Zadranima pet poena prednosti

Sportnet • srijeda, 22.03.2000.

Dino Rađa i Tomo Ružić - centarski tandem Zadrana (Snimio: Dražen Patarčić)

Košarkaši Zadra pobijedili su grčki AEK u prvoj utakmici polufinala Kupa Raimonda Saporte rezultatom 75:70 i tako stvorili 5 poena prednosti pred uzvrat u Ateni za 7 dana.

Bez ozlijeđenog Arijana Komazeca Zadrani su zablistali u završnoj četvrtini utakmice, kada su minus od deset poena pretvorili u vodstvo, koje su do kraja utakmice i zadržali...

Zadar, polufinale Kupa Raimonda Saporta

ZADAR - AEK ATENA 75:70 (36:41)

Dvorana u Jazinama, 3000 gledatelja

ZADAR: Ercegović, Krunić 18 (6/12), Maloča 3 (1/3), Perinčić 3 (1/5), Popović, Rađa 22 (8/13), Ružić J. 15 (5/6), Ružić T. 4 (1/4), Stewart 10 (3/5), Žuža.

AEK: Bowie 3 (0/7), Chatzis 10 (3/6), Hansell 2 (1/1), Kakiouzis 4 (2/5), Kikilias, Koronios 15 (6/10), Muursepp 10 (4/7), Ntikoudis 11 (4/7), O’Sullivan 4 (2/3), Tsakalidis 11 (4/9).

Postotak šuta: Zadar 25/49 (51%), AEK 26/55 (47%)
Skokovi: Zadar 18 (14-4), AEK 24 (16-8)
Asistencije: Zadar 9, AEK 10
Osvojene lopte: Zadar 16, AEK 5
Izgubljene lopte: Zadar 7, AEK 4
Blokade: Zadar 3, AEK 2

AEK se pokazao u skladu sa renomeom jedne od najboljih grčkih momčadi, no Zadrani su ipak uspjeli steći prednost pred uzvrat u Ateni sljedećeg tjedna, ponajviše zahvaljujući odličnoj igri u posljednjoj četvrtini utakmice. Prvi dio pripao je gostima, odlično su skakali visoki Müürsepp i Tsakalidis, no Zadrane je “sjekao” odličan šut Atenjana, koji je stvorio prednost od osam poena pri kraju prvog dijela. Na kraju je Scott Stewart u stilu svojih poznatijih kolega sa špica NBA magazina, pogodio tricu sa svoje polovice, smanjivši prednost Grka na poluvremenu na podnošljivih 36:41.

Početkom drugog dijela Zadrani su se vratili u rezultatski egal, no usljedila je grčka serija za velikih 46:56 u 28. minuti utakmice. Činilo se da zadarski brod tone, no tako nisu mislili Jurica Ružić sa dvije trice i Dino Rađa, koji su serijom od 13:0 doveli našeg predstavnika u vodstvo 59:56. Imali su Zadrani nakon toga u nekoliko navrata prigodu otići na veću prednost, no nisu bili dovoljno koncentrirani. Ipak, prednost je narasla na lijepih 7 poena prednosti minutu prije kraja (75:68), što je Bowie slobodnim bacanjima “ublažio” na +5 za Zadar.

Sve u svemu, Zadrani mogu biti i više nego zadovoljni ostvarenim. Istina, pet poena prednosti nije velika razlika, naročito bez Arijana Komazeca u momčadi, no zadnja četvrtina utakmice pokazala je da se Zadrani imaju čemu nadati u uzvratu.

Pripremili: Ivan Varat i Bernard Jurišić