Čakovec - Hajduk: Međimurje slavi pobjedu Čakovca

Marko Breljak • subota, 19.08.2000.

Nakon otvaranja na domaćem terenu i utakmice s Varteksom, u kojoj su osvojili prvi bod, Čakovec i ponovo prepuni Stadion Mladosti dočekivali su u 4. kolu, Hajduk. Iako su igrali bez nekolicine vrlo bitnih igrača, domaćini su prije utakmice nagovještavali dobru igru, a tek poneki nadali su se pobjedi protiv legendarnog Hajduka. Prije utakmice trener Nadoveza je upozoravao i, uz podsmjeh većine, rekao: “Ovo će biti najteža utakmica za Hajduk.” Da je iskusni Nadoveza bio u pravu pokazalo se već na početku utakmice, koja je po gotovo tropskom vremenu, na kraju završila pobjedom domaćina.

Već od prve minute krenuli su domaćini agresivnije u utakmicu, i da je netko sa strane gledao utakmicu ne bi mogao reći da se radi o momčadima sa suprotnih krajeva ljestvice. Hajdukovci su čekali pogrešku Čakovčana i uzdali se u kontranapade preko napadačkog dvojca BilićBošnjak. Lončarević je s druge strane postavio momčad samo sa jednim napadačem Kusterom i sa Demirom, koji je igrao odmah iza Amerikanca, kao neka vrsta polušpice.

Prvu prigodu na utakmici imao je Kelemen u 11. minuti, kada je odlično ukrao loptu Splićanima, ali je njegov udarac desnom nogom završio pokraj gola. S druge strane je neoprezan Zrna, što je omogućilo Musi da dođe do prigode za udarac, koji je završio iznad vrata Perića. U 18. minuti uslijedila je prigoda utakmice za Splićane. Leko je povukavši loptu kroz sredinu uputio odličan udarac, ali je debitant na vratima domaćina, iskusni Ilica Perić fenomenalno obranio udarac Leke. U nastavku akcije nije se najbolje snašao Bošnjak.

Nakon te akcije igra se malo smirila sve do 38. minute, kada su na drugoj strani Čakovčani također propustili vrlo izglednu prigodu. Nakon akcije Bubeka i Šarića sami su se pred golom Pletikose našli Demir i Kuster, ali je Amerikanac u redovima Čakovca zakomplicirao situaciju u kojoj je samo trebao uputiti loptu u gol. Do kraja još prigoda Kelemena čija je lopta, upućena sa ruba šesnaesterca otišla zamalo pored desne vratnice gola gostiju.

U prvom dijelu domaćini su dominirali i uopće se nije uočio izostanak Brlenića, Demjanskog i Prenge. Već prije kraja prvog dijela, Nadoveza je, očito shvativši da se nešto mora mijenjati, uveo u igru Andrića umjesto indisponiranog Miše. U nastavak tako Splićani ulaze nešto svježiji i agresivniji što je rezultiralo prvim prijelomnim trenutkom u meču koji se dogodio već u 3. minuti nastavka. Pogriješio je Zrna, dodavši loptu u noge Biliću kojega je srušio Škopljanac, a kako je prema mišljenju suca Marića bio posljednji igrač obrane, bivši igrač Hrvatskog Dragovoljca zaradio je crveni karton.

Sa igračem više Splićani polako preuzimaju inicijativu na sredini terena. Ipak, Hajdukovci nisu uspjeli kreirati niti jednu, jedinu izglednu priliku. Motivirani domaćini su se odlično branili i prijetili kontranapadima, a jedna takva akcija domaćih završila je golom i velikim slavljem za Čakovec. Vodstvo je uslijedilo u 70. minuti, kada je po desnoj strani odlično povukao Šarić te uputio centaršut u sredinu do Kustera. Amerikanac je loptu samo malo glavom skrenuo do Bubeka, koji ju je prvo smirio, a onda preciznim udarcem matirao Pletikosu za 1:0. Taj gol ponukao je Splićane da se još više otvore, ali ponovo njihove akcije nisu mirisale na pogodak. S druge strane igra Čakovca bila je sve sigurnija i bolja, a u 80. minuti Caban je glavom, nakon centaršuta Šarića, propustio osigurati pobjedu Čakovcu, pogodivši samo vratnicu.

Ipak, Stjepan Caban se u 84. minuti iskupio za promašaj te je ovaj puta, također glavom, doveo domaćine na velikih 2:0. Centaršut za pogodak upućen je sa lijeve strane od Bubeka, a Čakovčani su tada igrali sa čak dva igrača manje jer je zbog drugog žutog kartona, u 81. minuti isključen Demir. Do kraja smo vidjeli još jedan crveni karton na drugoj strani (Puljiz), ali se rezultat do kraja nije mijenjao. Ostalo je 2:0, a kada je odlični sudac Marić označio kraj utakmice započelo je veliko slavlje u Međimurju.

Hajduk je vjerojatno odigrao jednu od najlošijih utakmica u posljednje vrijeme, a u cijeloj utakmici su imali tek jednu izglednu priliku. Pobjeda Čakovčana stoga je potpuno zaslužena jer su dominirali gotovo cijelom utakmicom. Nije ih omelo niti isključenje čak dvojice igrača te su, predvođeni odličnom obranom, odigrali odličnu utakmicu te potpuno zasluženo ostvarili prvu pobjedu u prvoj hrvatskoj nogometnoj ligi.

Izjave nakon utakmice: Petar Nadoveza, trener Hajduka: “Čestitke Čakovcu na zasluženoj pobjedi u ovoj vrlo teškoj utakmici po užasnom vremenu. Na današnjoj utakmici remi nije odgovarao niti nama niti našim suparnicima te smo otvoreno ušli u utakmicu. Nakon isključenja uveli smo u igru novog napadača, a kasnije smo na momente igrali i sa četiri špice. Pokušali smo sve, bacili sve na napad, ali su Čakovčani iskoristili našu pogrešku te dali prvi, a kasnije i drugi gol.”
Ilija Lončarević, trener Čakovca: “Zasluženo smo pobijedili, imali smo više od igre. U ovoj utakmici smo, za razliku od prošlih, imali vrlo malo pogrešaka i to je rezultiralo našom prvom pobjedom. Nakon prvog isključenja smo se malo povukli i, zadovoljni bodom čekali našu prigodu. Ona je na našu sreću došla te smo, moram još jednom reći potpuno zasluženo, došli do pobjede.”
Tomislav Kelemen, igrač Čakovca: “Po izuzetno teškom vremenu odigrali smo odličnu utakmicu. Parirali smo iskusnijem Hajduku te smo došli do vrlo važne pobjede. Nju smo ostvarili izuzetno velikom borbenošću te smo, bodreni publikom, pokazali da smo prava ekipa.”