Moderator
Pristupio: 19.09.2010.
Poruka: 40.842
30. srpnja 2021. u 16:47

Završeno je zadnje kolo po skupinama. Zanimljivo je da nemamo ekipu sa svim pobjedama niti ekipu sa svim porazima iako je mirisalo na to.

Skupina A

Prolaze Australija, Indija, Argentina i Španjolska, ispadaju Novi Zeland i Japan.

Kookaburras (Australija) je opravdala titulu favorita grupe, u sjajnoj su formi, dobili su sve osim Španjolske zadnje kolo (bilo je 1:1, a gol su primili pred sami kraj) kojoj je trebala pobjeda za proći dalje, a Australiji to nije ništa značilo, kako sam već i najavio. Loša stvar je šta su ih zeznuli u grupi B. Argentina je dobila Novi Zeland 4-1 u izravnom dvoboju za proći skupinu i na kraju čak uhvatili treće mjesto. Indija je sve pobjedila u grupi osim , logično, Australije, tu su nastradali sa visokih 1-7. Japan se nije osramotio s ovom ekipom.

Skupina B

Prolaze Belgija, Njemačka, Velika Britanija i Nizozemska, ispadaju Južna Afrika i Kanada

E ovdje se svašta mijenjalo. Belgija je glatko sve dobila osim zadnje kolo Britance. Njemačka je uhvatila drugo mjesto, pokazali su snagu dobivši i Nizozemce i Britance, ali bode u oči poraz od Južne Afrike. Britanci su dobili dvije najlošije ekipe, ali zato imaju dva remija (po 2:2) sa konkurentima Nizozemskoj i Belgijom. Najveće razočarenje (barem meni) je svakako ekipa Nizozemske, muče se dosta, tek četvrto mjesto u skupini, a zato sada igraju sa Australijom. Prije bi dao prednost Nizozemcima, ali gledajući trenutnu formu, ovo Kookaburrasi dobijaju. Južna Afrika je ostvarila povijesnu pobjedu protiv Njemačke, a Kanada je uspjela uzeti bod Afrikancima (4:4) iako su do sada primili dvije porcije (od Njemačke 7 i Belgije 9 komada).

Sad slijedi dan odmora pa nastavak natjecanja.

Moja prognoza: dalje idu Australija, Indija, Njemačka i Belgija.

I wear a mask. And that mask, it's not to hide who I am, but to create what I am.
The Phantom
The Phantom
Moderator
01. kolovoza 2021. u 14:12

Njemačka - Argentina 3-1

Presudilo je bolje izvođenje kaznenih kornera. Nijemci zabijaju 3 gola iz 4, a Argentina samo 1 iz 5 pokušaja. Zanimljivo je da je prošlo zlato na OI u Riu osvojila Argentina i to baš na račun sjajnog postotka kaznenih kornera, tad je briljirao branič Gonzalo Peillat koji je bio najbolji strijelac turnira, ali nema ga sad u Tokyu.

Australija - Nizozemska 2-2, pobjeda Australije nakon shootouta 3-0

Derbi je u potpunosti opravdao očekivanja pa smo gledali jednu izrazito napetu utakmicu. Australija je svakako bila favorit u meču, kako sam i najavio, ali Nizozemci isto imaju klasu u ekipi. Vodili su Kookaburrasi 1-0 i 2-1 (oba pogotka je zabio Wickham iz igre), ali Nizozemci se vraćaju golom iz kaznenih te golom iz penala. Dosta izjednačena utakmica koja je u shootoutima potpuno pripala Australiji. Nizozemci su pucali prvi i promašila su prva trojica, kod Australije su svi zabili. Koristili su i video tehnologiju, ali nije im pomogla.

Belgija - Španjolska 3-1

Španjolci su najavili potencijalno iznenađenje jer su poveli, ali Belgija se budi u trećoj četvrtini i okreću rezultat. Zaslužena pobjeda jer su bili dosta bolji, bolja iskoristivost kaznenih, veći posjed, više udaraca, više ulazaka u kazneni prostor.

U ovim trenucima je počela zadnja utakmica Indija - Velika Britanija.

The Phantom
The Phantom
Moderator
01. kolovoza 2021. u 18:16

Indija - Velika Britanija 3-1

Ispada lagana pobjeda, ali nije bilo baš tako. Presudila je odlična efikasnost napadača Indije koji si zabili sva tri gola iz igre iz samo 6 udaraca. Zanimljivo je da nisu imali niti jedan kazneni korner. Britanci su pak imali inicijativu, posjed, udarce, ulaske u prostor, ali samo jedan gol iz 8 kaznenih ih je koštao prolaza.

Zasad imam 4/4, ali sad će biti teže prognozirati. Slijedi dan odmora pa nastavak.

[uredio odgovornost - 02. kolovoza 2021. u 23:30]
"U hrvatskom jezikoslovlju nema atributa kojima se može objasniti veličina Hajduka. Hajduk je ne samo vječan, Hajduk je neuništiv!"
The Phantom
The Phantom
Moderator
03. kolovoza 2021. u 21:41

Indija - Belgija 2-5

Sigurna predstava uz dominantnu igru Belgijanca, ali svejedno utakmica rješena tek u zadnjoj četvrtini. Belgija je prva povela, ali Indijci preokreću još u prvoj četvrtini. Iz kaznenog kornera Hendrickx izjednačava na 2-2. Treća četvrtina prolazi relativno mirno, a u četvrtoj Belgija daje gas i pobjeđuje, na kraju ispada relativno lako. Hendrickx još jednom iu kaznenog, pa onda iz penala nakon video odluke i točku na i stavlja Dohmen u zadnjoj minuti. Belgija dosta dominantnija, čak 23 udarca na gol i 14 kaznenih.

Australija - Njemačka 3-1

I ovdje je favorit potvrdio prolaz, ali "samo" kroz rezultat. Nijemci su bili ti koji su pritiskali i napadali, prolaza ih je koštala izrazito loša efikasnost. Samo jedan gol, i to iz kaznenog (6 pokušaja), dok su Australci zabili 3, dva iz igre i jedan iz kaznenog od ukupno 2 pokušaja. Samo 10 ulazaka Australaca u napadački prostor nasuprot 20 ulazaka Nijemaca. Mogu zahvaliti golmanu koji je danas bio u formi.

The Phantom
The Phantom
Moderator
04. kolovoza 2021. u 23:06

Za treće mjesto igraju Njemačka - Indija.

Susret za koji se nije lako motivirati. Dvije ekipe koje osobno ne preferiram, ali svejedno jake ekipe sa uspješnim rezultatima. Ne tako davno Njemačka je bila svjetski broj jedan, a i sada su jako blizu samom vrhu. Višestruki osvajači svjetskog, europskog i olimpijskog zlata, trenutno brane broncu iz Ria, a prije toga imaju dva zlata zaredom. Igraju jako dobar turnir, iako imaju 3 poraza, dva upravo od oba finalista, ali bode u oči veliko iznenađenje kad su izgubili od Južne Afrike.

Indija spada u sami vrh  svjetskog hokeja, ali njihov prime je bio u malo daljoj prošlosti. Izmjenom nekih pravila kao i razvojem hokeja u ostalim državama Europe i svijeta, dolazi do smjene na vrhu. I dalje je to jako dobra ekipa, ali jako teško će doći do zlata na nekom prvenstvu. I dalje drže rekord sa 8 zlata na OI, ali zadnje je bilo sad već daleke 1980. U sličnoj situaciji su kao i Njemačka, imaju dva poraza, oba od finalista, posebno je bio bolan protiv Australije, čak 1-7.

Iako je na ljestvici reprezentacija Indija jedno mjesto ispred Njemačke, ja bi ovdje malenu prednost ipak dao Nijemcima.

Finale:

Australija - Belgija

Dvoboj dvije najbolje reprezentacije, čak su i na ljestvici trenutno prva i druga. Kao da je sve rađeno da se sastanu u finalu, obe igraju u odličnoj formi. Australija ima skoro sve pobjede i to u hendikepu. Iks imaju protiv Španjolske zadnje kolo u skupini kad im to nije značilo za prolaz, a jaku Nizozemsku su prošli (tek) nakon shootouta. Izuzetno jaka ekipa, ulazi kao mali favorit za zlato.

Belgija je također sjajna reprezentacija. Godinama ulažu u hokej, infrastrukturu, trenere i njihov rezultat je vidljiv. Aktualni su svjetski prvaci (prvo zlato na SP), prije dva mjeseca su osvojili broncu na Euru koje je promijenilo datum natjecanja, a na Euru prije toga su osvojili zlato, također prvo zlato na Euru, a sad, pogađate, imaju priliku osvojiti prvo zlato i na OI. U Riju su izgubili u finalu od Argentine. Volio bi da ova sjajna generacija poveže ova tri zlata u kratkom razdoblju jer su stvarno jaka ekipa, počevši od golmana Vanascha pa sve do raznovrsnog napada. Njihov uspjeh nije došao preko noći već konstantim ulaganjem u sport.

[uredio The Phantom - 04. kolovoza 2021. u 23:23]
The Phantom
The Phantom
Moderator
05. kolovoza 2021. u 10:31

Njemačka - Indija 4-5

Bronca ipak pripala Indijcima koji prekidaju lošu tradiciju neuzimanja medalja na OI dugu 40 godina. Povela je Njemačka 1-0 golom iz igre i imala priliku otići na 2 razlike, ali ne iskorištavaju svoje prilike i kaznene pa ga očekivano primaju početkom druge četvrtine. Činilo se da imaju kontrolu nad utakmicom jer ubrzo u dvije minute Nijemci zabijaju 2 gola i imaju relativno sigurnih 3-1, ali već do poluvremena Indijci zabijaju još 2 gola iz kaznenog i tako se odlazi na odmor. Indijci s još dva gola (jedan iz penala) potpuno okreću utakmicu, a u zadnjoj četvrtini Njemačka je uspjela samo smanjiti na konačnih 4-5. Još jednom ih je na turniru koštala loša efikasnost. Ukupno 24 udarca za 4 gola, a posebno su loši bili u kaznenim, 13 kaznenih i samo jedan iskorišten za razliku od Indijaca koji su iz kaznenog zabili 2 gola od 6 pokušaja plus jedan iz penala. Vrhunska ekipa mora imati vrhunske pucače kod izvođenja kaznenih jer kod top ekipa to često bude razlika između pobjede i poraza (primjer Argentina zadnje OI).

Australija - Belgija 1-1 (2-3)

Zlato za Belgiju! Kakva je ovo samo bila utakmica! Mreže su mirovale sve do treće četvrtine kada Aubel pogađa za vodstvo Belgije golom iz igre. Wickham izjednačava početkom četvrte četvrtine također iz igre. Utakmica završava 1-1 i kreće izvođenje shootouta. Onda na scenu stupa vratar Belgije Vanasch koji brani čak 3 shootouta i još k tome se zadnji ponavljao, ali opet je obranio udarac Whettona i donio zlato.

Jako dobra utakmica, Belgija ukupno nešto bolja iako je malo zakazao najbolji strijelac Hendrickx u utakmici, a nije ni imao nešto previše prigoda. Na cijeloj utakmici samo 4 kaznena, tri za Belgiju i jedan za Australiju. Obrane su bile na top nivou. U tri godine je Belgija vezala tri zlata, kako sam prethodno i napisao, europsko, svjetsko i sad olimpijsko. Zanimljivo je kako su svjetsko također osvojili nakon shootouta protiv Nizozemske, i tad je briljirao Vanasch i tad se također prilikom shootouta gledao video. Napetost na samom vrhuncu.

Dugoročna strategija, plan, konstantno ulaganje u sport, infrastrukturu i edukaciju se Belgiji višestruko isplatilo jer imaju nagli uzlet u zadnjih petnaestak godina.