Hrvatska - Irska: Ključna treća četvrtina

Karlo Dževerlija, Marko Peris • nedjelja, 24.11.2002.

Počelo je dosta loše za našu reprezentaciju. Nakon 4 minute utakmice Irci su neočekivano vodili s 9:6 predvođeni sjajnim Bowdlerom koji je u tim početnim minutama zabio 7 poena. U istom ritmu nastavilo se do samog kraja prve četvrtine te su Irci nakon još jednog poena Bowdlera imali prednost; 14:13. Tada Planinić ubacuje iza linije 6,25 za završetak prvih 10 minuta igre i naše vodstvo 16:14.

Druga četvrtina počela je dobro, šestim košem Mulaomerovića imali smo +3; 21:18, međutim tada opet zabija Bowdler, sada već svoj 14 poen, za ponovno vodstvo gostiju s otoka. Tek nakon 4 minute igre u drugoj četvrtini uspijevamo napraviti vidljiviju razliku. Koševima Prkačina, Mulaomerovića i Planinića odlazimo na +6; 30:24. U tom dijelu igre odlično je igrao Planinić koji je prvo poluvrijeme završio s 9 postignutih poena. Cijela priča u prvom dijelu završila je s par Vujčićevih poentiranja za 37:33 na odmoru. Možda i teže nego se to očekivalo naši su završili prvih 20 minuta u svoju korist. Očekivalo se da će Irci puno pucati trice, pokušavati vanjskim šutom međutim iznenadili su odličnom unutrašnjom igrom (posebice zahvaljujući Bowdleru) i velikim brojem skokova.

I onda je došlo ono očekivano. Treća četvrtina i odlična hrvatska igra. Planinić je za početak ubacio za tri poena, Mulaomerović je dodao jednu za dva te Vujčić još jednu izvana za velikih +10; 45:35. Vrlo brzo koševima iz slobodnih bacanja Skelina Hrvatska je već na +16. Sve to već nakon nepune 4 minute igre u trećoj dionici susreta. Sekunda jedini od Iraca uspijeva poentirati i tako održava goste na 15-tak koševa minusa. U igru za Hrvatsku ulazi Ukić i vrlo brzo s dvije trice diže publiku na noge da bi Mulomerović i Vujčić odličnom akcijom potpuno «zapalili» publiku. Bilo je to pri rezultatu 61:44 za domaće; 2:55 minuta prije kraja treće četvrtine. Koševima vrlo dobrog Marcelića 30 minuta utakmice završilo je s velikih +22 za naše; 73:51. Sve je došlo na svoje mjesto a put u Švedsku postao je gotovo izvjestan.

Na samom početku posljednje četvrtine Prkačin je u jednoj akciji pokušao s poludistance pogoditi koš međutim lopta se odbila visoko u zrak. «Prka» je bio po običaju najviši i snažno zakucao u koš te na veselje publike uspio slomiti tablu. Nevjerojatno, čudesno, kao iz «NBA Actiona». Uslijedila je stanka potrebna da se stavi nova tabla, sve to u lagodnoj atmosferi pri sigurnom vodstvu naših 75:53. Sve zajedno pak završilo je s konačnih +18 za naše; 87:69. Najefikasniji u našim redovima bili su na kraju Mulaomerović s 17 te Vujčić s 15 postignutih poena. Predstoji nam utakmica protiv Cipra u kojoj trebamo i definitivno potvrditi odlazak na Europsko prvenstvo.