Euro 2000: Francuska - Danska 3:0

Boris Bilas • nedjelja, 11.06.2000.

Svjetski prvaci Francuzi uspješno su krenuli u pohod na europski tron uvjerljivom pobjedom nad bivšim prvacima Danskom 3-0 (1-0). Francuzi su prikazali sjajnu igru i potvrdili su svoju kandidaturu za prvaka Europe. Iako su Danci na početku pružili vrlo dobar otpor, Francuzi su brzo pruzeli kontrolu nad igrom te su brzim kontrama i polu-kontrama zabilježili uvjerljivu pobjedu.

Odlični Henry u dvoboju sa Schjonbergom (Reuters)

Danci, koji su u utakmicu ušli bez ozljeđenih Jesa Hogha i Tomasa Helvega, krenuli su bolje u utakmicu te su prvi zaprijetili već u 3. minuti kada je Jon-Dahl Tomasson sam izbio pred Bartheza, koji fenomenalno reagira i nogom brani Tomassonov udarac. Nekoliko minuta poslije drugi danski napadač Ebbe Sand sa 16 metara upućuje dobar udarac, ali Barthez ponovno brani.

Nakon toga Francuzi preuzimaju igru i počinje pritisak na vrata Schmeichela. Prvo je Anelka izbio sam pred danski gol, ali je nakon što je obišao Schmeichela otišao ukoso i pogodio samo vanjski dio mreže. Prvi gol na utakmici vidjeli smo u 16. minuti. Blanc je započeo akciju proturivši loptu Anelki koji je ponovno izbio pred danskog vratara koji uspijeva doći prvi do lopte, ali ju samo odbija do Blanca, koji lagano pogađa prazan Danski gol. Nakon gola Francuzi malo posustaju, ali bez većih problema drže loptu u svojim nogama. Do kraja prvog djela vidjeli smo još samo šansu Zidanea, ali najbolji francuski igrač nije uspio prevariti Schmeichela. Tako se na odmor otišlo s prednošću Francuza 1-0.

Odmah na početku drugog poluvremena Tofting iz slobodnog udarca stavlja na muke Bartheza koji se dobro namučio da obrani taj udarac. I to je bilo sve što smo od Danaca vidjeli na ovoj utakmici. Francuzi su puštali Dance da dolaze do tridesetak metara od Barthezovih vrata, a onda su im oduzimali loptu i stvarali brze napade iz kojih su dolazili do velikh prilika.

Veselje Francuza - Anelka, Blanc i Djorkaeff (Reuters)

Prvo je u 58. minuti Zidane našao Henrya koji dolazi sam pred danski gol, ali loše puca te lopta odlazi pored stative. Sljedeću priliku Francuzi su imali u 61. minuti kada je Henry sjajno centrirao, a Anelka glavom puca malo kraj stative.

Već u sljedećem napadu Francuzi su povećali vodstvo, Zidane je oduzeo loptu na sredini svoje polovice terena i brzo uposlio Henrya, koji u punom sprintu pretrčava 60-tak metara i izbija sam pred Schmeichela te sa preciznim udarcem postiže drugi Francuski gol.

Nakon gola igra se ponovno smiruje sve do 86. minute kada Wiltord, koji je ušao umjesto Anelke u 81. minuti, na sličan način kao i Henry kod drugog gola izbija sam pred Schmeichela koji ovog puta uspješno brani.

I kada su svi očekivali kraj, Francuzi su izveli još jednu kontru iz koje postižu još jedan gol. Zidane je pronašao Vieiru, koji je izbjegao zaleđe, na desnoj strani, a ovaj nakon solo prodora nesebično upošljava Wiltorda, kojemu nije bio problem pogoditi prazna danska vrata.

Francuzi su tako uspješno krenuli u ovo natjecanje, a ova pobjeda protiv protivnika kojeg su se itekako pribojavali sigurno će im podići samopouzdanje prije ogleda s neugodnim Česima. I za kraj jedna zanimljivost: Francuzi su do sada dva puta osvajali velike trofeje, 1984. bili su prvaci Europe, 1998. svjetski prvaci, na oba natjecanja u grupi su igrali s Dancima i pobijedili ih oba puta s 2-1. Zanimljivo je i to da kada su Danci bili prvaci Europe 1992.u grupi su igrali s Francuzima i pobijedili ih. Ako je suditi po tome Francuzi bi trebali po drugi puta biti prvaci Europe, a ako će cijeli turnir igrati kao danas - to uopće nije nemoguće.