Splitska banka - Jug - 9:9 (1:2, 3:1, 3:2, 2:4)

Prva utakmica finala doigravanja vaterpolskog prvenstva Hrvatske
SPLITSKA BANKA Split - JUG Dubrovnik - 9:9 (1:2, 3:1, 3:2, 2:4)

SPLITSKA BANKA: Školneković, Đogaš (2), Trumbić, Jaić, Burburan (1), Polačik, Sarić, Nagy (1), Vegar, Barać (2), Kunac, Letica (2), Oreb, Vrdoljak

JUG: Volarević, Vranješ (1), Pecotić, Rilović, Kržić, Smodlaka, Medan (1), Ivaniš, Bošković (2), Molnar (2), Iveković, Fatović (3), Karač, Balić

Igrač više: S.banka 12 (4), Jug 12 (5)

Pune tribine i okolni “vidikovci”, odličan vaterpolo (Snimio: Baldo Leburić)

Prva utakmica finala vaterpolskog prvenstva Hrvatske nije dala pobjednika, ali je promijenila stranu glede favorizirane momčadi za konačni trijumf. Splitska banka je figurirala kao lagani favorit, u omjeru čak i manjem od 51-49, no ipak su “bankari” imali laganu prednost, zbog prednosti domaćeg bazena u prvoj i eventualnoj trećoj utakmici. Ipak, Jugaši su remijem u Splitu, kojeg im je osigurao Alen Bošković, pogotkom 13 sekundi prije kraja utakmice, svjetla reflektora uperila u sebe i najavila super spektakl u Dubrovniku u subotu, pred sigurno više od 5 000 gledatelja.

Utakmica u Splitu počela je čvrstim obranama, pomalo “ziheraški” i bez velikog rizika, kao da su i jedni i drugi dugo “opipavali” puls onog sa suprotne strane. Iako se nije moglo ništa novoga naučiti, jedni o drugima ionako znaju sve. Stoga ne čudi i prvi pogodak Vrdoljaka, tek nakon 5 minuta igre. Gosti su brzo odgovorili, sa dva lijepa poteza Tamasa Molnara otišli na prvi odmor s minimalnom prednošću.

Izjave

Drugi dio bio je najava buđenja domaćina, pogoci Letice, Baraća i Đogaša doveli su ih u prednost, a osim pogotka Vranješa, Jugaši nisu uspjevali provići loptu iza ponovno sjajnog Siniše Školnekovića. Obje momčadi imale su problema s realizacijom igrača više, na kraju druge četvrtine i jedni i drugi imali su ispod 50% realizacije.

Početkom treće četvrtine, “bankari” su u naletu stvorili prvu veliku prednost od tri gola, serijom od 4:0 koja je nastavljena od sredine druge četvrtine. Jugaše su u igri držala dvojica, kapetan Elvis Fatović, koji je postigao jedine pogotke za Dubrovčane u ovom dijelu igre, te vratar Goran Volarević; koji nije htio dopustiti Školnekoviću da ga zasjeni. Splićani su držali utakmicu čvrsto u svojim rukama, imali su napad za +4 minutu prije kraja trećeg dijela, no brzopleto su ga prokockali, a spomenuti Fatović je iz kontre smanjio na “samo” +2 “bankara”. Koliko je ovaj gol bio važan, pokazala je posljednja četvrtina...

Žustra borba - pjenio se bazen (Snimio: Baldo Leburić)

Splićani su ponovno urnebesno ušli u četvrtinu, pogodak Baraća ponovno ih je vratio na +3 (8:5), a Đogaš je polovinom zadnje četvrtine postavio i 9:6. No, zatim su se “bankari” jednostavno - izgasili. Dvaput su Jugaši iskoristili igrača više, i došli na “škakljivih” 9:8, što je dodatno zakompliciralo igru domaćina. Kapetan Oreb je 30 sekundi prije kraja pogodio vratnicu u situaciji s igračem više, da bi Bošković u kontranapadu brzo savladao Školnekovića i najavio veliko, i po tijeku susreta neočekivano slavlje gostiju. U 13 preostalih sekundi, “bankari” nisu uspjeli uputiti udarac prema golu, što je bio znak velikog slavlja Dubrovčana.

Jug će tako imati prigodu proslaviti i drugi ovogodišnji trofej pred svojim navijačima u Gružu, nakon prvog osvajanja LEN kupa, smiješi im se i prva titula prvaka Hrvatske. Za drugi ovosezonski trofej biti trebati će bilo kakvu pobjedu u subotu, no isti rezultat će značiti titulu i Splićanima. Stoga je izvjesno da nas u Gružu očekuje paklena završnica jedne prekrasne vaterpolske sezone...