Hajduk - Dinamo: "Bili" pobjedom ostali u lovu na "pjesnike"

Bernard Jurišić, Davor Sajko • nedjelja, 07.04.2002.

Od domaćina se očekivao agresivan ulazak u utakmicu, sukladno poznatoj činjenici da bod ni jednima ni drugima ništa posebno ne donosi. Hajduk je tako i krenuo, od početka je napao vrata Tomislava Butine, a Deranja je bio taj koji je šanse propuštao. Odlična koprodukcija probojnog trojca Srna - I. Bošnjak - Deranja na Dinamovoj polovici kopnila je tek u završnom činu, bez zadnjeg udarca koji bi rezervnog vratara naše reprezentacije stavio na prava iskušenja. U četiri navrata ovaj trio je prijetio, u 5., 8., 17. i 22. minuti, no Butina je udarce lako kupio, ili su oni išli izvan okvira vratiju.

Slika 1 od 1.

Hajduk je igrao, napadao, vrtio loptu u Dinamovom polju, no prva konkretna prijetnja gostiju mogla je završiti u mreži Pletikose. Vrlo dobri Jerko Leko pucao je s vrha šesnaesterca, Pletikosa je odbio loptu, a na drugoj vratnici na nju je natrčao Mešanović i poslao prema mreži. No, ispriječio se Hrvoje Vuković na samoj gol liniji i za dvije minute odgodio vodeći pogodak Dinama.

Slika 2 od 2.

Igrala se 28. minuta, a Marić je poslao dugu loptu kroz zadnju liniju Hajduka. Zahora je bio u dubokom zaleđu, pomoćni sudac Strugačevac visoko je podignuo zastavicu, no glavni sudac Širić pustio je igru, jer je iz drugog plana pristigao Leko i uzeo uzeo loptu koja je bila namijenjena Zahori. Dinamov veznjak sjurio se u kazneni prostor sam pred Pletikosom, vratio loptu natrčalom Zahori, kojem nije bilo teško poslati je u mrežu za vodstvo gostiju 0:1.

Slika 3 od 3.

U 44. minuti opće šaketanje na centru inicirala su dva gruba starta na obje strane, a sve zajedno je rezultiralo žutim kartonima Mariću i Careviću, koje je sudac odredio kao glavne krivce za "eskalaciju sukoba". U zadnjoj minuti prvog dijela još je Srna dvaput pokušavao iz slobodnih udaraca, no nije ozbiljnije ugrozio Butinu.

Slika 5 od 5.

Drugi dio počeo je eksplozivno za domaće igrače i navijače, izjednačujućim pogotkom u 51. minuti. Sedloski je bio glavni krivac gužve u šesnaestercu, jer je krivo procijenio let lopte i glavom umjesto povratka Butini, uposlio Ivana Bošnjaka. Splitski Vinkovčanin uzeo je loptu oči u oči s Butinom, pokušao ga proći i pao, nakon čega je sudac pokazao na bijelu točku. Siguran je bio Andrić, izjednačivši na 1:1.

Uslijedio je sedmominutni prekid zbog dimne zavjese koju su stvorili domaći navijači proslavljajući pogodak. U nastavku, Hajduk je preuzeo potpunu kontrolu igre, Dinamo nije ozbiljnije prijetio Pletikosi sve do posljednjih trenutaka.

Slika 4 od 4.

A Splićani su tražili potpuni preokret i pobjedu. Ona je stigla u 86. minuti (zapravo u 78. minuti igre, ne računajući prekid poslije izjednačujućeg gola). Bule je probio desnu stranu, idealno pogodio Ercega "u trepavicu" u petercu, a ovaj je donio konačnih 2:1 i pobjedu Hajduku.

Dvojac koji je ušao s klupe, osobito Nino Bule, unijeli su preokret, a domaćini su u drugom dijelu izgledali znatno opasnije i ubojitije.

Na kraju - zaslužena pobjeda Hajduka koji je više napadao i bolje kontrolirao loptu, no ipak je teško vjerovati da će ova tri boda Splićanima značiti nešto više od slasti pobjede nad vječnim i najvećim rivalom.