Koper - Hajduk 1:2

Dražen Patarčić • utorak, 18.07.2000.

Prijateljska međunarodna nogometna utakmica
Koper - Hajduk Split 1:2
Stadion ŠRC Bonfika Koper, vrijeme sunčano, sparno. Teren: dobar. Gledatelja: 1,800. Glavni sudac: Zirenstein. Pomoćnici: Mihalič, Košanc.

Koper: 22 Volk Robert, 24 Poljšak Andrej, 5 Vuksanović Žikica, 17 Gunjač Edmond, 8 Benedejčić Igor, 20 Bečaj Vili, 7 Ružnič Amir, 25 Goga Ehad, 2 Jakomin Sašo, 19 Vidojevič Živojin, 10 Jermaniš Alfred. Rezerve: 1 Hasič Ermin, 14 Perišič Manuel, 23 Sabadin Valter, 11 Šukalo Goran, 6 Nadal Alen, 3 Šantič Andrej, 13 Stepanič Marijan, 18 Jukan Amer, 9 Klarica Davor, 30 Čaušević Edis.

Hajduk: 1 Stipe Pletikosa, 18 Josip Bulat, 13 Ante Jažić, 28 Slaven Bilić, 2 Igor Đuzelov, 6 Toni Grdić, 8 Igor Musa, 22 Ante Miše, 23 Ivan Jerković, 7 Stanko Bubalo, 9 Mate Bilić. Rezerve: 19 Hrvoje Sunara, 14 Srđan Andrić, 20 Vik Lalić, 26 Vedran Celišćak, 4 Igor Bilokapić, 15 Zoran Ratković, 21 Darko Miladin, 3 Petar Šuto, 25 Mirko Hrgović, 30 Tonči Pirija, 29 Ivan Radeljić

Bolni krik Muse (Snimio: Dražen Patarčić)

U Kopru je odigrana prijateljska međunarodna nogometna utakmica između istoimenog domaćina i splitskog Hajduka. Utakmica u prvim minutama prolazi u ispitivanju snaga. U tih desetak minuta Koper je uspio u dva navrata izigrati obranu Hajduka duplim pasom, te na taj način izbaciti zadnju liniju Hajduka iz igre. No, nisu iskoristili izrađene akcije i upućene lopte u peterac Pletikose.

Koper je držao viši ritam igre, Hajduk se ograničio na kontranapade koje nije u prvih pola sata igre uspio niti jednom organizirati. Svi pokušaji su se razbijali već na sredini terena gdje je sigurna obrana Kopra preuzimala loptu koju su splitski "bili" nasumce izbijali iz svojih 20-ak metara. U tih 30 minuta vrijedno je istaknuti odličan udarac Goga Ehada, porijeklom s Kosova, s nekih 25 metara, ali malo pored desne Pletikosine stative.

Najveće Hajdukovo pojačanje - Stanko Bubalo u novom dresu (Snimio: Dražen Patarčić)

U zadnjih petnaest minuta Hajduk je preuzeo inicijativu. Sunce je malo oslabilo i igra se preselila na polovicu domaćina. To je donijelo nekoliko zanimljivih kombinacija po bokovima Hajdukovog napada. Bubalo i Bilić su mijenjali strane, a vrlo često im se priključivao i Musa. Iz jednog takvog napada Musa je centrirao loptu na pet metara, a Bilić Mate se našao na pravom mjestu i pospremio loptu iza Volka - 0:1. Nakon ovog zgoditka Hajduk je u sučevom vremenu imao još jednu šansu, ali se Bubalo nije najbolje snašao.

I u zadnjim trenucima prvog poluvremena, na dvadesetak metara od gola Pletikose, Grdić je napravio prekršaj za žuti karon. Slobodan udarac je izveo Bečaj Vili, ali ne prema golu Pletikose, nego povratno na 25 metara gdje iznimno snažan ali i precizan udarac prema golu upućuje Jermaniš Alfred. Pletikosa se opružio cijelom dužinom, ali nije uspio zaustaviti loptu - 1:1. Koliko je malo vremena trebalo izdržati najbolje govori činjenica da Splićani nisu ni krenuli sa centra. Završeno je prvih 45 minuta u kojim Petar Nadoveza može biti zadovoljan tek sa zadnjih petnaestak minuta.

Drugo poluvrijeme je podsjetilo na početak utakmice. Domaći su pritisnuli Hajduk i odmah u drugoj minuti nastavka probili su obranu Splićana, ali Jakomin Sašo u najizglednijoj prilici utakmice šutira loptu u stativu, umjesto u prazan gol već savladanog Pletikose. No, ako nisu tada zabili, zabili su gol u 51. minuti. Radost domaćina je trajala svega nekoliko sekundi budući da je pokrajnji sudac signalizirao da je lopta pije upućivanja u peterac "bilih" prešla preko linije. Odmah potom na mjesto Pletikose je stao Sunara, a umjesto Jerkovića je ušao Tonči Pirija.

Miladin u naletu (Snimio: Dražen Patarčić)

I kada se nitko nije nadao, Hajduk je izveo slobodan udarac, šutirao je Bulat, Volk je obranio prvi udarac, ali odbijenu loptu Bulat je pospremio iza golmana, koji se nije uspio podignuti sa zemlje - 1:2. Iako su domaći bili bolji i nekako smo svi očekivali da se zatrese mreža Splićana, dogodilo se sasvim obratno.

No, to nije ništa omelo Koper da nastavi svojom igrom. Stiskali su I pokušavali izigrati Hajdukovu obranu kao da se nije ništa dogodilo. Svakako je u ovom drugom dijelu igra bila življa, borbenija i čvršća. Ali na strani Kopra, a ne Hajduka.

Ipak, moramo primijetiti da je ulaskom Ratkovića igra Hajduka u ovim kontranapadima postala prepoznatljiva i vrlo opasna. Ratković je pokazao u nekoliko driblinga svoj napadački talent. Ispremiješao je obranu Kopra, a lopte koje je servirao Musi i Celišćaku teže je bilo ne ugurati u gol nego promašiti.

Hajduk je pokazao stalnu i trajnu boljku. Vrlo lako se gubila izrađena šansa u nepovrat, umjesto da se zabije zgoditak koji bi donio toliko neophodni mir o stabilnost, ali i sigurnost u igrača, a ne strah "što ako se promaši". Glava i noge još nisu jedno u Splićana, a čini se da bi tako moglo ostati i u dužem vremenskom razdoblju. Prva utakmica za Ligu prvaka je za osam dana, a Hajduk još ne pokazuje uigranost, prepoznatljivost, kompaktnost velike čvrste momčadi.