Reprezentacija Srbije
Schintor je napisao/la:
Dali je neko sa foruma pratio ovu konferenciju za stampu???Dali je moguce da niko od novinara nije pitao ovog malog spanskog picopejca zasto nema Baneta Ivanovica u reprezentaciji?
Vidi cijeli citat
Ma eba te on vise! To su ga pitali kada je prosle nedelje saopstio spisak, e sad sto bi ti da ga pitaju po sto puta....
ORLIĆI KROZ IGLENE UŠI
Srbija – Moldavija - 1:1(1:0)-8:7
Moldavci izjednačili pred kraj meča (vođstvo nam doneo
Petković u 31), a u 90. minutu imali priliku i da pobede.
Sutra u finalu turnira Valerij Lobanovski
Slabo
izdanje orlića na otvaranju turnira Valerij Lobanovski u Kijevu i
pobeda posle boljeg izvođenja jedanaesteraca u meču sa selekcijom
Moldavije - 1:1(1:0)-7:6.
Mlada reprezentacija Srbije je,
dakle, uspela da se plasira u finale turnira, gde je sutra (18.00)
očekuje pobednik duela Ukrajina – Izrael.
Selektor
Slobodan Krčmarević je poverenje ukazao sledećem timu: Stefanović,
Jovanović, Petković (od 76. Skopljak), Tomović, Kačar, Gulan, Fejsa (od
46. Radovanović), Sulejmani (od 55. Tadić), Đurđić, Babović (od 55.
Perić), Tošić (od 46. Kaluđerović).
Utakmica se
igrala u SC Viktor Banjikov koji je vlasništvo Fudbalskog saveza
Ukrajine, a Srbija je igrala u formaciji 4-2-3-1 sa samo jednim
isturenim igračem, Nikolom Đurđićem. U takvoj igri došli smo do vođstva
preko Petkovića u 31. minutu, ali na kraju je malo nedostajalo da
budemo poraženi. Moldavija je stigla do izjednačenja dva minuta pre
kraja, a potom propustila najbolju priliku na utakmici.
U penal-seriji smo bili uspešniji i na taj način overili plasman u finale, koje se igra sutra.
SLOBODAN KRČMAREVIĆ
NIJE ZA ČESTITANjE
Selektor
Slobodan Krčmarević ne krije da je najzadovoljniji pobedom, jer igra i
učinak pojedinih igrača nisu bili na potrebnom nivou.
- Moram da priznam da nije trenutak za čestitanje – iskren je selektor. - Kod većine igrača se osetio umor, pogotovo u drugom delu utakmice.
Opravdanja za nešto slabije izdanje, ipak, ima...
- Ovde smo da proverimo mlađe, tako da rezultat i jeste i nije toliko važan. Sve je u službi mečeva koji nas očekuju u kvalifikacijama za EP sa Belorusijom i Mađarskom.
Pojedinci zaslužuju čestitke...
-
Ne bih mnogo o imenima, ali Radovanović i Kaluđerović predstavljaju
osveženje. I ostali mogu više, međutim, ponavljam, umor je uticao da ne
ostave bolji utisak – poručuje Krčmarević iz Kijeva.
ĐAVOLE U PAKAO!
Srbija u sredu (20.45, tv pink) u Briselu
juri bodove za plasman na EP 2008.
I bez Stankovića, Žigića i Krasića, selektor Klemente veruje
u taktiku koja treba da donese pobedu: kvalitetan defanzivni
blok uz presing, posle kojeg bi se razvijale kontre i polukontre
Brisel – Mali Napoleon i bez dvojice ponajboljih boraca zna kako će preskočiti Belgiju i nastaviti osvajački put ka Alpima. Srbija večeras (20.45, TV Pink), dakle, nema na raspolaganju požutelog Dejana Stankovića i povređenog Nikolu Žigića, izvesno ni Miloša Krasića, što predstavlja u svakom smislu hendikep, ali ne i preteranu glavobolju za španskog komandanta srpske vojske.
Srbija će večeras imati tim koji će, u svakom slučaju, moći da izvrši presing na rivala, da se kvalitetno brani, ali i da brzinom i hitrinom zada završni udarac. Havijer Klemente nema nedoumica oko sastava tima, a ni oko načina na koji bi crveni đavoli trebalo da se arhiviraju. Stojković je neprikosnovena jedinica, baš kao što ni odbrana nema razloga da se menja: Rukavina na desnom boku, Dragutinović na levom i tandem štopera Vidić i kapiten Krstajić, predstavljaće poslednje uporište Srbije. Jedina glavobolja, bar prema prikazanom na EP za mlade u Holandiji, predstavljaće omaleni i hitri Miralas, sigurno Venderejkenov kec iz rukava, jedan od mlađe garde koji će svakako početi meč.
Tandem dvojice zadnjih veznih, Kovačević-Kuzmanović, pokazao je klasu i kvalitet u Finskoj, a omaleni Baskijac, konačno, pronašao dobitnu kombinaciju. Njih dvojica biće zaduženi da brane i organizuju igru, kojoj bi prizvuk turbo trebalo da daju po desnoj strani Koroman (menja Krasića), po levoj Janković i u samoj završnici Pantelić i belgijski specijalac Jovanović.
Klemente, najzad, ima i više hitrih igrača u timu, a njegov pobednički plan svodi se konceptivno na kvalitetan defanzivni blok uz presing na sredini terena, kratku izmenu pasova, sa završnim iza leđa odbrane domaćina i blic krigom Pantelića i Jovanovića, ili igrača veze sa krilnih pozicija. Konačno, imamo i dubinu, imamo i dobre skakače iz poslednje linije, pa shodno tome naš stručni štab sa velikim optimizmom može da očekuje večerašnji duel.
OPREMA
KOMPLET BELI
Prvi put će A selekcija Srbije igrati u potpuno beloj opremi Najki. Za ovaj meč stigle su nove garniture novog dizajna.
STOJKOVIĆ
NEIZVESNO DO KRAJA
Golman Srbije Vladimir Stojković zna da će večeras biti na velikim iskušenjima.
- Neće nam biti lako, vodiće se neizvesna borba do kraja. Teško smo ih pobedili u Beogradu, setite se samo kakve su šanse imali i zato ih ne treba potceniti. Moramo da damo maksimum ako hoćemo dobar rezultat.
PANTELIĆ NE RAZMIŠLjA O POVREDI
SVESNO ZA SRBIJU!
Boli zglob Marka Pantelića, ne krije on to. Ne krije ni da bi drugi na njegovom mestu drugačije postupili, ali ne pomišlja da napusti drugove u jednom od presudnih mečeva za plasman na EP.
- Svesno rizikujem, ne daj Bože, težu povredu, ali ne želim da ostavim drugove u ovako značajnom meču. Kad sudija bude označio početak meča, bol više neće postojati, već samo želja i težnja za pobedom koja bi otvorila vrata EP – naglasio je napadač Herte.
NENAD KOVAČEVIĆ NE STRAHUJE
FINSKI RECEPT
Jedini reprezentativac koji je sa ekipom imao samo jedan trening bio je vezista Lansa Nenad Kovačević. Kasno je stigao iz Francuske čak i za trening oporavka na terenu kluba Sen Žil. Iako će Belgija večeras biti u izmenjenom i nešto podmlađenom sastavu, bivši kapiten Crvene zvezde ne smatra da će u meč ući bez preteranih ambicija.
- Igrači domaćina imaju obavezu da daju maksimum za nacionalni tim i uveren sam da će učiniti sve da poprave utisak i dođu do pobede. To je logično, sasvim normalno. Mi smo spremni za pravi rat – nagovestio je Kovačević.
Recept za uspeh?
- Jednostavno, prekopirati meč iz Finske. Takvim pristupom, odgovornom i nadahnutom igrom, uz naš kvalitet, imamo velike šanse da pobedimo i nastavimo trku za plasman na EP.
DO ALPA 15 KORAKA
Računica selektora Havijera Klementea pred finiš kvalifikacija za EP 2008.
Pet pobeda nas vodi u Austriju i Švajcarsku i svejedno mi je protiv koga.
Večeras igramo za sadašnjost, dok Belgijanci
spremaju tim za budućnost, poručuje Mali Napoleon
Brisel – Pred poslednjih sedam mečeva u kvalifikacijama selektor Srbije Havijer Klemente istakao je da do čekiranja viza za Austriju i Švajcarsku orlove deli 15 bodova. Ostao je pri tom iskazu i dan uoči meča sa Belgijom, ne potencijarući baš da će se prva tri doneti iz Brisela.
- Sa 15 bodova smo sigurno na EP, možda će nam biti potrebno i manje, ali meni je svejedno sa kojih ćemo pet mečeva doneti pobede – u svom stilu je odgovorio Klemente. – Mogu samo da prensem optimizam koji sam video kod igrača proteklih dana.
Večerašnji duel selektor vidi drugačije. Vidi ga kao sudar dve koncepcije obzirom da, realno, crveni đavoli nemaju šansi za plasman na EP.
- Belgija ima dobar tim, čije velike ambicije sa starta kvalifikacija nisu ostvarene. Oni će zato večeras pripremati tim za budućnost, za kvalifikacije za Mondijal, a mi smo u sadašnjem vremenu, okrenuti ovom meču.
Klemente poslovično nije govorio o sastavu, a nije ni nagovestio (bar ne javno) ko će zameniti Žigića i Stankovića.
- Ne razmišljam nikad ko nedostaje. Kad su Žigić i Stanković u timu zna se da će igrati, ali moja misija je da razmišam o igračima koje sada imam. Uveravam da će njihove zamene biti isto tako vredne kao i to da u svakog igrača imam maksimalno poverenje. Maksimalno sam koncentrisan samo na naš tim, igru i optimist sam u pogledu konačnog rezultata.
Belgijanci nisu odustajali od pitanja o sastavu tima, ali su dobili dobar odgovor za naslov:
- Danas ni sam ne znam koji će tim igrati.
Igra iz Finske je model igre kojoj stremi Klementeova Srbija. Svi očekuju i rezultat poput onog iz Helsinkija.
SPEC.
Havijer Klemente je vodeći Španiju i Srbiju tri puta igrao protiv Belgije i ostvario sve pobede, a znatiželjnim Belgijancima na kraju rekao da se nada i četvrtom trijumfu.
KAPITEN MLADEN KRSTAJIĆ
MI SMO FAVORITI!
Kapitenska traka biće večeras na ruci Mladena Krstajića, mada je bilo reči da će u u odsustvu Stankovića vođa na terenu biti Nemanja Vidić.
- Svesni smo i obaveze i tereta koji nosimo i zato ističem da smo večeras favoriti! Ne tražimo alibi, jer moramo da pobedimo, da nastavimo put ka cilju – smerno je govorio Krstajić.
Maksimalno odgovorno igraće orlovi večeras, po rečima kapitena.
- Umemo da igramo dobar fudbal, pokazalo smo to i u Finskoj. Verujem da ćemo i ovde, samo da sve linije u timu budu homogene.
POSETA
RADANOVIĆ
NEIZBEŽAN
Nekadašnji as Partizana i selekcije Jugoslavije Ljubomir Radanović ne propušta nijedan meč bilo koje selekcije Srbije u Belgiji. Posetio je juče igrače, pričao sa predsednikom Terzićem i dugo, dugo ćaskao sa Tomislavom Karadžićem.
ŠOPING
TOŠIĆ PO KOPAČKE
Pre jučerašnjeg sastanka, igrači su imali slobodno prepodne. Većina ih je iskoristila za druženje uz jutarnju kaficu u baru hotela, neki su, kao Smiljanić i Rukavina, prošetali okolnim ulicama, poput Klementea i stručnog štaba, dok je Duško Tošić morao u šoping.
Razlog su bile kopačke, a vodič u ekspresnu trgovinu bio mu je nekadašnji saigrač iz Sošoa, danas golman u Belgiji Martinović.
MILAN JOVANOVIĆ U CENTRU PAŽNjE
LjUDI, PAMET U GLAVU!
Nasmejan, predustretljiv, Milan Jovanović je bio centralna ličnost kako srpskih tako i belgijskim medija. Svima je bio na raspolaganju napadač Standarda, o kome je i Havijer Klemente izrekao sijaset komplimenata, iako mu je ovo tek drugi dolazak među orlove.
- Očekuje nas teža utakmica nego što srpska javnost misli da će biti. Iako su im šanse za plasman na EP samo teorijske, Belgijanci će svim silama pokušati da sačuvaju čast i obraz. Možda nisu imali adekvatne rezultate, ali tvrdim da su u mnogim porazima igrali veoma dobro i da imaju solidan sastav – ocenio je Jovanović.
Nešto sporija odbrana domaćina adut je orlova, pogotovo brzonogog Jovanovića, Pantelića, Koromana...
- Morali bismo da iskoristimo prednost u brzini. Dobar presing na sredini terena, igra koju smo prezentirali u Finskoj, može da nam donese priželjkivani rezultat, ali uz uslov da rivala maksimalno respektujemo – naglasio je centarfor Standarda.
Drugim rečima, sa đavolima nema igranja...
SRBIJA VIŠE NEĆE IMATI PROBLEMA SA NAVIJAČIMA
Predsednik FSS Zvezdan Terzić uveren da
će u Briselu sve proteći u najboljem redu
Raznim akcijama, pamfletima, razgovorima sa ljudima iz
dijaspore, učinili smo sve da se večeras izbegnu incidenti,
ističe čelnik srpskog fudbala. Laković i Den Tana će sutra u UEFA
prezentovati obiman materijal o borbi protiv huliganizma
Brisel – Crni oblaci neprihvatljivog ponašanja na tribinama koje smo sami navukli, a koje nam je iz fudbalskog zakonika pročitala UEFA, pa na primeru Partizana i prezentovala, prete da večeras u Briselu, u slučaju novog incidenta, radioaktivnom kišom ubiju fudbal u Srbiji. Fudbalski savez Srbije, stoga, učinio je sve što se može da se na Kralju Boduenu bodre i vole orlovi, da se respektuje rival, da se sport odvoji od politike.
Zna dobro predsednik saveza Zvezdan Terzić da iskorenjivanje ružnih navika ne može da se dogodi preko noći, uveravajući kako će, ipak, večeras sve biti u najboljem redu.
- Postojećem problemu FSS se ozbiljno posvetio i raznim akcijama, pamfletima, razgovorima sa ljudima iz zemlje i dijaspore učinio sve kako bi se izbegli i najmanji incidenti na Boduenu. Uveren sam da će se večeras navijati za Srbiju i da cela atmosfera koja se napravila posle Holandije i izbacivanja Partizana nije uticala na naše igrače da prikažu najbolje i pobede Belgiju – uvereva Terzić.
Navijačka kultura se ne stiče preko noći, jasno je kao dan i čelniku našeg saveza.
- Nismo, možda, na vreme shvatili svu opasnost devijantnog ponašanja navijača. Sa njima mora konstatno da se radi, što nismo učinili na vreme, baveći se nekim drugim stvarima. Međutim, uočili smo problem, a koliko smo mu ozbiljno prišli kazuju brojne akcije tokom minula tri meseca. Generalni sekretar Laković i Den Tana će sutra u UEFA prezentovati obiman materijal o ovoj temi i ja sam uveren da u budućnosti Srbija više nikad neće imati problema sa huliganima na našim terenima – smelo je zaključio čelnik našeg saveza Zvezdan Terzić.
OGRAĐIVANjE
PUBLIKA NIJE
ORGANIZOVANA
Sekretar stručnog štaba reprezentacije Aleksandar Bošković javno je na pres-konferenciji istakao da FS Srbije nije organizovao dolazak navijača iz Srbije, niti učestvovao u bilo kakvoj organizaciji navijača iz dijaspore.
AKCIJE
STOP RASIZMU
FSS će pred večerašnji meč na Boduenu imati niz akcija u borbi za sportsko navijanje. Na pres-konferenciji portparol Aleksandar Bošković i kapiten Mladen Krstajić uputili su još jedan javni apel svim navijačima na korektno navijanje, a niz akcija počeće majicama Stop rasizmu u kojima će na zagrevanje izaći igrači oba tima.
- Deliće se i flajeri navijačima. Sa jedne strane je naša himna, a sa druge 11 postulata navijanja. Na kraju će, 15 minuta pre početka meča, biti pročitan i zvanični apel FS Srbije o sportskom navijanju bez rasizma, šovinizma. Srbi nikad nisu bili rasisti – između ostalog je rekao Bošković.
APEL DEJANA STANKOVIĆA
BUDITE BRAZILCI
NA TRIBINAMA
Dejan Stanković, koji večeras ne može da pomogne saigračima zbog žutih kartona, pozvao je navijače na sportsko navijanje.
- Molim sve navijače Srbije da na predstojećim utakmicama navijaju, dlanovima, glasom, za Srbiju, srpski dres, himnu i
zastavu... Vi Brazilci na tribinama, mi Brazilci na terenu – poručio je Stanković.
As Intera je podsetio da je UEFA pooštrila kazne za izazivanje i učestvovanje u neredima na stadionima, ali i za uvrede na rasnoj osnovi.
- Vreme je da svi zajedno shvatimo ozbiljnost situacije. Vreme je da zauvek iz navijačkih redova izbacimo nedolično ponašanje i da nikad više ne dozvolimo da nas bilo ko poistovećuje sa nasiljem. Apelujem na sve navijače: obucite crveni dres, navijajte srcem i dušom, na tribine vratite ljude koji, možda zbog straha od nepredviđenih loših scena, ne dolaze više na utakmice i jednom zauvek recite zbogom” nasilju – zaključio je Stanković, uz ubeđenje da Srbija može da se plasira na Evropsko prvenstvo.
Fudbalska reprezentacija Srbije sutra (20.45, TV Pink) u Briselu igra protiv Belgije
Centar EU - orlovsko gnezdo!
Autor: E.B. | 21.08.2007 - 09:05
Srbija
je u oktobru prošle godine na „Marakani“ dobila prvo poluvreme
kvalifikacionog duela sa Belgijom (1:0, Žigić 54. minut), a nova bitka
zakazana je za sredu od 20.45 časova na stadionu „Kralj Boduen“ u
Briselu (TV prenos, „Pink“).
Selektor Havijer Klemente zbog vremenskog tesnaca okupio je igrače u
nedelju u Belgiji, a juče je prvi put imao na raspolaganju sve
reprezentativce jer su se „orlovima“ priključili Ivica Dragutinović,
Nemanja Vidić i Nenad Kovačević, koji su poslednjeg dana vikenda igrali
utakmice. Bask je fudbalere juče izveo dva puta na igralište Ordevijsa,
a jedini trening na travi stadiona „Kralj Boduen“ imaće danas od 19
časova.
Fudbaleri Srbije su svesni da pobeda nad Finskom (2:0) iz juna neće
imati veliki značaj, ukoliko se ne potvrdi trijumfom nad Belgijom. Samo
u tom slučaju „orlovi“ će bezbrižniji dočekati susrete sa Fincima (8.
septembar, Beograd) i Portugalom (12. septembar, Lisabon). To potvrđuju
i reči Mladena Krstajića, sa 55 utakmica najiskusnijeg igrača Srbije.
- Selektor Klemente napravio je sasvim dobru ekipu i, ukoliko budemo
ponovili igru iz Helsinkija, a ubeđen sam da hoćemo, onda nema razloga
da brinemo za rezultat u meču sa Belgijom. Jedini problem može da nam
bude termin odigravanja utakmice jer šampionati tek počinju i niko nije
u vrhunskoj takmičarskoj formi, ali slično je i sa domaćinom, tako da
smo na istim startnim pozicijama - kaže Mladen Krstajić.
Belgija je svoj plasman na Evropsko prvenstvo svela na teoriju
zahvaljujući velikom broju kikseva, ali će sigurno pokušati da pokvari
planove drugim ekipama.
- „Đavole“ smo pobeđivali u poslednje vreme, ali oni nikada nisu bili
rival protiv kojeg možete da očekujete sigurne bodove. Tačno je da
nemaju mnogo izgleda da se domognu turnira u Austriji i Švajcarskoj
2008. godine, ali će igrači koji dobiju šansku nastojati da dokažu da
su oni pravi izbor za naredne kvalifikacije za Svetsko prvenstvo. Tu
pre svega mislim na mlađe fudbalere pa neće biti na odmet da budemo
oprezni. Često nam se dešavalo u kvalifikacijama da se sastajemo sa
ekipama koje su podmlađene i željne dokazivanja - zaključuje Krstajić.
Havijer Klemente, selektor Srbije, pokušava da u kratkom vremenskom intervalu vrati igrače u takmičarski ritam.
- Mi smo ekipa koja je uz određene oscilacije, koje se dešavaju svim
reprezentacijama, dostigli određeni nivo igre i zato smo i dalje u trci
za mesto koje vodi na Evropsko prvenstvo. Mesta za napredak ima još
dosta, ali sada je najvažnije da prebrodimo meč koji se igra u terminu
kada su klupski šampionati tek počeli, a pojedini igrači su u fazi
završnih priprema. Siguran sam, međutim, da imamo dovoljno iskustva da
prevaziđemo tu situaciju - rekao je Klemente.
Mirković: Krasić još nije fit
Sinoćni
trening reprezentacije Srbije u Briselu propustio je jedino Nenad
Kovačević, dok su Vidić, Dragutinović i Jovanović samo lagano trčali.
Miloš Krasić je odradio ceo trening sa preostalim fudbalerima, ali je
njegov nastup protiv Belgije i dalje neizvestan.
- Krasić je
obnovio povredu zarađenu na EP mladih pre 20 dana, a sa treninzima je
počeo pre samo sedam dana. On još nije 100 odsto spreman i strah od
obnavljanja povrede i dalje je prisutan - rekao je direktor
reprezentacije Zoran Mirković.
Вечерас Белгија – Србија
Квалификациона утакмица за Европско фудбалско првенство игра се на бриселском стадиону „Краљ Бодуен” у 20,45 ч (ТВ). – Капитен Младен Крстајић: „Биће тешко, али не можемо да побегнемо од тога да смо ми, ипак, фаворити”. – Голман Владимир Стојковић: „Надам се да ћемо овде да имамо више простора за игру”
Квалификациона утакмица за Европско фудбалско првенство игра се на бриселском стадиону „Краљ Бодуен” у 20,45 ч (ТВ). – Капитен Младен Крстајић: „Биће тешко, али не можемо да побегнемо од тога да смо ми, ипак, фаворити”. – Голман Владимир Стојковић: „Надам се да ћемо овде да имамо више простора за игру”
|
|
|
Од нашег специјалног извештача
Брисел, 21. августа –
Сутра увече (20,45 ч, ТВ), на стадиону „Краљ Бодуен” у Бриселу, састају
се Белгија и Србија. Домаћин само у чудо може да се узда да
квалификације за Европско првенство заврши међу прве две екипе у групи,
док наша репрезентација има добру одскочну даску да доскочи до
Швајцарске и Аустрије, где ће се идуће године наћи најбоље европске
фудбалске нације. Сутрашњи окршај није бити или не бити, али је врло
важан. Ако освојимо три бода имаћемо пуна једра за двобоје с Финцима у
Београду, 8. септембра, и Португалцима у Лисабону четири дана касније.
Потом следе гостовања у Јерменији (13. октобар) и Азербејџану (17.
октобар), па код куће утакмице с Казахстаном (17. новембар) и Пољском
(21. новембар). Наш селектор Хавијер Клементе овако рачуна пре тих
преосталих седам утакмица:
– Са 15 бодова бисмо завршили посао. Али, неће бити смак света ако освојимо мање, јер зависи шта ће да ураде наши супарници. Остану ли они негде без бодова, онда и мање од пет победа може да буде довољно да одемо на Европско првенство.
Наш селектор је уверен да су Белгијанци дигли руке од одласка у Аустрију и Швајцарску. То, међутим, не умањује његово мишљење о тиму који ће сутра да нам изађе на мегдан.
– Белгија има врло добар тим. Међутим, изгубила је неколико утакмица на почетку квалификација и сада јој преостаје да мисли на будућност, на квалификације за Светско првенство 2010. Зато јој преостаје да почне с припремањем тима за будућност. Ми смо у сасвим другачијем положају, јер морамо да мислимо и на садашњост, пошто имамо добре изгледе да одемо на Европско првенство.
У разговору с нашим и белгијским новинарима Клементе је рекао да је увек добро расположен, а разлог више за то је што су и наши репрезентативци такође оптимисти. Остаје да му се верује на реч, мада ни код нас не цветају руже у свим лејама.
Због два жута картона не може да игра капитен Станковић, због здравствених тешкоћа горостасни Жигић није ни дошао у Брисел, а овде се испоставило да се ни Красић није опоравио. Јуче су на тренингу Видић, Драгутиновић и Јовановић, који би као првотимац белгијског Стандарда могао да буде Клементеово тајно оружје, само трчкарали. Ковачевић, који би требало да ниче на свим деловима терена, такође није потпуно опорављен. Пантелић, чији су задатак голови, има проблеме с повредом, али је његова жеља да игра („Кад ћу ако не сад”) јача од болова.
Без обзира на то Клементе понавља да су најбољи они који могу да играју. На сваком кораку истиче да има пуно поверење у играче који су овде, у Бриселу. Да ли наш селектор стварно тако мисли или су такве изјаве квасац који треба да надигне самопоуздање тиму, а можда и њему самом, ствар је његовог психолошког прилаза припреми за утакмицу.
Руку на срце, противник сигурно лакше дише кад играмо без разарача Жигића. Није исто ни да ли недостаје Станковић, професионалац из италијанске лиге, него и играч с искуством у репрезентацији још са Светског првенства 1998. С Видићем у пуној форми свака одбрана је кремен–камен, а кад је ровит, хтели ми то или не, срце нам се, ипак, стеже.
– Белгија има добар тим, који је с правом убрајан међу најозбиљније кандидате за једно од прва два места у нашој групи, али није добро почела квалификације и то скупо плаћа. Сутра нас очекује тешка утакмица, међутим, ми не можемо да побегнемо од улоге фаворита, – казао је капитен Младен Крстајић. – Не знам ко ће да буде јунак утакмице, наша одбрана или наш напад. Али, ако играмо формацијски како треба, као рецимо против Финске, онда ће то опет да буде заједнички успех.
У нашем тиму рачунају на победу, али не отписују сви Белгијанце. Један од оних који сматрају да наш противник није бацио копље у трње је и голман Владимир Стојковић:
– Док постоје теоријске шансе нико није отписан. Чак и да је тако Белгија игра пред својом публиком и то је само по себи довољан мотив да њени играчи дају све од себе. Знамо их с утакмице у Београду, али то ништа не мора да значи, јер свака екипа на један начин игра у гостима, а на други код куће. Овде ће, вероватно, да играју отвореније, па би то могло да нам отвори простор за игру.
Клементе је подсетио да смо у Београду победили с 1:0, али да су Белгијанци у последњих петнаестак минута озбиљно припретили и могли да изједначе. У Бриселу може да се очекује да наш тим на почетку прво мисли на свој гол, а да потом, кад Белгијанци истроше свој елан, преузму игру у руке и диригују до краја сусрета. Још боље ако пре тога уроди плодом неки наш противнапад.
--------------------------------------------------------------------------
Суди Норвежанин Хауге
Утакмицу Белгија – Србија судиће Норвежанин Хауге, који је водио прошле године финале Лиге шампиона Барселона – Арсенал. Домаћин очекује киша и око 25.000 гледалаца, пола од онога што главни белгијски стадион може да прими.
Кога ћемо гледати селектори крију као змија ноге. Србија, која ће први пут играти у потпуно белој опреми, могла би да буде у следећем саставу: Стојковић, Рукавина, Драгутиновић, Ковачевић (Дуљај), Видић, Крстајић, Короман, Јанковић, Пантелић, Кузмановић, Лазовић (Смиљанић).
Највероватнији састав Белгијанаца: Стајнен, Хуфкенс, Вермален, Компани, Ломбартс, Симонс, Дефур, Мудингаји, Стерхеле, Гор (Герартс), Дембеле.
--------------------------------------------------------------------------
Једанаест молби навијачима
Избацивање Партизана из Купа Уефе због дивљања његових присталица у Мостару против Зрињског је најозбиљнија опомена целом нашем фудбалу. Зато је Фудбалски савез Србије предузео мере да репрезентација не дође под удар Уефиних дисциплинских параграфа.
– Белгијанци су прихватили идеју нашег савеза да фудбалери на игралиште изађу у црвеним мајицима на којима на енглеском пише: „Стоп расизму”, а 15 минута пре утакмице капитени ће прочитати апел гледаоцима да навијају спортски, – саопштио је портпарол ФСС Александар Бошковић. – Знамо да ће бити наших навијача, али не знамо колико, јер савез не организује њихов долазак. Упућујемо им апел да покажу оно што је српски народ красило вековима, да нисмо расисти, шовинисти и хулигани, да умемо спортски да изражавамо и задовољство и незадовољство на трибинама.
За навијаче су спремљени леци на којима је на једној страни химна наше државе, а на другој, на српском и енглеском, својеврсних 11 заповести или молби навијачима.
Оне гласе овако: „Не расизму”, „Навијај за „орлове”. За Србију”, „Навијај до победе”, „Поштуј своју химну”, „Поштују химну ривала”, „Поштуј све актере утакмице”, „Уживај у фудбалу”, „Навијај достојанствено”, „Одбаци дрогу и насиље”, „Подржи фер–плеј” и „И ти си део утакмице”.
Od specijalnih izveštača ŽELJKO VUČKOVIĆ,NOVAK ĐOKOVIĆ
NI MI NISMO ANĐELI!
Srpski
fudbaleri uvereni da će večeras da pobede Belgiju, samo selektor
Klemente tvrdi da tri boda u susretu sa "đavolima" nisu "pod obavezno"
Srpski
selektor Havijer Klemente kaže da "orlovi" uopšte ne moraju večeras da
pobede Belgiju u Briselu! Baskijski stručnjak tvrdi da je Srbiji za
plasman na Evropsko prvenstvo potrebno da od preostalih sedam
kvalifikacionih mečeva dobije pet i sigurno će se plasirati na EP.
- Sa pet pobeda sto odsto smo na Evropskom prvenstvu. Sa tih 15 bodova nema šanse da ne bismo bili među prve dve ekipe na kraju. Međutim, moguće je da se plasiramo i ako ne osvojimo tih 15 bodova, pod uslovom da naši rivali izgube neke utakmice.
Dakle, sve je otvoreno i
pravo da vam kažem, meni je potpuno svejedno gde ćemo zabeležiti tih
pet pobeda, uopšte ne biram protivnike, samo zbrajam bodove - jasan je
Klemente.
Belgija - Srbija BELGIJA:
Stajnen - Hofkins, Lamberts, Kompani, Vermalen - Simons, Mudingaj,
Defor, Van den Bore - Sterkele, Dembele. SELEKTOR: Rene Van der Ejken. SRBIJA: Stojković - Rukavina, Vidić, Krstajić, Dragutinović - Kovačević, Kuzmanović, Koroman, Janković, Smiljanić (Lazović) - Pantelić. SELEKTOR: Havijer Klemente. |
Kada je u pitanju duel
sa Belgijancima, Klemente ističe da nas očekuje izuzetno težak meč,
protiv rivala koji je nezgodan i zbog toga što ima potpuno drugačije
ciljeve:
- Za razliku od nas koji živimo u sadašnjosti i
borimo se za Evropsko prvenstvo, oni su zbog nekoliko poraza na početku
kvalifikacija izgubili sve šanse i sada žive u budućnosti, odnosno
pripremaju tim za kvalifikacije za SP.
Činjenica da će "orlovi" igrati bez trojice startera (Stanković, Žigić, Krasić) uopšte ne brine Klementea:
-
Nikada ne razmišljam o onima kojih nema. Svi znate koliko cenim
Stankovića i Žigića, ali budite uvereni da momci koji će igrati umesto
njih neće ništa slabije odraditi posao. Imam apsolutno poverenje u njih.
Mnogo konkretniji od Klemente bio je kapiten Mladen Krstajić:
-
Bez lažne skromnosti, mi smo večeras u Briselu favoriti. To govori i
igrački kadar, ali i pozicija u grupi. U ime igrača kažem vam da smo
svesni odgovornosti i značaja koji ovaj meč nosi i zato sam uveren da
ćemo ispuniti cilj. Za to je dovoljno da izađemo na teren, odigramo
hladne glave i baš kao Fincima u Helsinkiju pokažemo da smo jednostavno
jači.
Belgijanci ne kriju da se od svih naših igrača najviše
plaše Milana Jovanovića i ne mogu čudu da se načude zbog toga što on
neće biti u startnih 11. Belgijski novinari uveravaju nas da bi "Lane",
da je kojim slučajem uzeo njihovo državljanstvo, imao garantovano mesto
u timu.
Pokažimo da Srbi nisu rasisti! |
- Oni me
najbolje poznaju, pa je donekle i razumljivo što mi ne daju mira.
Međutim, ja sam im rekao da se uopšte ne opterećujem da li ću i koliko
igrati i da me samo zanima da Srbija pobedi. Čak sam im ponudio da oni
budu favoriti, a da mi osvojimo tri boda - rekao je Milan Jovanović.
O njegovom statusu govorio je i selektor Havijer Klemente:
-
Jovanović ima neke karakteristike koje su nama izuzetno bitne i on nam
je veoma važan igrač, ne samo za Belgiju, neo i za naredne mečeve u
kvalifikacijama - izjavio je Klemente, i po svom dobrom starom običaju
odbio da kaže da li će mu ukazati poverenje od prvog minuta.
Inače, kada je u pitanju sastav našeg tima, iako Klemente ćuti, saznajemo da praktično ima samo jednu dilemu: Lazović ili Smiljanić. Ukoliko Danko dobije prednost, igraćemo sa dva napadača i sa dva zadnja vezna (Kuzmanović, Kovačević) i dvojicom po bokovima (Koroman, Janković).
Ako sa druge strane Lola debituje, on bi sa Piksijem Kovačevićem bio zadnji vezni, Kuzmanović bi igrao ispred njih, a Koroman i Janković bi sa bokova pomagali Panteliću.
ŽELJKO VUČKOVIĆ,NOVAK ĐOKOVIĆ
- Najnovije
- Najčitanije


Jakirović traži pojačanja na Svjetskom prvenstvu: Iskusni belgijski reprezentativac glavna meta Hulla
1 dan•Engleski nogomet

Radikalna kazna Fife zbog uplitanja politike: Država suspendirana iz svih nogometnih natjecanja pod okriljem
1 dan•Nogometni svijet

Como produljio ugovor s Hrvatom: 'On ima mentalitet kakav želimo izgraditi u klubu'
1 dan•Talijanski nogomet

Mathieu Acapandié potpisao višegodišnji ugovor s Bijelima
2 dana•SuperSport HNL

Dinamo danas igra prvu pripremnu utakmicu - evo gdje i kada je prijenos
2 dana•SuperSport HNL

Inter započeo pregovore s Real Madridom oko dovođenja Nice Paza
2 dana•Talijanski nogomet

Solin još jednu godinu organizira malonogometni turnir pod nazivom 'Zlatni Pan kup Solin 2026'
2 dana•Futsal

Alžir - Austrija 3:3: Šest golova i na kraju ishod koji odgovara jednima i drugima
9 sati•SP 2026.

Como produljio ugovor s Hrvatom: 'On ima mentalitet kakav želimo izgraditi u klubu'
1 dan•Talijanski nogomet

Dinamo danas igra prvu pripremnu utakmicu - evo gdje i kada je prijenos
2 dana•SuperSport HNL

Dejan Lovren napušta PAOK nakon sezone obilježene ozljedama
3 dana•Ostale lige

Real Madrid aktivirao povratnu klauzulu za Nicu Paza
2 dana•Španjolski nogomet

Bruno Durdov došao do pogotka već u prvoj utakmici u novom klubu
2 dana•Ostale lige

Radikalna kazna Fife zbog uplitanja politike: Država suspendirana iz svih nogometnih natjecanja pod okriljem
1 dan•Nogometni svijet

Mathieu Acapandie nadomak potpisivanju ugovora s Hajdukom
2 dana•SuperSport HNL





