Sarajevo: BiH prvi put kompletna!

Bojan Purić • četvrtak, 28.03.2002.

Uz onu nama najzanimljiviju, između Hrvatske i Slovenije, jučer je odigran još niz međunarodnih prijateljskih utakmica. U Sarajevu je igran susret Bosne i Hercegovine i Makedonije, u kojem je naš susjed prvi put u svojoj kratkoj povijesti nastupio kompletan. Naime, izborniku Blažu Sliškoviću odazvali su se igrači i iz hrvatsko-bošnjačke i iz srpske lige. Konačni rezultat bio je 4:4, unatoč vodstvu BiH od 3:0 na poluvremenu. Strijelci za domaće bili su Bolić (3., 67.) i Barbarez (14., 37.), a za goste Šaćiri (53., 76., 88.) i Ćirić (63.). Sastav BiH: Piplica (Stojkić), Bajramović (Papac), Mišković, Konjić (Nadarević), Akrapović (Hujdurović), Hibić, Bolić (Dodik), Šabić, Barbarez (Blatnjak), Mušić, Biščević. Za Makedoniju su igrali "zagrebaš" Stavrevski i "dinamovac" Sedloski. Sudio je hrvatski sudac Šupraha.

U najzanimljivoj utakmici Engleska je u Leedsu poražena od Italije 1:2! Domaći su vodili preko Fowlera u 63. minuti, ali je fantastični Montella pogocima u 70. i 90. minuti preokrenuo situaciju.

Senzacija večeri je pobjeda Finske 4:1 usred Portugala! Domaćinu Eura 2004. "opaljen je šamar" kojeg će dugo pamtiti. Kolkka, Forssell i prekaljeni Litmanen (2) pogađali su za goste, a Conceiçao za domaće.

U Rostocku je Njemačka imala dosta muke sa SAD-om, ali je ipak slavila 4:2. Strijelci: Ziege, Neuville, Bierhoff i Frings, odnosno dvaput Mathis.

"Papirnati" favorit Mundijala Argentina, te uvijek nezgodni Kamerun odigrali su u Ženevi 2:2. Veron (s 11m) i Aimar dvaput su dovodili "Gauchose" u vodstvo, ali su "Lavovi" preko Eto"oa i Suffoa oba puta izjednačili.

Svjetski prvak Francuska pokazala je svu raskoš svoje igre, pobjedivši Škotsku 5:0 na svom nacionalnom stadionu u St. Denisu. Dva pogotka Trezegueta, a po jedan Zidanea, Henryja i Marleta.

Malo iznenađenje predstavlja sigurna pobjeda Japana u Poljskoj. Domaćini Svjetskog prvenstva bili su bolji od poljske vrste 2:0, a poentirali su Nakata i Takahara.

Naši suparnici u sljedećim euro-kvalifikacijama, Estonci, nisu bili gostoljubivi prema jakoj Rusiji, isprativši je rezultatom 2:1. Dvostruki strijelac bio je Oper, a sramotu "zbornaje" ublažio je Besčastnih.

Nizozemska je u Rotterdamu pogotkom De Boera u 33. minuti svladala sudionika Mundijala Španjolsku.

Irska je u Dublinu nadvisila Dansku 3:0. Za slavlje otočana pobrinuli su se Harte, Robbie Keane i Morrison.

U dvoboju dviju reprezentacija koje će SP gledati preko TV-ekrana, Rumunjska je pobijedila Ukrajinu 4:1. Strijelci: Munteanu, Pancu (2) i Ganea, odnosno Šiščenko.

Nova senzacija stiže s Bliskog Istoka. Saudijska Arabija pobijedila je na svom terenu Urugvaj 3:2. Precizni su bili Al-Dosari (2) i Al-Wakhed, te Forlan i O"Neil.

Slično Hrvatskoj, Švedska je također kao domaćin ostavila loš dojam, odigravši protiv Švicarske 1:1. Pogodak Allbacka "anulirao" je Cabanas.

Grčka je pobijedila Belgiju 3:2. Gosti su poveli 2:0 preko Goora i Soncka, ali su onda "proradili" Tsartas (11m) i Vryzas (2).

U ostalim susretima, Tunis i Norveška, te Lihtenštajn i Sjeverna Irska, "suzdržali" su se od pogodaka, Malta i Andora remizirali su 1:1, a Mađarska je u Kišinjevu pobijedila Moldaviju 2:0. Istim rezultatom je Senegal u Dakru pobijedio Boliviju, kao i Austrija Slovačku. Latvija je gostovala u Luksemburgu i slavila 3:0. Dan ranije, Gruzija je u Tbilisiju iznenađujuće lako svladala Južnu Afriku 4:1.