Francuska: Lens i PSG bez pobjednika

Sportnet, Ivor Krapac • četvrtak, 24.01.2002.

Slika 1 od 1.

Derbi 22., konačno kompletnog (bez odgoda koje su obilježile prosinac), kola Le Championnata su vidjeli gledatelji u Lensu. Susret vodeće momčadi prvenstva i Paris SG-a nije donio pobjednika premda nije nedostajalo uzbuđenja. Sve bitno se dogodilo u posljednjih pet minuta - Ronaldinho je u 85. usmjerio bodove prema Parizu, no odgovorio je, u pretposljednjoj minuti, Stephane Pedron. Lens je i dalje prvi, s pet bodova prednosti ispred Lyona.

"Lavovi" su igrali susret protiv imenjaka, Olympiquea iz Marseillea, koji je privukao posebnu pozornost jer je domaćem treneru Jacquesu Santiniju u slučaju izostanka pobjede prijetio otkaz. Razlog? Samo sedam bodova u posljednjih pet ligaških susreta, te ispadanje u Kupu protiv Chateaurouxa. No, njegovi igrači su reagirali na najbolji mogući način, pa je Marseille, sa standardnim Vedranom Runjom na vratima, doživio katastrofu, visokih 4:0, čime su ponovno "kliznuli" prema dnu ljestvice.

Domaći su sve riješili u deset minuta - Sonny Anderson je zabio dvaput, u 24. iz jedanaesterca, nakon prekršaja Juriettija na Carriereu, i 34., a "upisali" su se i Laigle (28., uz novu pomoć Juriettija) i Govou (31.). Iako je primio četiri gola, vratar Marseillea Vedran Runje bio je najbolji igrač svoje momčadi. "Skinuo" je tri zicera Sonnyja Andersona, Govoua i Néea i tako je spasio Marseille od još veće katastrofe.

Ostale momčadi iz vrha nisu imale osobitih uspjeha - Auxerre je odigrao 0:0 u Montpellieru, a Lille u Guingampu, dok je najgore prošao šestoplasirani Bordeaux, koji je kod kuće iznenađujuće izgubio od Sochauxa pogotkom Pierre-Alaina Fraua u 10. minuti. Bordeaux je, po tradiciji, nemoćan ako Pauleta ne zabije...

Nemoćan je, nakon četiri utakmice bez poraza, ponovno bio i Monaco - Troyes je "crveno-bijele" ispratio u Kneževinu bez bodova, s tri neugodna udarca - dvaput Gousse (33. i 49.), a jednom Hamed (57.). Goste je, s Dadom Pršom do 42., bitno oštetio njihov Šveđanin Pontus Farnerud isključenjem u 34. minuti...

Bilo je zanimljivo i na dnu - Lorient je Rennesu s 2:0 (Feindouno i Martini) prepustio posljednje mjesto na ljestvici, Metz je, s novim trenerom Gilbertom Gressom, zahvaljujući dvostrukom strijelcu Jonathanu Jageru slavio na Korzici, 2:1 protiv Bastije (Vairelles za domaće), a Nantes je izvukao 0:0 u Sedanu.

Rezultati 22. kola: Montpellier - Auxerre 0:0, Lyon - Marseille 4:0, Lorient - Rennes 2:0, Guingamp - Lille 0:0, Bastia - Metz 1:2, Sedan - Nantes 0:0, Troyes - Monaco 3:0, Bordeaux - Sochaux 0:1, Lens - Paris SG 1:1.