2024/25
Jučer u 23:59
Svjetski rukomet
Jučer u 23:42
EHF European League / European Cup
Jučer u 20:26
1. HRL - jug 2024/25
Jučer u 15:51
3. HRL - središte
Jučer u 15:46