Fanatik

Kako je Pop progutao svoje riječi

Bernard Jurišić • nedjelja, 01.05.2011.
Kako je Pop progutao svoje riječi
Foto: EPA

Memphis Grizzliesi rijetko su na naslovnicama. Ili još preciznije - nisu nikad. Konačno je jedna od najgubitničkijih organizacija u NBA ligi dočekala svojih pet minuta slave. Tek četvrti put u 27 godina dugoj povijesti utakmica između osmoplasirane i prvoplasirane momčadi konferencije u prvoj rundi NBA doigravanja nižepostavljeni je izbacio najbolje rangiranu momčad svoje konferencije. U 53 dosadašnje serije (uključujući i onu između Chicaga i Indiane na Istoku) 50 puta su slavili favoriti, tri puta totalni autsajderi. Shvaćate li sad kakvom ste komadiću NBA povijesti svjedočili?

Vjerojatnost da će Memphis Grizzliesi izbaciti San Antonio Spurse u prvoj rundi mogla se uoči početka doigravanja matematički vrlo precizno odrediti. U dotadašnje 52 serije između prvoplasiranog i osmoplasiranog u prvoj rundi doigravanja (taj sustav se igra od 1983/84), 49 puta pobjeđivao je favorit. Statistički - u 94,2% slučajeva. Memphisu (i Indiani na Istoku) pripadalo je, dakle, nešto manje od 6% šanse da će proći najbolje momčadi svojih konferencija.

A da je to prilično realna brojka dokazuje još jedna matematika. U 16 dosadašnjih serija u kojima se u prvoj rundi igra do četiri pobjede (od 2002/03), prvopostavljeni nije slavio samo jednom. Statistika? Isto tu negdje, oko 6%.

Memphis Grizzliesi su, eto, pobijedili i San Antonio i matematiku. Kako?

Serije u kojima je prvi ispadao od osmog

1993/94: Seattle Supersonics - Denver Nuggets 2-3
1998/99: Miami Heat - New York Knicks 2-3
2006/07: Dallas Mavericks - Golden State Warriors 2-4
2010/11: San Antonio Spurs - Memphis Grizzlies 2-4

Omjer Spursa 61-21 na kraju "regularne" sezone mnogima se činio prenapuhanim. Uključujući i autora ovih redaka. Za sve te silne pobjede Gregg Popovich je zaslužio biti jedan od glavnih kandidata za trenera godine, no njegova je ovosezonska taktika doživjela katastrofalan poraz već na startu doigravanja.

Čak i prije, u završnom mjesecu sezone u kojemu je bilo jasno da Spursi jednostavno nisu "baždareni" za takav ritam. Danas je lako biti pametan pa reći kako je Popovich pogriješio, ali ulazak u dio NBA povijesti u kojemu nitko ne želi biti ipak će biti mrlja na trenerskoj karijeri sjajnog Popa. A vjerojatno i konačni kraj jedne trofejne NBA dinastije.

Kad je 2008. tadašnji GM Grizzliesa Jerry West mijenjao svoju prvu zvijezdu Pau Gasola u Lakerse za smiješnu protuvrijednost (Kwame Brown, Javaris Crittenton i Aaron McKie) svima je bilo jasno da su Lakersi od svoje klupske legende dobili "poklon-bon" koji je spasio srednjoročnu budućnost organizacije, zadržao Kobea Bryanta u Staples Centeru i ultimativno donio Lakersima dva nova šampionska prstena. Jedan od najglasnijih kritičara te uistinu kontroverzne zamjene bio je baš - Gregg Popovich. Njegove tadašnje riječi iz današnje su perspektive posebno zanimljive:

"Ono što su napravili u Memphisu teško je razumjeti. Trebalo bi osnovati komisiju za razmjene igrača koja bi poništila takve besmislene razmjene. Ja se prvi javljam za člana te komisije i glasovao bih protiv odobrenja tradeu između Memphisa i Lakersa."

Uf, kako li je samo danas Popovichu podsjetiti se tih rečenica. Kako li je samo mučno u petak navečer progutao ono što je tada izjavio. Ne samo da su mu Lakersi na Zapadu s Gasolom postali neuhvatljivi, nego mu je sad taj "besmisleni" trade posredno "skuhao" i ovu sramotu protiv Grizzliesa. I vjerojatno zabio posljednji čavao u lijes njegove i Duncanove dinastije.

Toliko o Spursima, vratimo se slavljenicima. Otkud, pobogu, izroniše ti Memphis Grizzliesi?

Memphis Grizzliesi u doigravanju

2003/04: San Antonio Spurs 0-4
2004/05: Phoenix Suns 0-4
2005/06: Dallas Mavericks 0-4

Tijekom te kontroverzne razmjene prezime Gasol spominjalo se samo kad se pričalo o Pauu. Malo je tko uopće i konstatirao da su Lakersi u suprotnom smjeru poslali prava na drugog Gasola - Marca. A Marc je u Memphisu napravio sve ono što slavniji i popularniji Pau nije. Uzeo prvu playoff - pobjedu u povijesti organizacije i odmah zatim i prvi prolazak u drugu rundu doigravanja. Što se tiče obitelji Gasol, bila je to savršena razmjena. Jedan je usrećio Los Angeles, drugi Memphis.

Upravo je mlađi Gasol bio jedna od ključnih figura prve pobjedničke playoff serije u klupskoj povijesti. Sa 14.2 poena, 12.3 skokova i 1.5 blokada u šest utakmica protiv Spursa nadigrao je i velikog Tima Duncana i u tandemu sa Zachom Randolphom (21.5 poena, 9.2 skokova) "ubio" Spurse u reketu. Tony Allen obranom na Ginobiliju pokazao je što je sve naučio u Bostonu, a uz vrlo dobrog playa Mikea Conleya (14.3 poena, 6.2 asistencije u seriji) i atletičnog Sama Younga, obrambene role Shanea Battiera, opipljiv doprinos s klupe OJ Maya, Darrella Arthura i Greivisa Vasqueza, momčad Grizzliesa energijom je potpuno uneredila usporene Spurse.

Posebno svjetlo na ovaj uspjeh Grizzliesa baca podatak da su sve to postigli bez nominalno prvog imena franšize Rudyja Gaya. No, pravi vođa ovih Grizzliesa ipak je "nestašni" Zach Randolph, kojeg se više ne da prepoznati. Od tipa koji se igrao pištoljima, zatvarao noćne klubove u Portlandu, proučavao zatvorske ćelije iznutra i figurirao kao karcinom svake svlačionice u kojoj je bio, Randolph se transformirao u ponos i diku kakvu Memphis nije imao još tamo od Elvisa. Koliko je zavolio najistočniji grad Zapadne konferencije pokazao je i produženjem ugovora koji mu je isticao na kraju ove sezone.

"Otac" ovih Grizzliesa je Lionel Hollins, čiju su košarkašku karijeru obilježila dva kluba - Portland igračku, Vancouver/Memphis Grizzliesi trenersku. Njegovi su potezi ojačali momčad, posebno u obrambenom dijelu, a upravo je on inzistirao na dolascima obrambenih specijalista Allena iz Bostona i Battiera iz Houstona, jednog od ključnih dijelova slagalice koja je izbacila San Antonio. Na ljeto mogu ostati bez Gasola i Battiera, ali nakon ovog doigravanja nije nevjerojatno da obojica dobiju i prihvate ponude za produžetak suradnje.

Spursi su za "grizlije" prošlost, budućnost je - Oklahoma City Thunder. Malo im stručnjaka daje šanse protiv iznimno dobro posloženih "gromova", ali još manje im je ljubitelja NBA lige davalo šansu protiv San Antonija. A oni su još uvijek tu.

Sviđa ti se članak? Podijeli ga!

  • Najnovije
  • Najčitanije

Sportnet Forum

Za komentiranje članaka morate biti prijavljeni kao član Sportnet Kluba. Prijavite se!
  • Obrisan korisnik01.05.2011. u 21:36
    Kakvo šamaranje, kažem ja!! Ovi grizliji misle ozbiljno
    Obrisan korisnik
  • Obrisan korisnik01.05.2011. u 21:03
    bit ce metla samo na drugu stranu :D bemti kako je gasol gadjao danas.. prejak centarski par, vanjska linija solidna. ne mogu vjerovat da su se toliko poboljsali u doigravanju. nisu ovako jako grizli prije toga..
    Obrisan korisnik
  • Obrisan korisnik01.05.2011. u 20:35
    za sve vas koji ste rekli da memphis nema sanse nadam se da gledate!
    Obrisan korisnik
  • Obrisan korisnik01.05.2011. u 19:45
    Ne znam kao nitko ne primjećuje kako Memphis ima 3-1 ove sezone protiv OKC-a. Ispada kako će ovo bili klasična metla, ali se ne bi začudio kako ne bi ovo otišlo u 7 utakmica. Evo ja čak predviđam prolaz Memphisa u 6 ili 7. Upravo gledam prvu utakmicu i memphis nonstop vodi ..... Sredina druge, +9... [više na forumu]
    Obrisan korisnik
  • Obrisan korisnik01.05.2011. u 16:50
    smjena generacija...svakih deset godina se dogodi nesto slicno...memphis,oklahoma, indiana, chicago, atlanta...sve mlade momcadi. Lakersima i Bostonu je ovo labudji pjev, makar mislim da ni jedni ni drugi nece do finala.
    Obrisan korisnik