Osijek - Dinamo: Smiješi li se slavlje Osječana?

Igor Rajnović • srijeda, 20.03.2002.

U Osijeku je odigrana prva polufinalna utakmica završnice HNK-a pred 5000 gledatelja koji su iščekivali i drugu pobjedu pod vodstvom Ćire Blaževića, a i ujedno jedini način da Osijek izbori natjecanje u Kupu UEFA-e.

Od samog početka je utakmica bila borbena, ali sa puno pogrešaka i prekršaja te je tako Stjepan Jukić već u 5. minuti dobio žuti karton nakon oštrog starta. Niti jedna momčad nije stvorila izgledniju priliku za vodstvo sve do 12. minute kada je Mitu nakon preciznog dodavanja Beširevića i neuspjele ofsajd zamke Dinamove obrane uspio pospremiti loptu u gol Butini kroz noge te tako dovesti Osijek u vodstvo od 1:0.

Vezane vijesti

Nakon gola se i dalje igralo sa dosta pogrešaka te je jedna takva koštala i Osijek izjednjačenja, pošto je prvo Beširević izbio loptu glavom iz gola, a nedugo zatim je nakon kornera nepotrebno Zolt Radič zaustavio loptu rukom. Bez imalo oklijevanja sudac Trivković je pokazao na bijelu točku, a nakon negodovanja Osijekovih igrača žute kartone su dobili Bakir Beširević i Zolt Radič. Kazneni udarac za Dinamo je izveo Dario Smoje te je tako uspio izjednačiti rezultat.

U 32. minuti i Mitu je dobio žuti karton nakon oštrog starta. Do kraja utakmice se nije dogodila nijedna ozbiljnija prilika te ja nakon nadoknade od 2 minute sudac Trivković označio kraj prvog poluvremena.

Na početku drugog poluvremena Osijek je izvršio prvu zamjenu te je umjesto Josipa Balatinca u igru ušao Kaludio Vuković. U 46. minuti Jasmin Agić je dobio žuti karton iz razloga koji se još ne pamti u HNL-u, naime umjesto dresa sa brojem 8 obukao je dres sa brojem 7, te su tako on i Silvio Marić prve tri minute nosili iste brojeve. Prva ozbiljnija prilika Osječana se dogodila u 50. minuti kada je Grnja pretrčao trideset metara pored uspavane Dinamove obrane i dodao ulijevo Mituu koji šalje loptu u šesnaesterac, ali nije bilo nikoga u blizini da je primi.

Dinamo je uzvratio preko Enesa Mešanovića koji je neometano sa 5 metara poslao loptu Galinoviću u ruke. U 55. minuti umjesto Zolta Radiča ušao je Igor Hodonj koji je imao priliku dokazati se tri minute kasnije kada je izbio loptu u posljednji tren ispred trojice Dinamovih igrača. Nakon što se ozlijedio, Stjepana Jukića je zamjenio Mario Mijatović u 55. minuti. Zatim je Silvio Marić u 66. minuti nakon zaustavljanja lopte rukom mislivši da je u autu dobio drugi žuti karton te je tako zaslužio odlazak u svlačionicu.

Isključenje Marića je Osijeku dalo krila te su Osječani počeli napadati još žešće, a igra se rasplamsala do samog usijanja. Dok je Osijek opsjedao Dinamov gol, Dinamo je opasno prijetio iz kontranapada, ali nije uspio ozbiljnije ugroziti Osijekov gol. U 72. minuti trener Dinama Ilija Lončarević se odlučio na dvostruku zamjenu te je umjesto Jasmina Agića i Enesa Mešanovića uveo Renata Pilipovića i Mihaela Mikića. Nedugo zatim Mihael Mikić i Igor Hodonj su dobili žute kartone zbog međusobnog udaranja dok su ležali na zemlji nakon starta na loptu. Osijek i dalje napada i pokazuje veću želju za pobjedom te tako nakon slobodnog udarca kojeg je izveo Ronald Grnja Osijek stvara konfuziju u Dinamovom šesnaestercu i čak pet puta puca prema golu. Prvo je pucao Krešimir Brkić glavom, ali Tomislav Butina brani te odbija do Mikulića koji pokušava polu škaricama ubaciti loptu u gol, ali i ta je lopta odbijena do ruba šesnaesterca. Jedan Osijekov igrač prihvaća loptu te puca i pogađa prečku, tako odbijenu loptu uzima Vuković i ponovo puca prema golu da bi na kraju odbijenu loptu Vasko Božinovski na sveopće zadovoljstvo Osijekovih navijača uspio ugurati u gol i tako Osijek u 79. minuti vodi 2:1.

Nakon vodećeg pogodka Osijek se nesvjesno i panično povlači i pušta Dinamu da napada do kraja utamice, vjerovatno zbog neugodne tradicije za Osiječane da Dinamo daje golove u posljednim minutama. Do kraja utakmice je Dinamo napadao, a Osijek se uspješno branio i nakon tri minute nadoknade sudac Trivković je odsvirao kraj utakmice koja se nije odlikovala ljepotom nego žutim kartonima i katastrofalnim suđenjem suca Trivkovića koji je sudio neujednačeno i bez ikakvog kriterija, te je tako načinio štetu i Osijeku i Dinamu u više navrata.