Liga prvaka: Bayer i Barcelona u polufinalu

Marko Breljak • utorak, 09.04.2002.

Prvi polufinalisti Lige prvaka su Bayer Leverkusen i Barcelona.

Oba kluba iz prvih susreta donijeli su neugodni poraz od 1:0 no uspjeli su na domaćem travnjaku, u izuzetno uzbudljivim susretima, nadoknaditi taj minus te ući među četiri najjače europske momčadi.

Rezultati uzvratnih utakmica:
Barcelona – Panathinaikos 3:1 (Luis Enrique 26, 49, Saviola 62 / Konstantinou 6)
Bayer – Liverpool 4:2 (Ballack 15, 64, Berbatov 68, Lucio 84 / Xavier 42, Litmanen 79)

Panathinaikos je vrlo rano, već u 6. minuti, “zamrznuo” prepuni Nou Camp. Konstantinou je pobjegao de Boeru i neočekivano opalio te pogodio mrežu Bonana za veliku radost Grka. Katalonci su imali vrlo neugodnu zadaću, morali su postići tri pogotka žele li u polufinale. To im nije uspijevali sve do pogotka Luis Enriquea u 23. minuti. Domaćin je pritiskao, ali više od 1:1 na poluvremenu nisu uspjeli izvući. Lusi Enrique je bio sretan i u 49. minuti kada je pogodio za 2:1, a to je bio znak raspada grčke momčadi. Aktivan rezultat u potpunosti su izgubili u 62. minuti, kada je Saviola preciznim udarcem okrunio jedno dodavanje Xavia i dominaciju Barcelone. Do kraja susreta su gosti iz Grčke preuzeli igru, a najboju prigodu imali su u 83. minuti. Šarić je ubacio loptu, sudarili su se Olisadebe i Bonano, a Vlaović ubacuje za Konstantinua čiji udarac Pujol zaustavlja na crti. Bilo je mnogo dvojbi, Grci su tražili jedanaesterac zbog navodnog prekršaja na Olisadebeu, no nakon prvog susreta i dvojbenog jedanaesterca vjerojatno se Švicarac Meier nije se usudio pokazati na bijelu točku i osiigurati prolaz Panathinaikosa u polufinale. Bonano se u tom sudaru ozlijedio, a to nije pretjerano pomoglo klubu iz Atene jer je ostalo 3:1 za Barcelonu. Za Grke je cijeli susret odigrao Danijel Šarić, dok je Vlaović ušao kao zamjena u 76. minuti. Sve u svemu Barca zasluženo odlazi u polufinale, gdje ih čeka jedan iz velikog dvojca, Real ili Bayern.

Nakon prve utakmice nogometaši Bayera sigurno nisu mogli biti zadovoljni. U Liverpoolu igrom nisu podbacili, a izvukli su vrlo neugodan rezultat, poraz 1:0. Utakmica je započela iznimno napdački sa obje strane, a trenutno najbolji njemački nogometaš, Michael Ballack, doveo je, na oduševljenje cjelokupne Bay Arene, “apotekare” u vodstvo već u 15. minuti. Ipak, sve je za domaćine "pokvario" Abel Xavier glavom u 42. minuti. Topmoeller u nastavku bace sva u napad, te od 46. minute u igru uvodi Neuvillea i Berbatova. Razumljivo, trebala su mu dva pogotka, a pogotku su bliže bili Englezi na početku poluvremena. Michael Owen je iz “mrtve” prigode pogodio samo vratnicu. To kao da je preokrenulo susret, Nijemci dobivaju novu snagu, a Ballack ih svojim drugim pogotkom, ovog puta glavom, vraća u igru u 64. minuti. Samo nekoliko trenutaka kasnije Bugarin Berbatov posprema jedan “otpadak” za 3:1, rezultat koji vodi Bayer u polufinale. No tu uzbuđenjima nije bio kraj, a Bay Arena je još jednom utihnula u 79. minuti, kada Jari Litmanen smanjuje na 3:2. Ipak, u zraku se nekako osjećalo da je ovo večer “apotekara”. Igrala se 84. minuta, a Brazilac Lucio je, po tko zna koji puta ove sezone, ponovo bio sretan za Leverkužane. Konačni rezultat 4:2, a Bayer će na boljega iz ogleda Manchester – Deportivo, vjerojatno Manchester. Boris Živković ušao je u igru u 70. minuti i solidno odradio posao na desnom boku.