Euro 2000: Danska - Nizozemska 0:3

Goran Štimec • petak, 16.06.2000.

Reprezentacija Nizozemske još je jedna od reprezentacija koje ja nastup u četvrfinalu osigurala već nakon drugog kola natjecanja po skupinama. Nakon pobjede protiv Češke u prvom kolu 1:0, danas su Nizozemci pobijedili Dansku s visokih 3:0, a ono što je najbitnije - prikazali na momente i vrlo solidnu igru, opravdavši time bar djelomično ulogu jednog od favorita turnira.

Prvo poluvrijeme nije dalo naslutiti takav razvoj situacije. Danska je, čini se, bila nešto konretnija, čvršća, bolja, iako su Nizozemci držali loptu više u svom posjedu. Danci su, odlično postavljeni, neutralizirali gotovo sve napade Nizozemaca.

U prvoj trećini prvog dijela prijete udarcima iz daljine Bisgaard i Colding, te bilježimo jedno sporno zaleđe svirano Dancima, točnije Jon Dahlu Tomassonu. Nakon tih manje izglednih prilika, ipak najbolju priliku prvog poluvremena imaju Nizozemci. Zenden je probio desni bok, ubacio loptu u sredinu, do nje dolazi Kluviert, puca, Schmeichel brani, a na odbijenu loptu natrčava Overmars, ali ne uspijeva pogoditi okvir vratiju zbog odličnog postavljanja danskog vratara.

Nešto kasnije priprijetio je i Tomasson za Dance efektnim, ali nepreciznim "škaricama" s pet metara od vratiju Van der Sara. Tada, potkraj poluvremena, kvaliteta igre se podiže pa se tako Davids ubacio iz drugog plana pred Schmeichela, ali opet vratar izlazi kao pobjednik. Za Dance je Grevesen minutu prije kraja poluvremena pogodio gredu s 18 metara, i tada se otišlo na odmor s konstatacijom - Nizozemska ne pruža igru koja se od nje očekuje, Danska odigrala solidno, ali nedovoljno za vodstvo.

U drugom dijelu "tulipani" ipak prezentiraju igru koja im je donijela visoku pobjedu, time i samopouzdanje, te stišavanje kritika. Istina, u toj boljoj igri Nizozemske veliku je ulogu igrao i djelomični raspad sistema Danaca, koji su drugih 45 minuta odigrali znatno slabije i s puno više grešaka.

58. minuta - Bergkamp je silovito prošao kroz obranu Danaca, ali njegov udarac Schmeichel brani. Međutim, na pravom mjestu je Kluivert, kojo odbijenu loptu precizno s 14 metara smješta u lijevi kut danskog gola.

66. minuta - Zenden, danas silno rastrčan, konkretan i precizan, ovaj put probija lijevu stranu. Ubacuje loptu u peterac, pravovremeno na nogu Ronaldu de Boeru, ovaj matira Schmeichela, koji je, kao i njegova obrana, zakasnila i ostala u raskoraku.

Igra se potpuno otvara, Danci potpuno padaju. Jedini adut koji ih je spasio od debakla je njihov vratar Peter Schmeichel, koji je tijekom utakmice skinuo nekoliko "zicera". U 75. minuti Schjönberg griješi, Kluivert dolazi sam pred Schmeichela, ali ne uspijeva pogoditi. Nakon par sekundi zaleđe je izbjegao Zenden, i on je sam oči u oči sa Schmeichelom - pobjednik je opet veliki danski golman, uvjerljivo najbolji pojedinac u redovima crvenih.

Priču je zaključio, što se pobjednika tiče, Zenden u 77. minuti, ali cijelu je akciju odigrao Reizeger, pretrčavši u kontri velik dio terena, da bi na kraju nesebično asistirao - 3:0.

Svu nemoć i očaj Danaca najbolje ilustrira promašeni jedanaesterac 10-ak minuta prije kraja utakmice. Libero Nizozemaca, Bret Konterman, koji je zaigrao umjesto ozlijeđenog Staama, pogriješio je, propustivši Sanda, pa Van der saru nije preostalo ništa drugo nego da ga ruši. Schjönberg je bio izvođač najstože kazne, ali - promašije cijela vrata.

Tako su Danci nakon 180 minuta primili 6 golova, a nisu uspjeli dati niti jedan. Njihova utakmica u trećem kolu protiv Češke odlučivat će samo o prestižu, jer i Danci i Čehi odlaze kući nakon prvog kruga. Nizozemska i Francuska, pak, u trećem će kolu natjecanja po skupinama odlučiti o prvom mjestu u skupini D.