Fanatik

Pola tebi, pola meni

Goran Markuš • četvrtak, 27.01.2011.

Prošlog tjedna ispričali smo vam priču o "pokeru s četiri karte" iliti Omahi, no dok smo se u članku koji možete pronaći ovdje koncentrirali na "high" varijantu ove igre u odlomcima koji slijedi možete nešto više saznati i o manje popularnoj, no mnogima još zanimljivijoj Hi/Lo varijanti Omahe.

Omaha Hi/Lo može se igrati u više varijanta - kao fix-limit, pot-limit, mixed-limit ili no-limit, no najpopularnije varijante ipak su fix-limit i pot limit Omaha Hi/Lo.

Osnovna pravila

Omaha Hi/Lo igra se jednako kao i Omaha. Pravila su identična (više o pravilima Omahe možete pročitati u prijašnjem članku ovdje), no s jednom vrlo važnom razlikom - nakon pokazivanja karata polovicu pota osvaja "najjača" kombinacija, a polovicu "najslabija" kombinacija karata.

Kao i kod uobičajenih ruku kod Omahe igrač smije koristiti dvije karte koje drži kod sebe i tri sa stola, ali kod Omahe Hi/Lo te karte ne moraju biti iste za "najjaču" i "najslabiju" kombinaciju karata već igrač može koristiti bilo koju kombinaciju karata za pojedini dio pota te može koristiti jednu ili dvije iste karte oba puta.

Da bi se kvalificirao za "najslabiju" ruku igrač mora imati pet karata s vrijednošću osam ili niže i ne smije imati niti jedan par (skale i boje su u redu), a karte moraju biti što slabije (asevi se računaju kao najslabije karte).

"Najslabija" ruka dobiva se brojanjem unatrag počevši od najveće karte. Dakle, ako igrač drži 7-5-4-3-2 riječ je o boljoj "najslabijoj" kombinaciji od 8-4-3-2-A iako u ovoj drugoj neke karte imaju manju vrijednost. U spomenutom primjeru "pobjedu" donosi sedmica kao prva najveća karta manja od najveće karte druge ruke.

Usporedimo 7-5-3-2-A sa 7-5-4-2-A. U ovom slučaju ponovno pobjeđuje prva ruka jer kod brojanja unazad "pobjedu" je osigurala trojka pošto kod prve ruke imamo 7-5 nakon kojih slijedi 3 dok u drugoj nakon 7-5 slijedi 4. Kako skale i boje nisu važne kod sastavljanja "najslabije" ruke (ni u negativnom smislu), logično, najbolja "najslabija" ruka je A-2-3-4-5, popularni wheel.

Za "najjaču" ruku igrač mora imati najbolju kombinaciju karata s obzirom na uobičajeni poredak pokeraških ruku i time će osvojiti "Hi" dio pota. Ako u igri ne ostane niti jedna kvalificirana "najslabija" ruka, "najjača" kombinacija karata odnosi cijeli pot.

Početne ruke

Ruke koje vam omogućuju da pokupite cijeli pot sastavljanjem "najjače" i "najslabije" kombinacije karata kao takve, očekivano su i najvrjednije. Samim time najbolje karte za igru su svi parovi aseva s malim kartama (npr. A-A-2-3, A-A-3-5), slijedi kombinacija A-2 s bilo čime (npr. A-2-6-J), zatim A-3 u kombinaciji s dvije male karte (npr. A-3-4-5, A-3-5-7), a svakako oku ugodna su i tri asa s 2 ili 3 u ruci (npr. A-A-A-2, A-A-A-3). Osim već spomenutih dobre karte za igru su i bilo kakve ruke koje sadrže dvije ili jednu boju u kombinaciji s malim kartama (npr. 2h-3d-3c-6c, 2d-3c-4h-6c, Ah-Ad-Xh-Xc, Ah-Ad-Xs-Xs, 2c-4s-5c-6s, 3d-4h-5h-6d).

Vrlo profitabilnima mogu se pokazati i visoke karte u nekoj boji poput Kh-Kd-Qh-Qd, no s njima treba igrati oprezno pošto one ne mogu ostvariti najbolju "najslabiju" ruku. U ovom slučaju sve ovisi o flopu i ako je flop dobar s dvije visoke karte ili setom možemo bez većih problema nastaviti s igrom. S druge strane, ako se na flopu otvori nešto poput 2-4-5 naša ruka je u velikim problemima jer će do rivera gotovo sigurno izgubiti i svoju "Hi" vrijednost, a ne bi bilo čudno niti da je već sad u popriličnom zaostatku.

Također, svakako treba naglasiti i da sve parove i setove treba igrati oprezno jer će protivnici vrlo često u ruci imati kombinacije karata koje mogu složiti pregršt skala i boja stoga će setovi vrlo često teško "preživjeti" do rivera u uobičajenim "multiway" potovima, rukama kod kojih flop "dočeka" više od dva igrača.

Isto tako obavezno treba izbjegavati i igru s kartama poput 6-7-8-9, 6-7-T-J ili 7-8-J-Q jer s takvim kartama ili ne možete dobiti "najslabiju" kombinaciju karata ili ćete dobiti vrlo lošu "najslabiju" ruku. S druge strane te će karte vrlo rijetko osigurati "najjaču" ruku stoga ih je jednostavno najbolje izbjegavati.

Zanimljiv primjer

Igrač 1: As-2s-Ks-Kd
Igrač 2: Ah-2c-3s-3d
Igrač 3: 2h-3c-4s-4c
Igrač 4: 6h-7h-6c-7d

Board:
3h-4h-5c-Kh-Kc

Igračeve "najjače" odnosno "najslabije" kombinacije:
Igrač 1 koristi As-2s za najbolju "najslabiju" kombinaciju, As-2s-3h-4h-5c (wheel), dijeli "Lo" dio pota s igračem 2
Igrač 1 koristi Ks-Kd za najbolju "najjaču" kombinaciju, Ks-Kd-Kh-Kc-5c (poker kraljeva), osvaja "Hi" dio pota
Igrač 2 koristi Ah-2c za najbolju "najslabiju" kombinaciju, Ah-2c-3h-4h-5c (wheel), dijeli "Lo" dio pota s igračem 1
Igrač 2 koristi 3s-3d za najbolju "najjaču" kombinaciju, 3s-3d-3h-Kh-Kc
Igrač 3 nema karte da ostvari "najslabiju" kombinaciju
Igrač 3 koristi 4s-4c za najbolju "najjaču" kombinaciju, 4s-4c-4h-Kh-Kc
Igrač 4 koristi 6h-7h za najbolju "najslabiju" kombinaciju, 3h-4h-5c-6h-7h
Igrač 4 koristi 6h-7h za najbolju "najjaču" kombinaciju, Kh-7h-6h-4h-3h.

Ovo je vrlo privlačna pokeraška igra za igrače koji žele igru koja zahtijeva više razmišljanja ili se pak žele upoznati s kombiniranim igrama. Za više informacija o Omahi Hi/Lo, sva pitanja i daljnju diskusiju ne ustručavajte se poslati e-mail na [email protected] i posjetite web-stranicu PokerPro.com.hr.

Koautor: Robert Toplak

Sviđa ti se članak? Podijeli ga!

Povezani tagovi

VideoAces HighFanatik

Sportnet Forum

Za komentiranje članaka morate biti prijavljeni kao član Sportnet Kluba. Prijavite se!