Liga prvaka: Uzbudljivi remi na Old Traffordu

Tomislav Pacak • srijeda, 24.04.2002.

Nakon što je jučer Real 2:0 pobjedom u Barceloni gotovo sigurno postao sudionik finala ovogodišnje Lige prvaka, današnjih 2:2 Manchestera i Bayera garantira neizvjesni uzvrat za šest dana u Bay Areni. U uzbudljivoj, napetoj i odličnoj utakmici United je dva puta vodio golovima svojih udarnih "bodlji", Solskjaera i van Nistelrooya, no izvrsni Bayer se njemački uporno vraćao u egal pogocima Ballacka i Neuvillea. Rezultatom, a i svojom igrom, svakako može biti zadovoljniji Leverkusen, no Manchester je ne jednom pokazao kako i u gostima može odigrati na pobjedu.

Pred prepunim "Teatrom snova" Manchester i Bayer krenuli su bez kalkuliranja u utakmicu, i jedna i druga momčad odlučile su postići pogodak, a ne čuvati "nulu" i čekati priliku iz kontri. U takvoj otvorenoj utakmici prve prilike su stvorili domaćini, Ruud van Nistelrooy je u devetoj minuti zakasnio na dobro ubacivanje Giggsa, da bi dvije minute kasnije pucao sa šest metara preko gola. I u 25. minuti United je opasan, brzu kontru pokušao je udarcem sa 16 metara završiti Solskjaer, no njegovu loptu centimetri su dijelili od gola. Ipak, Manchester je zasluženo poveo u 29. minuti - agilni i raspoloženi van Nistelrooy nabacio je s desne strane Unitedova napada, Ole Gunnar Solskjaer iz okreta loše puca no njegov neprecizni udarac nehotice u vlastitu mrežu skreće naš reprezentativni branič Boris Živković. Goste kao da je pogodak Engleza probudio, usljedilo je par prilika "Apotekara" od kojih je najbolju promašio Berbatov u 34. minuti kada je glavom neometan pucao sa pet metara, no nažalost njemačkih navijača, pored gola. Već u sljedećoj minuti Man Utd uzvraća preko Silvestrea koji fino prolazi po lijevoj strani, no njegov centaršut-udarac završio je pored gola Bayera. Posljednju priliku u prvom poluvremenu propustili su gosti, Basturk je dobro prošao, ali sa 16 metara puca malo pored lijeve vratnice. Vrlo dobar prvi dio bio je samo uvertira za "ljepoticu" odigranu u drugom poluvremenu.

Bayer je od prvog sučevog zvižduka u drugom dijelu pritisnuo na vrata Fabiana Bartheza, no jedini opasniji udarac bio je onaj rastrčanog Basturka u 50. minuti koji je završio pored gola. Međutim, pritisak gostiju konačno se isplatio u 62. minuti kada je Michael Ballack s(p)retnim udarcem s desetak metara u gol poslao povratnu loptu Bernda Schneidera, za zasluženih 1:1. Naravno, primljeni pogodak uzdrmao je Manchester, domaćini su krenuli po novo vodstvo i do njega došli već nakon pet minuta - Ze Roberto je u kaznenom prostoru Bayera srušio van Nistelrooya, a pravilo da "srušeni igrač nikada ne izvodi 11m" nije omelo Nizozemca u postizanju svog desetog gola u Ligi prvaka. Imao je Manchester i priliku za povećanje vodstva, no nakon krasne akcije Uniteda dobar udarac Verona još bolje brani Butt. Već u sljedećem napadu, "Crveni vragovi" progutali su novu pilulu "Apotekara". Nakon što je obrana Manchestera uspjela odbiti udarce Ballacka i Basturka, u gužvi nastaloj pred Barthezom najbolje se snašao Oliver Neuville poslavši loptu u gol za 2:2, rezultat kojim je utakmica i završena. Poslije gola Bayera usljedili su jalovi napadi uzdrmanog Uniteda, pa Nijemci odlaze kući s pozitivnim rezultatom i spoznajom da mogu igrati al pari s velikim Manchester Unitedom. Boris Živković je bez obzira na nes(p)retno sudjelovanje kod prvog pogotka odigrao vrlo dobro, dok je Jurica Vranješ dobio priliku u zadnjih 15 minuta kvalitetno ih iskoristivši.

Manchester United FC - Bayer Leverkusen 2:2 (1:0) (Solskjaer 29, van Nistelrooy 67; Ballack 62, Neuville 75).
Manchester United FC: Barthez, G. Neville (P. Neville) (Irwin), Veron, Blanc, Butt, Solskjaer, van Nistelrooy, Giggs (c), Brown, Silvestre, Scholes (Keane).

Bayer Leverkusen: Butt, Nowotny (c) (Sebescen), Živković, Ze Roberto, Basturk (Vranješ), Berbatov (Neuville), Ballack, Lucio, Schneider, Ramelow, Placente.