Euro 2000: Španjolska - Norveška - 0:1

Marko Breljak • utorak, 13.06.2000.

Prije ove utakmice Norveška i Španjolska proglašavani su najvećim favoritima C skupine. Samim time njihova utakmica bila je derbi ove skupine. I kao i svi derbiji vidjeli smo tvrdu. čvrstu utakmicu i tek jedan gol, a na iznenađenje svih postigli su ga Norvežani, nakon pogreške Moline, te iznenadili jednog od favorita prvenstva.

Španjolska je poput očekivanja igrača u formaciji 4-4-2, a Norvežani u zaigrali u rasporedu 4-5-1 gdje je Flo bio jedini istureni napadač. Malo iznenađenje je bilo vidjeti u početnoj postavi izuzetno bitnog igrača za Norvešku i njenog kapetana, Henninga Berga. Španjolci su nešto bolje ušli u utakmicu te su imali prvu šansu u 9. minuti, kada je udarac Exteberrie iz daljine završio u gredi gola Norvežana. Uzvratili su vratnicom i Norvežani u 20. minuti. Nakon odličnog centaršuta Solskjaer je natrčao i glavom pogodio samo okvir gola.

Do poluvremena smo vidjeli neprecizan udarac Urzaiza glavom, a najljepšu prigodu za Španjolce propustio je Raul, koji je izigravši off-side zamku norveške obrane pucao samo pored gola. Tako je nakon jednog blijedog prvog dijela rezultat bio 0:0.

Norveška radost - prvi pobjeda je u džepu

U nastavku se slika nije mijenjala, Španjolci su pritiskali, a Norvežani branili. Tek vrijedi izdvojiti odličan udarac Frana u 52. minuti, koji je Myhre jedva “ukrotio” ta čvrsto prigrlio loptu ispred natrčalog Raula. Bez nekih posebnih prigoda tekla je igra, a kada to nitko nije očekivao u 66. minuti vidjeli smo pogodak, koji je i odlučio pobjednika.

Jedna dubinska lopta upućena je u napad Norvežana, Molina pogrešno istrčava, a Iversen glavom iznad Moline pogađa mrežu “furije” za vodstvo svoje momčadi 1:0. Španjolci su šokirani, a Camacho reagira i uvodi u igru Mendietu i Alfonsa. To je uvelo živost u igru Španjolske i pitanje je zašto je Camacho držao kapetana Valencije toliko dugo na klupi, kada se zna da se radi o jednom od najboljih španjolskih veznih igrača.

Do kraja utakmice Španjolci su u nekoliko navrata zaprijetili preko Salgada, Mendiete i Raula, ali se do kraja rezultat nije mijenjao.

Tri vrijedna boda tako idu Norvežanima, koji su to svakako zaslužili jer su čvrstom i borbenom igrom potpuno onemogućili napad “furije”. Vrlo malo smo vidjeli od Raula, Valerona i Urzaiza i žele li Španjolci dalje moraju napraviti nešto u veznom redu i napadu. Na kraju moramo izabrati igrača utakmice, a to je vrlo teško jer smo vidjeli odličnu momčadsku predstavu Skandinavaca. Ipak odskakala je njihova obrana, a u noj možda možemo izdvojiti tek jedno ime, Vegard Heggem.