SP 2002., Natjecanje po skupinama, Skupina G, 3. kolo, 13.06.2002., Yokohama, stadion International, gledatelja: 65.000
Suci: William Mattus (Kostarika), Giacomuzzi (Paragvaj), Van Nylen (Belgija)
Hrvatska
Hrvatska
0:1(0:0) Ekvador
Edison Mendez 48'
Ekvador

Ekvador - Hrvatska: Poraz i putokaz prema kući

Bernard Jurišić, Bojan Purić • četvrtak, 13.06.2002.

Alex Aguinaga
40'
9
Ivan Kaviedes
76'

Hernan Gomez

Slika 1 od 1.

Hrvatska reprezentacija nije se uspjela plasirati u osminu finala Svjetskog prvenstva. Iza te hladne činjenice stoji prikazana nemoć u susretu s Ekvadorom. Veliku većinu utakmice išao nam je na ruku i rezultat iz Oite, gdje su Meksikanci dugo vodili 1:0, što je nama omogućavalo i prolaz s remijem. No, čak ni toliko nije postignuto.

Nakon početnih četvrt sata, gdje se odmah vidio profil utakmice - Ekvadorci grade napade kratkim dodavanjima, Hrvati idu na obilaženje protivničke obrane - počele su i prve prigode. U 23. minuti Bokšić ubacuje za Olića, koji nije stigao uletjeti u pravom trenutku. Samo par minuta kasnije Rapaić sasvim slijeva šalje "mješanca" šuta i centaršuta, no Cevallos je bio spreman.

Bokšić je opet bio u prilici u 34. minuti, kada je tukao sasvim slijeva, ali je Gomez izbio. Do poluvremena, još jedna nova prilike Bokšića. Prebacio je vratara, ali je Porozo spasio.

Drugi dio počeo je porazno po Hrvatsku. Centrirao je De la Cruz, Delgado je spustio loptu udarcem glavom, a Mendez ju je sprašio u mrežu. Jozić promptno reagira uvođenjem Vugrinca mjesto Šimića, a nedugo zatim i Vranješa umjesto N. Kovača. No, tražena svježina nije dobivena. Vugrinec se trudio, ali nikako nije mogao probiti ekvadorski bedem, dok je Vranješ "izgorio" u želji. Priključio se i Stanić, umjesto slabog Šarića, no nije bilo pomaka u igri.

Slika 2 od 2.

Štoviše, Ekvadorci su mogli i povećati vodstvo. Nekoliko dobrih prigoda imao je Mendez, ali je Pletikosa uvijek bio na mjestu. Iako smo sa strepnjom iščekivali pogodak u samom finišu, naša momčad nije djelovala dovoljno odlučno.

Potom je stigao glas o pogotku Italije, što je Hrvatsku stavilo pred nemoguć zadatak - postići dva pogotka u tri minute igre. Čudo se nije dogodilo, nismo uspjeli čak ni izjednačiti i barem donekle popraviti gorak okus još jedne loše predstave naše momčadi.

Zbogom Japane, zbogom Korejo... Krenimo u kvalifikacijama za Euro 2004 pametniji.