Euro 2000: Nizozemska - Jugoslavija 6:1

Bojan Purić • nedjelja, 25.06.2000.

Večeras smo svjedočili nevjerojatnoj utakmici! Na prelijepom stadionu De Kuip u Rotterdamu Nizozemci su odigrali briljantno svoj četvrtfinalni dvoboj na Europskom prvenstvu, a pogotovo se istaknuo Patrick Kluivert, koji je postigao četiri pogotka i time ušao u povijest. Naime, prvi je igrač u povijesti europskih prvenstava kojemu je to uspjelo u jednoj utakmici. Dodajmo tome i da nikada do sada nijedna momčad nije primila čak šest golova, što je večeras "uspjelo" Jugoslaviji.

Junak utakmice - Patrick Kluivert

U prvim minutama premoćna je bila Nizozemska, no Mijatović je u 15. minuti uspio probiti redove Nizozemaca i snažno opalio prema vratima, ali Van der Sar je bio spreman. U istoj minuti uzvraća Kluivert, ali brani Kralj. Samo par minuta poslije, Kralj je opet na iskušenju nakon što je prema njemu opalio danas izvrsni Dennis Bergkamp.

U 24. minuti postignut je i prvi pogodak. Bergkamp ubacuje u prostor pred vratima Jugoslavije, spretan je Kluivert, smiruje loptu i elegantno savladava Kralja.

Uslijedila su još dva udarca raspoloženog Zendena, a u 38. minuti slična situacija kao i kod prvog pogotka, samo što je ovaj put asistent Davids, a lopta Kluiverta osjeda u lijevom kutu Kraljeve mreže - 2:0.

U drugom poluvremenu igrala je samo jedna momčad - Nizozemska. Već u šestoj minuti nastavka zdesna probija Bosvelt ubacuje u sredinu gdje je (a tko drugi) bio Kluivert i po treći put matirao Kralja.

Boškov konačno reagira i vadi iz igre vremešnog Stojkovića. No, ni to nije pomoglo Jugoslavenima.

U 54. minuti Nizozemci su ispleli mrežu pred protivničkim vratima, Zenden pronalazi Kluiverta koji nije imao tešku zadaću. 4:0!

Malo kasnije, četverostruki strijelac se lakše ozlijedio, pa izlazi iz igre uz ovacije gledatelja. Ulazi Makaay i već u prvom dodiru s loptom zamalo postiže pogodak. Uslijedilo je razdoblje u kojem su Nizozemci smirili igru i uigranim dodavanjima dovodili do očaja Jugoslavene.

Nevjerica na jugoslavenskoj klupi

U 76. minuti u akciji je Cocu. Tuče silovito, ali lopta prolazi tik uz gredu. Ostaje 4:0. No, ne zadugo. Bergkamp se našao na rubu šesnaesterca i okružen yu-obranom dodaje Overmarsu, a ovaj volejem sa 18 metara zabija loptu u rašlje za peti pogodak Nizozemaca.

U 90. minuti opet na isti način pokušava Cocu, pogađa gredu, a na odbijenu loptu pritrčava Overmars i postiže svoj drugi pogodak, Jugoslavija je totalno razbijena...

U sudačkoj nadoknadi, kada se nizozemska momčad već opustila, pred njihova izbijaju Mijatović i Milošević. Mijatović puca u gredu, a odbijenu loptu u mrežu posprema vodeći jugoslavenski strijelac na ovom natjecanju, postižući ukupno svoj peti pogodak.

Konačni rezultat, nizozemskih 6:1, svakako će ući u anale europskog nogometa, a Boškovu je sasvim sigurno ovo bila posljednja utakmica na kormilu reprezentacije. Moguće je i da smo Jugoslaviju posljednji put vidjeli na jednom velikom natjecanju, s obzirom na sve jaču želju Crnogoraca za državnim osamostaljenjem...