Fanatik

Poker s četiri karte

Goran Markuš • ponedjeljak, 17.01.2011.

Nedavno samo uživao u jednoj od malog milijuna poker emisija, no za razliku od većine njih ovog puta igrači, Tom "durrrr" Dwan i lIari "Ziigmund" Sahamies, nisu igrali s dvije nego s četiri karte. Novci su letjeli na sve strane i zabave nije nedostajalo i baš u taj trenutak uletio je kolega kojemu sam nedavno objašnjavao pravila Texas Hold'ema i upitao: "Kakav je to poker s četiri karte". Pošto je moje poznavanje spomenute igre prilično ograničeno prije nego što počnem s objašnjavanjem Omahe odlučio sam se konzultirati s jednim od najsvestranijih pokeraša na hrvatskoj poker sceni, Robertom Toplakom. Pitate se što je imao za reći?

Omaha je varijanta pokera zaista jako slična Texas Hold'emu. Kako je riječ o igri s prilično visokom varijancom ne čudi činjenica kako njezina popularnost u Europi, a i među Hrvatima iz dana u dan raste. Najpoznatiji verzije Omahe su Omaha (high) i Omaha Hi/Lo (Split). Kako materijala ima i više nego dovoljno u prvom dijelu odlučili smo vam predstaviti osnove Omaha high igre.

Osnovna pravila

Omaha ima gotovo ista pravila kao i Texas Hold'em uz tek nekoliko manjih, no vrlo važnih razlika. Na početku igre svaki igrač u Omahi dobije četiri karte koje pripadaju samo tom igraču dok se tijekom igre otvara i pet zajedničkih karata, kao i u Texas Hold'emu. Cilj igre je složiti najbolju moguću ruku kombinirajući dvije svoje i tri zajedničke karte.

Vrlo je važno napomenuti i kako u Omahi uz dvije svoje karte igrač OBAVEZNO mora kombinirati i tri zajedničke karte odnosno ne može se kao kod Texas Hold'ema jedna naša karta kombinirati s četiri zajedničke kao što igrač ne može igrati niti na svih pet zajedničkih karata. Tako za primjer pretpostavimo da u ruci imamo Ah-Ad-Kd-Kc, a na stolu je 10h-9h-5h-7h-Qd. Prema pravilima Omahe nemamo boju već je naša najbolja moguća ruka par aseva, odnosno Ah-Ad-Qd-10h-9h.

Sustav igre jednak je onom u Texas Hold'emu s razlikom što u Omahi igrač prvo dobiva četiri, a ne dvije vlastite karte. Za razliku od Texas Hold'ema koji se većinom igra u no-limit varijanti, pot-limit je daleko najrasprostranjeniji oblik Omahe (skraćeno PLO). U praksi to znači da tijekom igre u niti jednom trenutku ne možemo uložiti više žetona nego što se u tom trenutku nalazi na stolu odnosno u potu.

Početne ruke

Igrajući Omahu najbolja ruka koju možemo dobiti je A-A-K-K posebice ako se radi o kombinaciji aseva i kraljeva u dvije boje, npr. Ah-As-Kh-Ks. Combo draw je veliko oružje u pot limit Omahi, inače draw igri po prirodi u kojoj je ponekad važnije imati odličan draw nego trenutni nuts (najjača moguća ruka).

Kućna igra online

Većina nas s pokerom se prvi puta susrela u obiteljskom ili prijateljskom okruženju. Nedjeljne partije s prijateljima za simbolične svote novca danas su potpuno uobičajene stoga novi "izum" PokerStarsa za mnoge je potpuni no-brainer. Naravno, riječ je o usluzi "Home Games" koja nam omogućava da svoju kućnu igru prenesemo online i tako igramo bez obzira jesu li naši prijatelji kod kuće ili na nekom dosadnom poslovnom putu. Za više informacija pogledajte službenu PokerStarsovu reklamu.

Postoje čak i situacije kad imamo najjaču moguću ruku na flopu, no trenutno imamo manje šanse za pobjedu u toj ruci od protivnika koji drži tzv. monster draw (primjerice obostrani ulaz u skalu, ulaz u boju i nekoliko over-karti). Da bismo uspješno igrali Omahu jednostavno smo prisiljeni čekati ruke koje mogu dobiti što je više moguće draw mogućnosti na flopu.

Samim time, logično, konektori na četiri karte jedna su od najboljih opcija. S rukama poput 6-7-8-9 imamo najveću šansu za ulaz u skalu već na flopu ili "barem" tzv. wrap around straight draw (draw s više različitim ulaza u skalu).

Vrlo je važno i da u ruci po mogućnosti imamo dvije kombinacije boja vaših karata, a razlog je vrlo jednostavan - puno je veća šansa da ćete do rivera dobiti boju. S druge strane četiri karte iste boje i nisu baš najbolji izbor. Razmislimo li malo i ovaj je razlog prilično jednostavan - u Omahi možemo koristiti samo dvije karte pa samim time s četiri karte u istoj boji sami sebi smanjujemo šansu da ulovimo boju pošto su dva od preostalih 11 karata u istoj boji, također u našoj ruci.

Što više drawova mi imamo to je više outova (karata koje povećavaju snagu naše ruke) i blokera u našoj ruci. Kako ne možemo vidjeti karte svojih protivnika moramo pretpostaviti da su svi naši outovi još uvijek kod djelitelja. Kako u Omahi igrač ima duplo više karata u ruci nego što je slučaj s Hold'emom i mogućnost da neki od naših protivnika drži jedan (ili više) naših outova također je duplo veća.

Karte s dvije kombinacije boja i dvostruko povezane karte mogu biti jako oružje zbog čega mnogi igrači i dižu ulog prije flopa kad se konačno dočepaju ovakvih kombinacija. Ruka poput 9h-10h-Jc-Qc ima zaista velik potencijal čak i protiv najjačih pot limit Omaha ruku.

Za kraj spomenimo i kako u Omahi parovi jesu dobri, no nemaju toliku vrijednost kao u Texas Hold'emu. Vrlo često nakon rivera vidjet ćete više setova i full-houseva stoga s malim parovima treba igrati jako oprezno.

Za više informacija o Omahi i sva eventualna pitanja posjetite PokerPro.com.hr.

Koautor: Robert Toplak

Sviđa ti se članak? Podijeli ga!

Povezani tagovi

Aces HighFanatik

Sportnet Forum

Za komentiranje članaka morate biti prijavljeni kao član Sportnet Kluba. Prijavite se!
  • Obrisan korisnik17.01.2011. u 13:05
    Meni je ovo puno draže od holdema zato što dosta ljudi na online pokeru ne zna to igrat pa je onda prilično lako zaradit laku lovu
    Obrisan korisnik
  • The Phantom17.01.2011. u 01:38
    Jako zanimljivo, ali moram priznat kako nisam čuo prije za Omahu. Nadam se da ću je isprobat u bližoj budućnosti i uživo
    The Phantom