Fanatik

Imena luda nalaze se svuda: što znače Pacersi ili Clippersi i koju je momčad skoro "krstio" Fed-ex?

Bernard Jurišić • četvrtak, 31.01.2013.
Imena luda nalaze se svuda: što znače Pacersi ili Clippersi i koju je momčad skoro "krstio" Fed-ex?
Foto: EPA

NBA liga po mnogo je čemu jedinstvena, a "imenologija" je jedna od takvih stvari. Svi NBA fanovi uglavnom znaju zašto se momčad iz Los Angelesa zove Lakers, iako jezera nema ni blizu ili zašto se momčad iz Salt Lake Cityja zove Jazz, iako mormoni uglavnom nisu muzikalni. Međutim, znate li što znače Indiana Pacersi, zašto se druga momčad iz Los Angelesa zovu Clippersi i koja je momčad skoro dobila ime od Fed-exa?

New Orleans Hornetsi na kraju ove sezone odlaze u povijest. Novi vlasnici kluba odlučili su klubu iz Louisiane ubrizgati malo više domaćeg "štiha" i za novo "prezime" odabrali Pelikane, pticu koja je jedan od simbola te države. New Orleans Pelicansi time će se potpuno odmaknuti od svojih klupskih korijena koji dolaze iz Charlotte, odakle su Hornetsi 2002. doselili. Nisu od Utaha mogli dobiti "svoj" Jazz, ali su barem pronašli pelikana.

U povijest ide prepoznatljivi svijetloplavo-žuto-bijeli vizualni identitet koji je s Hornetsima doputovao u New Orleans, a Pelicansi će ubuduće biti u trojstvu plave, zlatne i crvene boje.

Hornetsi zapravo nikad nisu ni trebali odseliti iz Charlotte. Bila je to već više puta viđena "svađa" između vlasnika George Shinna, gradskih struktura koje nisu željele same financirati novu dvoranu i lige koja je upozoravala na pad gledanosti. Shinn je 2002. zatražio premještanje Hornetsa u Memphis, no tamo su otišli Vancouver Grizzliesi, a njegova momčad je završila u New Orleansu. Pritom je gradu Charlotti obećano da će 2005. godine dobiti novu momčad.

Obećano - učinjeno. Charlotte je 2005. dobila Bobcatse, a "njihovi" Hornetsi su se već udomaćili u New Orleansu. No, Hornetsi iz Charlotte zapravo nikad nisu otišli. Bobcatsi nikad nisu uspjeli prodrijeti do srca lokalne zajednice, a razlog je osim emotivnog i činjenica da se nikako nisu uspijevali maknuti s dna NBA lige svih ovih godina. I sad kad su njihovi Stršljenovi postali Pelikani, iz Charlotte je brže-bolje krenula ideja da se Hornetsi "vrate kući".

E, tu sad nastaje "kupus".

Novi Charlotte Hornetsi ne bi bili "pravi Charlotte Hornetsi", jer su pravi Charlotte Hornetsi - New Orleans Pelicansi. Povijest Charlotte Hornetsa ostala bi u New Orleansu, dok bi novi Charlotte Hornetsi igrali na emocije ljudi u North Carolini - jednoj od američkih država u kojima je košarka najpopularnija.

Slična priča sprema se i u još jednoj "relokaciji" koja bi se mogla dogoditi narednog ljeta. Vlasnici Sacramento Kingsa prodali su većinski paket organizacije poslovnoj grupaciji iz Seattlea, koja ima namjeru Kraljeve preseliti u taj grad i nastaviti NBA tradiciju koju su do 2008. godine u tom gradu stvarali Supersonicsi. Njihovu je licencu tada otkupio novi vlasnik, "zatvorio dućan" u Seattleu i na "pepelu Sonicsa" stvorio Oklahoma City Thunder.

Međutim - gradu Seattleu je ostalo pravo korištenja imena Supersonics i vizualnog identiteta kluba. Thunder je u Oklahomi praktično krenuo od nule, a Seattle je odlučio čekati neko bolje vrijeme da bi se vratio na NBA mapu.

To je vrijeme, izgleda, vrlo brzo došlo. Kingsi bi već narednog ljeta mogli preseliti u Seattle, a već se sad najavljuje kako bi umjesto Seattle Kingsa mogli postati - Seattle Supersonicsi. No, čiju bi povijesti "baždario" taj klub? Kingsa ili Sonicsa? Zajedničku? Koje će boje koristiti?

Komentirajte s Jurišićem na Facebooku

Sve svoje komentare, ideje ili sugestije autoru ove kolumne možete uputiti preko Facebook stranice: facebook.com/bernard.jurisic2006

I hoće li i Sacramento samo privremeno izgubiti NBA momčad, pričekati nekoliko godina i otkupiti nečiju licencu pa stvoriti neke nove Kingse? Koji će biti Sacramento Kingsi, ali neće biti baš pravi Sacramento Kingsi. Kao što ni potencijalni novi Charlotte Hornetsi zapravo nisu pravi Charlotte Hornetsi ili potencijalni novi Seattle Supersonicsi nisu pravi Seattle Supersonicsi?

Koga briga. U SAD-u se ne zamaraju baš istim "svetinjama" kao mi Europljani. Povijest je ionako samo ono što piše na papiru. Sadašnjost i budućnost tamo imaju puno veću "prođu".

Znate već svi priču o tome kako su Lakersi u Los Angeles doselili iz Minneapolisa i "države s 10.000 jezera". Bez obzira što je LA poznatiji po šest milijuna stvari prije negoli po jezerima, nikada im nije palo na pamet promijeniti ime u nešto što bi bilo "lokalnije". Logično - Lakersi su brzo postali brand bez obzira na to što znače i ništa što bi se moglo povezati s tim gradom ili Kalifornijom uopće ne bi nikad imalo takvu težinu da bi bilo vrijedno promjene.

Slično razmišljaju i u Salt Lake Cityju, gdje ima svega osim - jazza. Jazz je u Utah stigao iz svoje "pradomovine" Louisiane, kad se tadašnji New Orleans Jazz 1979. premjestio u "grad slanog jezera". Njima bi čak sasvim dobro stajalo ime Lakers, no bijeli mormoni odlučili su se držati crnačkog jazza i time podignuti još jedan spomenik američkoj multikulturalnosti. A to im je bilo važnije i vrjednije od autohtonosti.

Odnese li vas put nekad u Tennessee, teško ćete se negdje sresti s grizlijem. Memphis Grizzliesi svoje su ime donijeli iz Vancouvera, gdje su grizliji "domaće životinje". Do sada Grizzliesi nisu baš iskazivali neku pretjeranu namjeru za "rebrandiranjem".

No, nisu svi bili tako loše sreće u selidbi organizacija između gradova. Primjerice, Detroit Pistonsi i Houston Rocketsi teško da bi smislili imalo prikladnije ime za svoje košarkaške klubove od onih koja su im došla iz drugih gradova. U Detroit je iz Fort Waynea stigla momčad "pokretnih klipova", koji se savršeno uklapaju u automobilsku industriju koja dominira gradom, dok su u Houston na lansiranje stigle "rakete" iz San Diega u kojem se proizvode. Kao rukavica na ruku.

Mnogi klubovi imaju dobru poveznicu klupskog imena i lokalnih posebnosti. Bucksi su karakteristika Wisconsina, Timberwolvesi Minnesote, sunce i vrućina Phoenixa i Miamija, Nuggetsi Colorada, a sva tri teksaška kluba (Dallas Mavericks, Houston Rockets, San Antonio Spurs) vrlo su dobro povezana s lokalnom "kaubojsko-raketnom" zajednicom.

Kreativni su bili Philadelphia 76'ersi, koji su dobili ime po američkoj Deklaraciji o neovisnosti potpisanoj baš u tom gradu 1776. godine. Ime su promijenili nakon što su se u Philadelphiju doselili Syracuse Nationalsi, a "izvorna" gradska košarkaška organizacija Philadephije danas je u Oaklandu. Golden State Warriorsi počeli su kao Philadelphia Warriorsi.

Već spomenuti Sacramento Kingsi, koji bi uskoro mogli postati Seattle Supersonicsi (ime su dobili po lokalnoj Boeingovoj centrali za sklapanje zrakoplova), već su se navikli na selidbe. Rođeni su kao Rochester Royalsi, a nakon što su iz Cincinattija preselili u Kansas City, morali su promijeniti ime jer je taj grad već imao bejzbolsku momčad Kansas City Royals. Malo su "doradili" to kraljevsko "prezime" i postali Kingsi, koji su potom završili u Sacramentu.

Chicago Bullsi u NBA ligu su stigli 1966., a ime Bikovi nije odabrano slučajno. Tadašnji vlasnik kluba želio je istaknuti Chicago kao "prijestolnicu mesne industrije" i napravio to imenom Bulls. Imao je Chicago NBA momčadi i prije Bullsa, Chicago Stagse koji su se ugasili i Chicago Packerse, koji su danas ni više ni manje nego - Washington Wizardsi. U međuvremenu su bili i u Baltimoreu, tamo dobili ime Bulletsi, kojeg su se odrekli 1997. jer je previše podsjećalo na pucanje i ubojstva.

Toronto Raptorsi su svoje davne prethodnike imali u Toronto Huskiesima, a ime Raptors najviše duguju u vrijeme svog ulaska u NBA ligu vrlo popularnom Jurrasic Parku. Da nije bilo tog filmskog hita, vjerojatno bi se zvali Toronto Bobcatsi. Tko zna bi li bili jednako (ne)uspješni kao Charlotte Bobcatsi desetak godina kasnije.

Iako su Atlanta Hawksi brandirali jastreba, njihovo ime zapravo nije došlo od te životinje. Originalno ime Tri-Cities Blackhawks dano je u čast indijanskog poglavice Crnog Jastreba, a kasnije je "skraćeno" samo u Hawks. Portland Trailblazersi trebali su se zvati Portland Pioneers, no odustali su od tog imena zbog činjenice da su se Pionirima (prvi doseljenici) zvali članovi sportske sekcije lokalnog sveučilišta.

U europskim ligama nije neobično imati više istoimenih klubova u ligi, poput Dinama, Borussija, Sportinga, Maccabija, no u NBA ligi nije dozvoljeno. Denver Nuggetsi u NBA ligu su iz ABA lige došli kao Denver Rocketsi, ali zbog toga što su u NBA već bile Rakete iz Houstona, Denver je morao mijenjati ime. Cleveland Cavaliersi su skoro "kršteni" kao Cleveland Presidentsi. Nekome je palo na pamet tako odati počast sedmorici američkih predsjednika rođenih u Ohiju, no ipak su na kraju odustali.

Jeste li ikad razmišljali što znači Clippers u imenu losangeleskog kluba? Vrstu broda iz 19. stoljeća, a to su ime dobili dok su živjeli u velikoj luci San Diego. Ostali su pri tom imenu i u LA-u, pa su i oni, kao i Lakersi, imenom prilično nevezani za svoju "lokalnu zajednicu". No, Hollywoodu ne smeta. Jeste li ikad u englesko-hrvatskom rječniku potražili riječ Pacers? Pokušajte, u 9 od 10 rječnika nećete je naći. Riječ je o nazivu vezanom uz auto utrke, jednome od simbola Indianapolisa.

NBA još uvijek na distanci drži oglašavanje na dresovima i zazire od sponzorskih imena klubova. Tako je stavljen neumoljivi veto na želju poznate kurirske kompanije Fed-ex, koja je pri prijelazu Vancouver Grizzliesa u Memphis ponudila 120 milijuna dolara da se Grizzliesi preimenuju u - Memphis Express. David Stern i društvo s gnušanjem su to odbili, iako su Orlandu odobrili ime Magic, koje se posredno referira na čaroliju najveće lokalne turističke atrakcije Disney Worlda.

Posljednji koji su mijenjali ime su Brooklyn Netsi, koji već desetljećima igraju tenis između New Yorka i New Jerseya. Počeli su kao New Jersey Americansi, pa preselili u New York i postali Netsi, pa se vratili u New Jersey, pa se ovog ljeta opet vratili u Veliku Jabuku. Njihova "kriza identiteta" je kronična, a ime New York Netsi uzeli su kako bi bili što sličniji lokalnim newyoršim velikanima Metsima i Jetsima.

No, kako god se zvali - nikad nisu ugrozili popularnost New York Knicksa, čije ime Knickerbockers označava vrstu hlača zavrnutih do koljena, koje su nosili nizozemski useljenici u, kako su ga tada zvali, New Amsterdam.

A baš ti New York Knicksi i njihovi veliki rivali Boston Celticsi jedini su klubovi koji su s istim "imenom i prezimenom" u NBA ligi od njezinog prvog izdanja 1945. godine do danas. Sad vam je valjda malo jasnije zašto su se nedavno Carmelo Anthony i Kevin Garnett lovili po parkingu...

Sviđa ti se članak? Podijeli ga!

  • Najnovije
  • Najčitanije

Sportnet Forum

Za komentiranje članaka morate biti prijavljeni kao član Sportnet Kluba. Prijavite se!
  • Obrisan korisnik08.02.2013. u 21:04
    shvaćam ja razloge preseljenja. ali pazi dva najbolja primjera: north stars i senatorsi u hokeju i sad supersonics. minnesota kao najhokejaškija zemlja u svijetu i ottawa koja barem tradicijom ne zaostaje. moraš biti nevjerojatno nesposoban da zezneš klub u takvim sredinama, zapravo je nevjerojatno... [više na forumu]
    Obrisan korisnik
  • Obrisan korisnik01.02.2013. u 15:09
    Kaj nisu Washington Bulletsi ime promjenili u Wizards jer je u to vrijeme u glavnom gradu bilo jako puno ubojstava?
    Obrisan korisnik
  • xavier01.02.2013. u 13:26
    nije da branim preseljenje ekipa iz jednog grada u drugi, dapače...ali moraš shvatiti da su ekipe u privatnom vlasništvu (a ne "državnom/gradskom" kao kod nas) i vlasnik može sa svojim vlasništvom napraviti skoro pa što želi. dakle, u većini slučajeva ne rješava se grad ekipe nego je vlasnik... [više na forumu]
    xavier
  • Obrisan korisnik01.02.2013. u 11:21
    ono što iritira kod tog njihovog sustava je vraćanje ili ponovno osnivanje ekipa. mislim, ako si se već riješio ekipe šta će ti ponovno. tu se vidi da je sve biznis, bez imalo ljubavi i razlog zašto i nemam neku momčad koju jako simpatiziram.
    Obrisan korisnik
  • Obrisan korisnik01.02.2013. u 11:11
    Možda zato šta je Boston večinom Irski grad od nastanka i prvih kolonija.
    Obrisan korisnik