Euro 2000: Španjolska - Francuska - 1:2

Ivor Krapac • nedjelja, 25.06.2000.

Svjetski prvaci ipak nastavljaju pohod na europsku krunu, premda je borbena i jaka Španjolska bila vrlo opasan protivnik i pravi test za Francuze.

Početak je ponudio klasično "ispitivanje snaga", od opasnijih situacija izdvaja se tek neprecizan udarac glavom Vieire, nakon nabacivanja Zidanea, u 3.minuti. Nakon toga vidjeli smo tek nekoliko obostranih neuspješnih udaraca iz daljine, a u 16. minuti opet solidna prilika Francuza - centaršut Deschampsa dolazi do Dugarrya, koji u skoku sa Salgadom puca preko vrata, pritom nezgodno ozlijedivši nos. U 19.minuti prva opasna situacija pred francuskim golom, odličan pokušaj Guardiole iz slobodnog udarca iskosa Barthez uspješno izbija u korner.

U sljedećoj minuti u dobroj je prilici Dugarry, ali njegov udarac s 13 metara Canizares sigurno kroti. 21. minuta donosi dotad najopasniju situaciju - Alfonso dobro proigrava Raula, no njegov snažan udarac s 20-ak metara Barthez fantastično brani. U 28. minuti dobro se Thurama oslobodio brzi i spretni Munitis, ali iz dobre pozicije nije uputio precizan udarac. Najava prvog pogotka bilo je proigravanje Dugarrya za Zidanea, koji sa 6-7 metara promašuje cijelu loptu. U 32. minuti Zidane se u potpunosti iskupljuje za ovaj propust i ponovno pokazuje svoje majstorstvo - iz slobodnjaka sa 20 metara odlično prebacuje živi zid i pogađa nedohvatljivo za nemoćnog Canizaresa.

Nakon ovog šoka Španjolci ne posustaju, već sve jače pritišću. To im se u 37. minuti isplatilo - neugodni Munitis se opet probio i ušao u šesnaesterac, gdje ga u nogu pogađa Thuram, a sudac Collina opravdano dosuđuje najstrožu kaznu. Siguran realizator bio je Mendieta i Španjolci su se opet vratili u igru. Slijedećih nekoliko minuta proteklo je posve mirno i činilo se da do odmora neće biti novih uzbuđenja. Protiv toga se, međutim, "pobunio" Patrick Vieira, odlično je prošao pored nekoliko Španjolaca i fino proigrao Djorkaeffa, koji ulazi u šesnaesterac i snažno pogađa bliži Canizaresov kut. Sjajna asistencija i još bolja realizacija - rezultat je pogodak u najboljem mogućem trenutku, u predzadnjoj minuti prvog poluvremena.

Drugo poluvrijeme je bilo dosta praznije što se prigoda tiče, Francuzi su se vrlo uspješno branili, a Španjolci uglavnom prijetili iz prekida. Ozbiljno je u samom početku priprijetio Alfonso, ali mu u ključnom trenutku bježi lopta, što Barthezu olakšava obranu neugodnog udarca. U 55. minuti opasnost je priredio Guardiola, odlično nabacivanje iz slobodnog udarca u posljednji trenutak izbija sveprisutni Vieira. Uslijedilo je razdoblje sa dosta prekršaja i žutih kartona, sve do 70. minute čekali smo novo uzbuđenje. Opet je inicijator bio Guardiola, njegov ubačaj iz kuta Abelardo glavom upućuje u neprobojni francuski blok. Guardiola se ističe i dvije minute kasnije udarcem iz daljine, ali opet je na mjestu francuska obrana, odnosno Desailly, koji odbija u korner.

U sljedećim minutama najistaknutije prilike su pred Canizaresovim golom - prvo je u 75. minuti udarac Vieire blokirao Salgado, potom je u 80. minuti Zidane pokušao iznenaditi istrčalog španjolskog vratara, ali nije pogodio okvir vrata, a na kraju ovog, za Španjolce opasnog, perioda iz slobodnog udarca je u 82. minuti neugodno zaprijetio Djorkaeff, no Canizares izbija u korner. Do kraja gledamo vrlo uzbudljiv završni nasrtaj Španjolaca - stalna nabacivanja u gužvu Francuzi su dosta uspješno izbijali iz opasne zone, no nakon jednog takvog nabacivanja nespretno reagira do tad besprijekorni Fabien Barthez, ispušta jednu laganu loptu, a potom u pokušaju da ispravi pogrešku, čini se, zahvaća nogu Abelarda i prouzročuje novi jedanaesterac. Umjesto izašlog Mendiete odgovornost je preuzeo Raul i - potpuno promašio okvir vrata! Ovakav poklon zaista je dobro došao Francuzima, a Španjolce udaljio od produžetaka. Nisu se, međutim, predali i pred sam kraj opet su pripremili sjajnu šansu, no sa Urzaizovim promašajem glavom sa samo 3 metra otišle su i sve njihove nade, jer je nekoliko trenutaka kasnije Collina odsvirao kraj i okončao njihov nastup na Euru 2000.