Euro 2000: Italija - Belgija 2:0

Bojan Poturica • srijeda, 14.06.2000.

Italija je nakon ove utakmice postala prva reprezentacija na EURO-u 2000 koja je osigurala nastup u četvrtfinalu. Talijani za pobjedu od 2:0 trebaju zahvaliti ponajviše svome golmanu Francescu Toldu koji je gotovo uvijek bio na pravom mjestu. U odnosu na utakmicu protiv Turske, kod Talijana nije startao Gian Luca Pessoto nego Marc Juliano. Stoga je Maldini igrao lijevog bočnog, no na tome mjestu nije bio posebno zapažen. U Belgiji je startao Niko Van Kerchoven umjesto Leonarda koji je ozlijeđen. No ozlijedio se i Kerchove pa je kraj prvog poluvremena u igru ušao Marc Hendrikx.

Talijani su počeli agresivno. Već u drugoj minuti u naletu je Antonio Conte, no ništa od gola. U četvrtoj minuti prva akcija Belgije. Sa desne strane ubacuje rastrčani Verheyen, ali na drugoj strani nema nikoga. Samo minutu kasnije De Vilde spašava u zadnji čas mrežu ispred Francesca Tottija. U šestoj minuti Maldini otima loptu Belgijancima u šesnaestercu te puca sa pet metara. De Vilde brani, a lopta se odbija do Pipa Inzaghija koji ne realizira priliku. No, dvadesetak sekundi kasnije nakon slobodnog udarca, Totti glavom zabija za 1:0. Belgija uzvraća preko Goora koji u devetoj minuti sa 17-18 metara tuče snažno i pogađa vratnicu. Nakon njega tuče i Emile Mpenza iz šesnaesterca, a u 20. minuti isti igrač tuče preko gola. U istoj minuti Wilmots je nakon kornera dobro skočio te je lijepo pucao glavom, ali na mjestu je bio Toldo. U 21. minuti Branko Strupar našao se u izgkednoj prilici. Dobio je loptu na 6-7 metara leđima okrenut prema golu. U pokušaju da si namjesti šut škaricama, Strupar gubi loptu, no u trku nailazi Wilmots. Ponovno brani Toldo.

Nakon toga 10-minutno zatišje. U 31. minuti Niko Van Kerchoven tuče sa 25 metara pored gola. Minutu kasnije, Wilmots je isprobao sa 20 m, no Toldo je opet na mjestu. Zatim nešto nakon dugo vremena pokušavaju i Talijani. Totti ubacuje sa lijeve strane, a Conte se nije snašao između dva belgijska igrača. U 40. minuti Belgijanci su odigrali jednu lijepu kombinaciju. Strupar dodaje Mpenzi, a ovaj proslijeđuje Wilmotsu koji promašuje.

Gol za Belgiju visi u zraku. Francesco Toldo je skinuo sve u prvom poluvremenu i Belgijanci se nadaju da će u drugome biti bolje sreće. Početkom drugog poluvremena odlično puca Stealens, no ponovno odličnim refleksom brani Toldo. U 53. Wilmots pokušava glavom pored vratnice. Belgijanci imaju loptu i inicijativu, no kada oni ne iskorištavaju svoje šanse zašto to ne bi Talijani. Fiore je u 66. minuti doveo Italiju do 2:0 i potopio sve nade Belgijanaca koji su i dalje pokušavali no nisu imali niti jednu konstantniju priliku. Ipak Belgijanci su pokazali kako treba protiv borbenih Talijana. Prebacivanje lopte na drugu strane te umaranje igrača talijanske reprezentacije nije loša taktika koja može poslužiti Švedskoj. Ipak, duh Talijana je ostao isti. Ne moramo igrati dobro, važno je da pobjeđujemo. Da nije bilo Francesca Tolde pobjeda Talijana bi uvelike bila upitna.