Kup Uefa: Hapoel izbacio Parmu, Milan tek nakon jedanaesteraca

Marko Breljak • petak, 01.03.2002.

Niti igranje u Pragu, zbog toga što su travnjak u Liberecuprekrili kiša i snijeg, nije omelo momčad Slovana u novom iznenađenju. Nakon Celte i Mallorce izbacili su i snažni Lyon, a sve do 75. minute rezultat je bio identičan onome iz prve utakmice – 1:1. No tada Strajner, Nezmar i Neumann postavljaju uvjerljivih 4:1. Još veće iznenađenje priredila je momčad koja je izbacila zagrebački Dinamo, Hapoel Tel Aviv. Izraelci su uzeli “skalp” slavnoj Parmi, iako su Talijani iz prve utakmice donijeli povoljnih 0:0. Hapoel je poveo golom Slovenca Milana Osterca u 33. minuti, a nakon toga Talijani sve bacaju u napad, što Pisont koristi te još jednom u očaj baca sve gledatelja na Ennio Tardini stadionu. Tek u 84. minuti Bonazzoli je uspio smanjiti, no nije bilo vremena za povratak Parme.

Iz prvošlotjednih utakmica najveću prednost imali su Valencia i Inter. Oni su u uzvratima sa klubovima koji ipak nisu u prvoj europskoj “ligi”, Servetteom i AEK-om, odigrali prilično “opuštene” uzvratne susrete. Za Inter je cijeli susret odigrao i Dario Šimić. Oba kluba slavila su rezultatom 2:2, a lagan posao trebao je imati i Milan, koji je iz prve utakmice sa Rodom imao 1:0. Uzvrat se igrao u Milanu, i nije se očekivalo veliko iznenađenje. No Nizozemci su se pokazali kao tvrd orah, i u 70. minuti, pogotkom Luijpersa iz 70. minute izborili produžetke. Tu morali igrati sa čovjekom manje, jer je Vrede u samo dvije uzastopne minute (85. i 86. minuta) zaradio dva žuta kartona, a to je bitno umanjilo izglede gostiju. I bez njega izdržali su do jedanaesetaraca gdje su uspješniji bili Milanezi. Jedan od najzaslužnijih za odličan rezultat Rode je i njihov vratar, Australac hrvatskog podrijetla, bivši “pjesnik”, Željko Kalac, koji je za Rodu branio cijeli susret, ali je nažalost morao priznati prednost Abbiatiju.

U oba nizozemsko – britanska ogleda, pomalo iznenađujuće, bolji su bili Nizozemci. PSV je na Elland Roadu slavio zahvaljujući pogotku Hesselinka iz posljednje minute, a Feyenord je u fenomenalnom susretu bio bolji od Rangersa. Utakmica u Škotskoj završila je 1:1, što je dalo određenu prednost Feyenoordu u uzvratu na domaćem travnjaku. No u 26. minuti je, nakon ubačaja Fergusona, McCann u početnu prednost doveo Škote. Do kraja poluvremena van Hooijdonk je sa dva pogotka vratio u igru. Oba pogotka postignuta su na identičan način – sa 20 metara iz slobodnjaka, malo lijevo. Kalou je nakon samo dvije minute igre u drugom dijelu pogodio za 3:1, a već u 54. minuti Ferguson iz penala smanjuje na 3:2. Do kraja utakmice gledamo poznatu škotsku borbenost, ali nisu uspjeli do 3:3, što bi im osiguralo prolaz. Tu im zasigurno nije pomogao niti crveni karton, koji je zaradio strijelac prvog pogotka, McCann.

Jedini susret bez pogodaka vidjeli su gledatelji u Dortmundu, gdje je Borussia izdražala sve nalete solidnog Lillea i na kraju se plasirala u četvrtfinale. A tamo će se susresti PSV - Feyenord, Slovan - Borussia Dortmund, Inter - Valencia i Milan - Hapoel.