Euro 2000: Francuska - Portugal 2:1

Bojan Purić • srijeda, 28.06.2000.

Strijelac "zlatnog pogotka", Zidane

U polufinalni dvoboj, koji su mnogi proglasili i finalom prije finala, Francuzi su ušli s dojmljivim omjerom iz dotadašnjih međusobnih susreta. Tako su plavi slavili 13 puta (između ostalog pobijedili su u pet posljednjih susreta), 5 puta uzdignutih ruku su teren napustili crveno-zeleni, a jednom je bilo neriješeno, još davne 1928. godine u prijateljskoj utakmici.

U utakmicu su obje momčadi ušle izrazito rezervirano i nijedna se strana nije odlučila preuzeti inicijativu u napadu i time stvoriti određene praznine u obrani. Prvi je priprijetio kapetan Francuske Didier Deschamps, koji je danas po jubilarni 100. put istrčao na igralište u majici s galskim pijetlom.

A tada su crveno-zeleni poveli. U 19. minuti naizgled bezopasan napad Portugala predvodio je Figo, okružen trojicom Francuza napucao je loptu u vis, a spretno se snašao Nuno Gomes i iz vrlo teške situacije poslao loptu u desnu stranu francuskih vrata. Barthez je samo mogao loptu ispratiti pogledom.

Ovaj pogodak nije imao velikog utjecaja na daljnji razvoj događaja. I dalje smo gledali borbu na sredini terena, isprekidanu oštrim prekršajima, pa je austrijski djelitelj pravde Benkö morao posegnuti i za žutim kartonima.

Drugo poluvrijeme još se nije ni zahuktalo, a već je došlo do poravnanja rezultata. Danas neuvjerljivi Anelka primio je loptu sasvim na desnoj strani, a portugalska obrana mu je, uvjerena da je riječ o zaleđu, dopustila da loptu dobaci Thierryu Henryju koji majstorski tuče pored istrčalog protugalskog vratara Vitora Baie.

Nakon francuskog pogotka igrači obje momčadi su konačno počeli stvarati akcije, pa smo vidjeli i nekoliko izglednih prilika, uglavnom u režiji Francuza, iako je mnogo njihovih prijetnji uspješno otklanjao Abel Xavier.

Abel Xavier, skrivio jedanaesterac

U 87. minuti se zdesna pred sama vrata Portugalaca prišuljao Thuram i posijao paniku među crveno-zelenom obranom, ali nijedan suigrač ga nije razumio, pa tamnoputi branič nije imao načina za dovršenje obećavajuće akcije. U 90. minuti danas raspoloženi Abel Xavier šutira glavom, ali Barthez fenomenalno brani.

Tako je prvih 90 minuta završeno rezultatom 1:1. Nakon kraćeg odmora, Francuzi su, predvođeni još uvijek svježim Zidaneom, krenuli furiozno i odmah počeli probijati portugalske redove. Uslijedio je solo-prodor Henryja koji je s loptom pretrčao pola igrališta da bi na kraju izborio tek udarac iz kuta. Igra se nakon toga sasvim otvorila, jer su obje strane odlučile pod svaku cijenu doći do zlatnog pogotka i izbjeći uvijek neizvjesne jedanaesterce. U drugom produžetku vrijedi izdvojiti udarac Joáo Pinta sa dvadesetak metara koji je prohujao uz samu Barthezovu vratnicu.

Abel Xavier je svoju utakmicu karijere pokvario u 114. minuti kada je rukom zaustavio udarac Wiltorda. Na intervenciju slovačkog pomoćnog suca Sramke, Benkö je svirao jedanaesterac. Uvjeravajući suca da je načinio veliku pogrešku, Portugalci su prijetili napuštanjem utakmice, ali izbornik Coelho ipak ih je nagovorio da nastave dvoboj. Zidane se zaletio i udarcem pod gredu uveo svjetske prvake u finale.

Na žalost, uslijedili su nemili prizori. Portugalci su doslovce popljuvali Benköa i Sramku, a u gužvi je glavni sudac pokazao crveni karton Nunu Gomesu.