Evans je napisao/la:
Nagy je napisao/la:
Kada sam im rekao što radim iz hobija bili su jako iznenađeni da to netko uopče radi na ovim prostorima. Nekima sam morao napraviti dodatna objašnjenja oko neke napredne statistike tj. što ona znaći.
Kada sam napravio bili su jako iznenađeni s činjenicom da sam to napravio na osnovu statistike bez gledanja utakmica (doduše jednu sam pogledao, protiv Splita) i da sam naveo dosta stvari ne koje su sumnjali ili su ih znali, ali i neke detalje koje su im bili strani te su na njih obratili pozornost na slijedećim utakmicama. .
Vidi cijeli citat
Tebi je to hobi? Svaka čast
Ja bi rado da te Zadar angažira par puta u sezoni, nadam se da ćemo jednom postati tako temeljiti...
Vidi cijeli citat
Ovo sam napravio za Zadar 2016 g. kada je Za prvi dio szone u ABA ligi bio uvjerljivo zadnji. Kasnije su završili 6, nakon otpuštnja Pašalića, kazni ćini mi se Baraću i još nekome.
Pogledajmo malo statistiku ABA lige i probajmo napraviti analizu napadačke igre Zadra.
Zadar postiže najmanje poena po utakmici 65,11. Problematično je što sve ekipe osim Sutjeske (68,53) i Igokee (69,88) iznad 70, a 4 vodeće ekipe iznad 75. Olakotna stvar je što prima manje od 70 (69,06) što uspijeva samo Budućnosti, Cedeviti i Zvezdi.
Dio malog broja poena se skriva u činjenici da Zadar ima najmanji broj napada po utakmici (69,62), jedini ispod 70. Još veći uzrok je postotak šuta od 39,09% (46,69% za dva i 28,22% za tri) što je najmanje u ligi, jedini ispod 40. Kada tome dodate da je nešto više od 41% šuteva iza linije za tri poena (među vodećima), te da tek 17,49% poena postiže sa linije slobodnjaka, sa Sutjeskom daleko najmanje u ligi. Zbog svega nabrojanog nije čudno da postižu tako mali broj poena, što potvrđuje najlošiji Offensive Rating od samo 93,59 poena na 100 posjeda.
Analizom pojedinačnih brojki igrača vidi se dio problema. Drago Pašalić kao igrač na poziciji 4-5 ima veći postotak šuta za tri (37,5%) nego za dva (31,6%). Boris Barać pak 53,8% posto svojih šuteva uputi iza linije za tri poena i to sa uspješnošću od 15,8%, te zbog toga ima ukupan šut od samo 28,3%. Pored Baraća jedino Bašić, Bošnjak i Delaš upućuju više trica nego dvica, ali za njih je to normalno s obzirom na pozicije koje igraju.
Pored navedene dvojice jako upadaju u oči postoci šuta Marka Ramljaka, 28,89% ukupno, 11,9% za tri, bar ih za razliku od Baraća nešto manje pokušava. Iznenadio me posebno postotak slobodnjaka, očekivao sam da Marinković ima najmanji postotak, međutim on ima 56% dok Marko ima 50%.
Kada se pogledaju ove pojedinačne brojke ispada da su ova trojica najzaslužniji za mali broj poena Zadra, međutim kada se pogledaju svi brojevi i poveže ih se u cjelinu, dio problema leži u nečemu drugom.
Zadar ima najmanji broj napada što znači da se napadi igraju uglavnom do isteka. Kada se na to nadoveže mali postotak šuta, posebno za tri, može se zaključiti da se šutevi upućuju na isteku napada i to pod pritiskom. Dodajmo tome tek 13 asistencija po utakmici (Samo MZT i Partizan imaju manje), vrlo je očito gdje leži dobar dio problema.
Brojke kažu da Zadar ima problema u organizaciji napada ne samo u trojcu Pašalić, Barać, Ramljak M.
Da li je problem u organizatorima ili treneru? Taj odgovor ću prepustiti ljudima koji su pogledali veći broj utakmica i bolje razumiju taktiku.