Fanatik

Novogodišnji ciljevi

Goran Markuš • četvrtak, 30.12.2010.

Završetkom godine automatski dolazi i još jedna analiza svih zbivanja kojima smo svjedočili u tek minulom razdoblju. Međutim, kako analiza proteklih 355 dana neće nedostajati mi ćemo preskočiti ono što se dogodilo i usredotočiti se na ono što tek slijedi - 2011. godinu i neke kraće teme koje su tijekom proteklih mjesec dana stigle na moju e-mail adresu.

Poput "normalnih" ljudi i pokeraši su skloni zadavanju ciljeva već pri samom početku nove sezone. Čitajući i spremajući se za ovaj blog post, priznajem, doista sam naišao na svašta - od preambicioznih, konkretnih i isključivo materijalnih do potpuno nemotivirajućih ciljeva od kojih, naravno, nitko, a najmanje osoba koja si ih je postavila, nema koristi.

Svaki postavljeni cilj kako u životu tako i u pokeraškom svijetu trebao bi biti realan, no s druge strane dovoljno motivirajući kako bi nas natjerao da radimo više i pružamo apsolutno sve od sebe ne bi li ostvarili zacrtano. S druge strane cilj mora biti koncipiran na način da njegovo ispunjenje ovisi isključivo o našem kontinuiranom radu, trudu i predanosti.

Prvi Hrvat sa SNE statusom

Robert Vuković, hrvatski online grinder o kojem smo nešto više već pisali ovdje sakupio je 1.000.000 bodova na najvećoj poker stranici na svijetu, PokerStarsu čime je postao prvi Hrvat s prestižnim SuperNova Elite statusom. Što točno dotični status za sobom donosi i više o cijelom podvigu saznat ćete u jednom od skorašnjih blog postova.

Tipičan primjer besmislenog pokeraškog cilja bio bi "nakon 40 tisuća odigranih ruku zaigrati na višem limitu". Kao što smo nadam se svi svjesni, sreća je kratkoročno gledano sastavni dio pokera. Downswingovi od nekoliko desetaka tisuća ruku nešto su na što su tipični online grinderi navikli i samim time zadavanje ciljeva poput gore navedenog kad-tad će pasti u vodu jer na njegovo ostvarenje ne utječemo isključivo mi i naše pokeraško znanje.

S druge strane smislenije postavljeni cilj bio bi "odigrati 60 tisuća ruku ovaj mjesec" ili pak "odraditi 40 SNG turnira na dan kroz dvije trećine svakog mjeseca". Ovakvi ciljevi tjeraju nas da ganjamo nešto što ne ovisi o ničemu odnosno nikome osim isključivo o nama (volumen igre) dok pravi konačni rezultat (profit) koji će zavisno od kratkoročne sreće svaki puta biti drugačiji, ni na koji način ne može utjecati na ostvarenje zacrtanog cilja (osim u slučaju bankrota pokeraša koji je praktički nemoguć ukoliko se držite osnovnih BRM pravila i konstantno radite na unaprjeđenje svoje igre).

"Do trećeg mjeseca dići se do NL200" i "osvojiti neki od velikih turnira" također su neki od vrlo čestih ciljeva, no problem je što igrači koji si zacrtaju ovakve ciljeve, iako većina njih zna što je varijanca i koji je kratkoročni utjecaj sreće u pokeru, ne razmišljaju što je uistinu potrebno da bi dotični cilj i dostigli.

Ok, osvajanje nekog od velikih turnira svakako je moguće i prema zakonu velikih brojeva kad-tad svi će jednom uhvatiti svoj jackpot. Bolji igrači "brže", lošiji "sporije", no volumen je taj koji je i dobrom i lošem igraču neophodan žele li otići do kraja u turniru s više tisuća ljudi. Ovakvi ciljevi iako na prvi pogled izgledaju loše, zapravo i nisu katastrofalni, no ukoliko je to nešto što uistinu želite dostići vrlo je važno da ste svjesni što je sve potrebno ne biste li zaista i stigli ostvariti ono što ste naumili.

Poker nije Hold'em

Na učestale zamolbe koje iz dana u dan dolaze u moj poštanski sandučić ovim putem najavio bih i skorašnju seriju članaka o ostalim, nešto manje popularnim pokeraškim igrama poput sve popularnije Omahe, Studa i raznih Draw varijanti pokera.

Ukoliko na papirić zapišete "zaigrati na nekom većem turniru uživo", još jedan od vrlo čestih ciljeva, vrlo je važno da odmah znate što to za sobom povlači. Izrada plana turnira na kojima biste htjeli zaigrati neophodan je "dio puta" kao i odluka preko kakvih ćete se točno satelita pokušati "ugurati" na dotični EPT/WPT/Unibet Open turnir.

Također, vrlo je važno da se pomirite i s činjenicom kako osvajanje ulaznice za ovakav turnir nije nimalo jednostavan posao. Naravno, može se dogoditi da već na prvom satelitu osigurate svoje sjedalo, no isto tako ne smijete se iznenaditi ukoliko stignemo do kolovoza ili rujna, a vi još uvijek niste zaigrali na nekom od ciljanih turnira. Kako ćete se u tom slučaju osjećati ukoliko na papiriću piše "zaigrati na nekom većem turniru uživo", a kako "odigrati kvalifikacijske turnire za 2/5/10 turnira uživo"?

Mnogi će pomisliti kako pretjerujem pričajući o ovim tzv. "ispravnim" i "neispravnim" ciljevima, no promislite. Svi znamo koliko emocije i trenutni osjećaj utječu na naše pokeraške rezultate. Svaki pokeraš svjestan je tilta i zna koliki profit zbog njega gubi. Mislite da nije ne gubite ništa kad ste nezadovoljni?

"Uspješni pokeraš je sretan pokeraš", rekao je Tommy Angelo i odmah se nadovezao: "Kad vas nešto muči odnosno kad imate neki problem vaš mozak, svjesno, ali i nesvjesno, nije potpuno posvećen igri što u konačnici, naravno, utječe i na rezultat. Zato je poboljšanje kvalitete života nužno želite li postići apsolutni maksimum svojih sposobnosti."

"Poker je igra protiv ljudi, a ne igra s kartama", ponavljamo iz dana u dan. Uzevši to u obzir mislim da se svi možemo složiti kako je praćenje naših protivnika, njihovih tellova, načina ulaganja i igranja općenito nužno želimo li maksimizirati svoj profit. Međutim, kako bi uistinu bili u mogućnosti pratiti takve detalje vrlo je važno da smo maksimalno koncentrirani - da smo "u zoni".

Samim time logično je da smo spremni učiniti apsolutno sve ne bismo li u životu općenito bili što zadovoljniji, a jedna od stvari na koje možemo utjecati je i postavljanje realnih ciljeva koji će nas kroz određeni period dodatno motivirati kako bi dostigli svoj ultimativni cilj - postati što je moguće bolji pokeraš/ica.

Stoga, prije početka nove godine dobro promislite o svojim novim ciljevima, zapišite ih i pokušajte ih ostvarite. Ne budite skromni, no ne pretjerujte i neka vam ciljevi posluže kao motivacija prije nego što još jednom "morate" zasjesti za te zelene (virtualne) stolove.

Za kraj ove godine i početak nove sa smiješkom na licu priložit ću i drugu epizodu, blagdanski specijal, nove animirane serije Jaya Rosenkrantza i Johna Wraya - "The Micros - Holiday Special"

Sviđa ti se članak? Podijeli ga!

Povezani tagovi

Aces HighFanatik

Sportnet Forum

Za komentiranje članaka morate biti prijavljeni kao član Sportnet Kluba. Prijavite se!
  • Obrisan korisnik30.12.2010. u 02:37
    svašta ti napriča =)
    Obrisan korisnik