Hajduk - Slaven: Završene "Muke po Slavenu"

Pomoćnici: Jedvaj (Susedgrad) i Kolak (Osijek)

HAJDUK: Pletikosa (6), Baturina (6), Jažić (7), Radeljić (6), Gjuzelov (6), Vuković (6), Vučević (7) (od 67. Andrić (-)), Musa (6), Ribić (6) (od 59. Miladin (-)), Leko (6), Deranja (6) (od 27. M.Bilić (5)).

SLAVEN BELUPO: Stojkić (6), Mikolaj (5) (od 66. A.Petrović (-)), Kacić (5), Crnac (6), S.Bošnjak (6), P.Bošnjak (6), R.Ferenčina (6), Brgles (6) (od 46. Drvosek (-)) (od 75. Sertić (-)), Dodik (6), Havaić (6), Bisaku (5).

Strijelci: 1:0 - Vučević (6.), 2:0 - Ribić (22.), 2:1 - Dodik (37.)

Žuti kartoni: Miladin (64.), Andrić (75.) /Hajduk/, Ferenčina (67.), Crnac (84.) /Slaven/
Crveni karton: S.Bošnjak (88.) /Slaven/

Hajdukove "Muke po Slavenu" za ovu su sezonu konačno završene. Klub iz Koprivnice ove se godine u četiri prijašnje utakmice uspješno znao obraniti od bijelih napada, peta i posljednja za ovu godinu napokon je donijela i golove u mrežu Dragana Stojkića. Hajdukov cilj je ostvaren, polufinale Kupa je dosegnuto, iako ponovno bez igre koja oduzima dah.

"Jezikova juha" koju je trener Matković nakon subotnje nule servirao igračima, ali i novinarima, urodila je agresivnim početkom domaćih. Već u prvoj minuti Leko je izveo slobodan udarac iz idealne pozicije sa 17 metara, no samo u zid. Dvije minute kasnije, Musa je pucao iskosa, Stojkić odbio do Deranje, no Hajdukov se napadač nije snašao oči u oči sa gostujućim vratarem. Nišanske sprave puno je bolje od Leke namjestio Goran Vučević, poslavši neobranjivu loptu u desni Stojkićev kut, iz slobodnog udarca sa 18 metara, već u 6. minuti. Kada je u 22. minuti Deranja prošao po lijevoj strani i idealno uposlio debitanta Josipa Ribića za njegov prvi službeni pogodak u bijelom dresu, tribine su pomislile da je vrijeme da se Slavenu naplate svi dugovi iz prethodnih utakmica. Dvije minute potom, Hajduk je bio u prigodi da zapečati utakmicu sa sigurnih 3:0. Deranja je pošao sam od centra prema Stojkiću, ušao u šesnaesterac i kad se očekivala egzekucija - uhvatio se za nogu, pao i uhvatio se za glavu. Kuriozitetan završetak akcije koja je mogla Hajduku donijeti mirnoću i odagnati nervozu.

Deranja pauzira dva tjedna

Ozljeda Zvonimira Deranje koju je zadobio u 26. minuti ipak nije tako teška kako se pretpostavljalo na prvi pogled. Mladi napadač Hajduka, krenuvši prema golu, uhvatio se za desnu nogu i pao na zemlju. Hajdukov je doktor po završetku utakmice konstatirao parcijalnu rupturu butnog mišića desne noge, što znači da Deranje neće biti u bijeloj momčadi najmanje dva tjedna. Novi hendikep za Hajdukov napad, koji ovog proljeća ionako puca ćorcima...

No, umjesto uvjerljivih 3:0, u 37. minuti gosti su stigli na neugodnih 2:1. Nakon nabačaja Kacića na desnu stranu Hajdukovog šesnaesterca, Petar Bošnjak glavom je ostavio loptu Dodiku na prvoj vratnici, koji ju je u stilu vaterpolskog sidruna, sa čovjekom na leđima zakucao u mrežu. Odmah po polasku sa centra, Vučević je sjajno uposlio Jažića, no njegov udarac sa vrha šesnaesterca samo je liznuo lijevu vratnicu.

Drugi dio bio je bez pravih šansi sve do 62. minute, kada je Baturinina lopta, nakon akcije Jažića i M.Bilića nekog zakačila i završila na vratnici. U 78. minuti Musa je nabacio loptu na glavu Mati Biliću, no njegov je udarac Stojkić paradom ukrotio. Minutu kasnije, zaledila se krv u žilama promrzlih navijača Hajduka, Alen Petrović je smirio jednu loptu na desetak metara od gola, no njegov poluvolej Pletikosa je uspio ukrotiti. Na kraju, svima je bilo drago što je ova priča sa Slavenom konačno završena. Hajduk je u polufinalu Kupa, stupnju natjecanja koje im je vrlo često bilo zadnja stanica. S ovakvom igrom - ne mogu se bijeli velikim stvarima nadati ni ove godine...

Izjave:

Ivica Matković, trener Hajduka: "Najbitnije je da smo prošli. Šteta je što Deranja nije uspio realizirati onu šansu kada se ozlijedio, da je tada bilo 3:0, sve bi bilo lakše i sve bi izgledalo ljepše. Nakon toga smo primili gol, rezultat 2:1 unio je nervozu u moje igrače, teško je tada igrati kad znaš da te jedan kiks može skupo koštati. Loša igra? Vjerujem da će ići nabolje, pogledajte samo koloko nam igrača nedostaje. Mi jednostavno nemamo toliko kvalitetnih igrača da možemo nadomjestiti nedostatak svakog igrača."

Mladen Frančić, trener Slavena: "Hajduk me razočarao kukavičkom igrom i lošom taktičkom postavkom. Da je bilo malo više sreće, mogli smo puno bolje proći, a mislim da smo bolje i zasližili. Ne, nisam nesretan, dapače, sretan sam jer su moji igrači pokazali dobru igru. Negodovanje splitske publike najbolje govore kako je Hajduk danas igrao..."

Ivan Leko, Hajduk: "Naša igra danas nije bila na razini onoga što želimo, ali se vidi nekakvo poboljšanje. Ovdje je ipak najvažnije bilo pobijediti, bez obzira na koji način."