Sjećanje na srpske žrtve
Kristina Ćirković 12.07.2008 20:05
BRATUNAC - Služenjem parastosa u Bratuncu i Srebrenici, te polaganjem vijenaca na spomen-obilježja juče je obilježeno 16 godina od stradanja Srba u ovom kraju.
Parastos za 69 ubijenih i 19 nestalih Srba u Bratuncu i Srebrenici služen je na Vojničkom groblju u Bratuncu, a u srebreničkoj crkvi pokrova presvijete Bogorodice parastos je služen za oko 3.500 stradalih srpskih civila i vojnika u srednjem Podrinju i Birču.
Vijence na spomen-obilježja u Bratuncu i srebreničkom selu Zalazje položile su delegacija Vlade RS,delegacija OHR-a, delegacija Boračke organizacije RS, predstavnici opštinskih boračkih organizacija i organizacija porodica poginulih, zarobljenih i nestalih civila, Crvenog krsta RS i opštinskih i stranačkih delegacija.
Podsjećanje na 12. juli 1992. godine proteklo je u znaku ogorčenja porodica srpskih stradalnika što za zločine koje su nad njihovim najmilijim počinile muslimanske snage iz Srebrenice još niko nije odgovarao.
"Zar niko i nikada neće odgovarati za svirepo ubistvo mog sina Željka, koga su ubili samo zato što je bio Srbin", upitala je Radojka Giljević, milujući sliku svoga jedinca postavljenu sa još 83 fotografije na spomenik u srebreničkom selu Zalazje, koji je juče otkriven i osveštan.
Milorad Dodik, premijer RS, koji je predvodio delegaciju Vlade RS, istakao je da porodice 3.500 ubijenih Srba "tuguju za svojim najmilijima, ali i zbog toga što svijet ne razumije njihovu patnju i ne uvažava činjenicu da su ovdje ginuli i Srbi i to u velikom broju".
"Mi ne omalovažavamo žrtve drugih i prihvatamo da se ovdje desio lokalni genocid pred kraj rata. Republika Srpska, prihvatajući svoj dio političke odgovornosti, podržava procesuiranje svih koji su ratne zločine činili u ime srpskog naroda", rekao je Dodik obraćajući se okupljenima na duhovnoj akademiji upriličenoj juče u srebreničkom Domu kulture.
Ističući da, kada je u pitanju Srebrenica, "nije bilo nevinih" i da odgovornost stoji na sudovima, premijer RS je ukazao da se pomirenje "ne gradi drugačijim pristupom stradanjima u BiH i ocjenama događaja".
"Bol porodica koje su izgubile svoje članove mora biti poštovan, bez obzira kojem narodu pripadaju", kazao je Dodik i naglasio da je oslobađajućom presudom koju je Haški tribunal izrekao ratnom komandantu Srebrenice Naseru Oriću "urušeno povjerenje srpskog naroda u međunarodne institucije pravde".
Predsjednik Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila RS Nedeljko Mitrović nada se da će novoformirani Operativni tim Vlade RS, u saradnji s Institutom za nestale BiH, istrajatiu procesu traženja nestalih osoba, kako bi njihova tijela bila predata porodicama i dostojno sahranjena.
Predsjednik Boračke organizacije RS Pantelija Ćurguz najavio je da će ova organizacija zatražiti od nadležnih institucija RS i BiH da se dođe do istine o svim zločinima počinjenim u BiH.
Obilježavanju 16. godišnjice stradanja Srba u Podrinju prisustvovao je zamjenik visokog predstavnika u BiH Ivan Bušnjak koji jeistakao da mu je čast da u ime OHR-a oda poštu nevinim srpskim žrtvama.
"Za nas su sve žrtvejednake i mi, bez obzira kojem narodu pripadaju, odajemo poštu svim nevino stradalim u BiH", rekao je Bušnjak.
Na Petrovdan 1992. godine muslimanske snage iz Srebrenice upale su u srpska sela Zalazje, Biljača i Sase na području srebreničke i bratunačke opštine, gdje su ubile 69 srpskih civila i vojnika, 19 zarobile, te opljačkale i popalile svu srpsku imovinu.
Za ovaj zločin, kao i za mnoge druge počinjene nad Srbima na ovom području, ni nakon 16 godina još niko nije odgovarao.
Barbie, Winx, Bratz, Hello Kitty, Dora...