Cibona VIP - Zadar: "Vukovi" uzvratili

Ivan Varat • ponedjeljak, 27.03.2000.

Zagreb, 20. kolo košarkaškog prvenstva CIBONA VIP - ZADAR 68:63 (36:37) Dvorana Dražena Petrovića, 5000 gledatelja Suci: Urukalo (ŠI) i Dožai (ST)

CIBONA VIP: Vranković 5 (2/6), Krstić 5 (2/5), Sesar 33 (11/18), Baker, Giriček 13 (5/9), Marcelić 3 (1/2), Žurić, Šarlija 7 (2/5), Nicević 2 (1/2), Alihodžić.

ZADAR: Stewart 7 (2/7), Maloča, Perinčić 13 (5/7), Žuža, Krunić 6 (3/8), Ružić J. 10 (4/7), Ercegović, Ružić T. 11 (5/7), Rađa 16 (6/14), Knežević.

Postotak šuta: Cibona VIP 24/52 (46%), Zadar 25/50 (50%)
Skokovi: Cibona VIP 24 (18-6), Zadar 25 (19-6)
Asistencije: Cibona VIP 11, Zadar 13
Osvojene lopte: Cibona VIP 8, Zadar 7
Izgubljene lopte: Cibona VIP 10, Zadar 8
Blokade: Cibona VIP 3, Zadar 2

Spahija je sjajnom taktikom ipak uspio limitirati Rađin učinak (Snimio: Dražen Patarčić)

Košarkaši Cibone VIP u 20. su kolu košarkaškog prvenstva u Draženovu domu pobijedili košarkaše Zadra sa 68:63. Uzvratili su "cibosi" Zadranima za poraz u Kupu, no ova pobjeda neće im osigurati prvu poziciju prije mini-lige jer su u Zadru poraženi sa većom razlikom, ali ovo je veliki psihološki dobitak za "cibose" nakon niza neugodnih poraza. Pobijedili su "cibosi" ponajviše zahvaljujući Josipu Sesaru sa 33 koševa, te odlično postavljenoj taktici obrane Nevena Spahije na Dinu Rađi.

Dvorana Dražena Petrovića nije bila ispunjena do posljednjeg mjesta, no veliki je broj ljubitelja košarke došao podržati svoje ljubimce, pa su tako ponovno na utakmicu došli i navijači Zadra, te im pružali veliku podršku tokom cijelog susreta. Utakmica je od samoga početka bila izjednačena i napeta. Neven Spahija postavio je odličnu taktiku za čuvanje Rađe. Na početku utakmice Nicević je držao Rađu daleko od koša bez mogućnosti prikitka lopte, no kada je uspio primiti loptu udvajao ga je Vranković i to je funkcioniralo vrlo dobro, te se čini da je Spahija našao taktiku za Rađu u budućim susretima ova dva kluba. Poveli su "cibosi" 6:3 u 3. minuti, da bi Zadrani poveli u 5. minuti košem Jure Ružića 6:7, no "cibosi"odlaze na +5 u 8. minuti - 13:8. Od rezultata 19:18 u 11. minuti za Cibonu kreće serija Zadra koji odlazi na velikih +7 u 14. minuti - 19:26. Zadar tu prednost održava do 19. minute kada Sesar pogađa tricu za 33:37. U sljedećem napadu Zadar olako gubi loptu, te ponovno Sesar sa zvukom sirene pogađa tricu za 36:37.

T.Ružić i Šarlija - Cibosi su po prvi put ove sezone pobijedili Zadar (Snimio: Dražen Patarčić)

Na početku drugog djela Zadar povećava razliku na +5 nakon Krunićevog koša u 4. minuti. Od tada Cibona stiže rezultat, te u 7. minuti Sesar izjednačuje na 46:46. Zadar ponovno povećava razliku, no Cibona stiže tu razliku i vodstvo preuzima u 16. minuti nakon Sesarove trice. Dvije minute prije kraja Giriček pogađa tricu kojom Cibona odlazi na +2 (61:59), zatim u sljedećem napadu Rađa promašuje koš, te Sesar sa crte slobodnih bacanja povećava na 63:59. Iza toga ponovno Rađa promašuje 2 slobodna bacanja, no Giriček također ne iskorištava napad, te Perinčić 35 sekundi prije kraja utakmice pogađa tricu za 63:62. I tada u ključnom napadu 15 sekundi prije kraja Krstić pogađa ključnu tricu kojom je zapečatio sudbinu Zadra. Do kraja Šarlija sa slobodnjaka povećao razliku na konačnih 68:63.

Pokazalo se ipak da je ne igranje Komazeca više nedostajalo Zadru nego li Prkačina Ciboni, no da je pobijedio Zadar moglo bi se konstatirati i obrnuto. Junak utakmice bio je Josip Sesar sa 33 koša i 4 asistencije, te Vladimir Krstić sa ključnom tricom 15 sekundi prije kraja. Kod Zadra Rađa je postigao "samo" 16 koševa uz 9 skokova, dok je Perinčić dodao 13 koševa. Ovom pobjedom Cibona je napravila veliki psihološki korak u vraćanju stare forme prije nastavka sezone, odnosno mini-lige, a Zadranima uz prevenstvo preostaje i utakmica Saporta Kupa.

IZJAVE:

Ivica Burić, trener Zadra: "Čestitke Ciboni na zasluženoj pobjedi. Drago mi je da je utakmica bila lijepa, napeta i atraktivna, te da su gledatelji uživali u njoj. Mi smo napravili neke pogreške koje nismo smjeli. Da na kraju prvog djela nismo napravili glupe greške razlika je mogla biti i do 10 razlike, a tko zna kako bi onda sve završilo. A nismo imali niti sreće jer sjetite se samo kako je Ružiću izašla lopta kod pola koša razlike za nas 3. minute prije kraja."

Neven Spahija, trener Cibone VIP: "Zahvale na čestitkama. Ovo je profil utakmice koji će karakterizirati i naše sljedeće dvoboje. Sada dolazi period koji nam je od velikog značaja da se kvalitetno pripremimo za nastavak domaćeg prvenstva."